„Vitassuk meg Európát!” – hallassák hangjukat a polgárok
5 perc olvasásAz Európai Bizottság fokozottabban be akarja vonni a polgárokat az uniós döntéshozatali folyamatba. „Vitassuk meg Európát! – a D-terv (demokrácia, párbeszéd és vita) tapasztalatainak továbbviteléről" című közleményében olyan megvalósítandó fellépések sorát terjeszti elő, amelyek célja az Európai Unió jövőjéről szóló, az élet minden területéről résztvevőket bevonó, nemzeti és uniós szintű általános és folyamatos eszmecsere kialakítása.
Az Európai Bizottság fokozottabban be akarja vonni a polgárokat az uniós döntéshozatali folyamatba. „Vitassuk meg Európát! – a D-terv (demokrácia, párbeszéd és vita) tapasztalatainak továbbviteléről" című közleményében olyan megvalósítandó fellépések sorát terjeszti elő, amelyek célja az Európai Unió jövőjéről szóló, az élet minden területéről résztvevőket bevonó, nemzeti és uniós szintű általános és folyamatos eszmecsere kialakítása.
Margot Wallström, a Bizottság intézményi kapcsolatokért és a kommunikációs stratégiáért felelős alelnöke elmondta: „Az uniós politikák mindenki életére hatást gyakorolnak, a mobiltelefonok barangolási (roaming) díjairól szóló rendeleteken keresztül a személyek vagy áruk szabad mozgásán át az egyéb uniós vívmányokig. Az uniós politikáknak ezért teljes mértékben jelen kell lenniük a politikai pártok programjaiban, a nemzeti demokratikus hagyományokban és a napi politikai vitákban. Meg kell őket vitatni az önkormányzatokban, a regionális és nemzeti parlamentekben, a televízióműsorokban vagy az interneten."
Az Európai Bizottság a Vitassuk meg Európát! (Debate Europe) kezdeményezés keretében számos uniós és nemzeti szintű civil társadalmi projektet fog társfinanszírozni 2008-ban és 2009-ben. A D-terv keretében 2005 óta legsikeresebbnek bizonyuló kezdeményezések továbbvitele mellett a Bizottság hamarosan ajánlattételi felhívást fog közzétenni új projektekre.
A Vitassuk meg Európát! keretében az alábbiak fognak megvalósulni:
civil szervezetek által irányított, polgárok közötti páneurópai konzultációra irányuló projektek társfinanszírozása;
országos szintű fellépések támogatása, amelyek segítségével a polgárok ütköztethetik álláspontjukat és megvitathatják azokat a helyi döntéshozókkal; más európai bizottsági programok és események kiegészítése, amelyek a polgárok a jogalkotási és döntéshozatali folyamatba való bevonására irányulnak uniós szinten;
együttműködési keret biztosítása az Európai Bizottság és más uniós intézmények között a polgárok széles körének elérése, és az európai és nemzeti politikákat elválasztó űr felszámolása érdekében;
online hálózatok elindítása, ahol találkozhatnak európai, nemzeti és regionális parlamenti képviselők, újságírók és más európai véleményformálók – és megoszthatják egymással információikat, tudásukat és az Uniót érintő ötleteiket;
európai közéleti találkozóhelyek hálózatának kialakítása a tagállamok fővárosaiban, ahol a Bizottság és az Európai Parlament közösen az uniós ügyekkel kapcsolatos kiállításokat, vitákat, szemináriumokat és képzéseket rendezhet;
a helyi jelleg további erősítése az EU-s tisztviselők regionális és helyi szintű tevékenységekbe való bevonásával;
valamint
a „Debate Europe" online vitafórum potenciáljának növelése az internetfelhasználók körében.
Háttér:
A D-tervet 2005-ben indították útjára válaszul az Európai Tanács 2005. júniusi felhívására, miszerint mérlegelési időszakot kell biztosítani annak a kérdésnek a megválaszolása előtt, hogy a népszavazás franciaországi és hollandiai sikertelenségét követően hogyan vigyék tovább az intézményi reformot.
2005 és 2007 között hat, civil szervezetek által koordinált, határokon átnyúló innovatív polgári konzultációs projekt, emellett a nőket és a fiatalokat érintő helyi projektek valósultak meg a D-tervből társfinanszírozással. Ezek többek között a következőkre irányultak: internetes viták támogatása; európai biztosok a tagállamok nemzeti parlamentjeinél, a civil társadalomnál és a médiánál tett látogatása; uniós ügyekről szóló viták városokban és településeken; Európáról nyújtott tájékoztatás iskolákban és polgárok fórumain.
A Vitassuk meg Európát! elnevezésű kezdeményezés a D-terv kétirányú párbeszéd projektjének kiterjesztésére irányul, mintegy a 2009. júniusi európai parlamenti választások előkészítéseképpen. A kétirányú párbeszéd célja az Európai Unió jövőjéről szóló, az élet minden területéről résztvevőket bevonó, nemzeti és közösségi szintű általános és folyamatos eszmecsere kialakítása. A D-terv tehát kiegészíti az érdekelt felekkel való konzultációt, amellyel a Bizottság konkrét szakpolitikai javaslatokban foglalkozik. Kiegészíti ugyanakkor az aktív európai polgárság erősítésére irányuló bizottsági programokat is.
A „Debate Europe" online vitafórum: http://europa.eu/debateeurope/