A Nemzeti Turisztikai Bizottság állásfoglalása az üdülési csekkek adómentességéről
3 perc olvasásÚgy tűnik csak a Parlamenti kormánypárt(ok) képviselői nem látják, hogy a cafeteria és az üdülési csekkek dafke adóztatása gykorlatilag nemhogy bevétel növekedést nem okoz, hanem a még jól működö idegenforgalmi ágazatokat teszi földönfutóvá. Románia másolja a mi üdülési csekk rendszerünket. A Nemzeti Idegenforgalmi Bizottság éppen ezért az alábbi állásfoglalás közzétételére kérte szerkesztőségünket:
Úgy tűnik csak a Parlamenti kormánypárt(ok) képviselői nem látják, hogy a cafeteria és az üdülési csekkek dafke adóztatása gykorlatilag nemhogy bevétel növekedést nem okoz, hanem a még jól működö idegenforgalmi ágazatokat teszi földönfutóvá. Románia másolja a mi üdülési csekk rendszerünket. A Nemzeti Idegenforgalmi Bizottság éppen ezért az alábbi állásfoglalás közzétételére kérte szerkesztőségünket:
2/2009 NTB állásfoglalás
az Üdülési Csekk adó- és járulékmentességéről
(16 igen szavazattal egyhangúan elfogadva)
A Nemzeti Turisztikai Bizottság tagjai – megismerve a nyilvánosságra került javaslatokat az adó- és járulékrendszer átalakításáról – veszélyesnek tartják a turisztikai szakma egyik vívmányaként jól bevezetett és széles körben használt Üdülési Csekk megadóztatásának gondolatát, nem értenek egyet az Üdülési Csekk adó- és járulékmentességének tervezett megszüntetésével.
Az elmúlt években az Üdülési Csekk egyre szélesebb körű felhasználása jelentősen fellendítette a belföldi szálláshelyek kihasználtságát, a belföldi turisztikai célú utazásokat, a lakosság számos turisztikai, életmódjavító, kulturális és egészségmegőrző szolgáltatást vett igénybe. Ezek révén a belföldi turizmus és a szorosan hozzákapcsolódó ágazatok biztos piachoz és fejlődési perspektívához jutottak, ami számos fejlesztést indukált. A csekkfelhasználásnak része volt abban, hogy az elmúlt években a turizmus megőrizte gazdasági pozícióit és pénzügyi egyensúlyát. Az Üdülési Csekk hozzájárul az ágazat „kifehérítéséhez", a felhasznált szolgáltatások révén az ÁFA és iparűzési adó összegének növeléséhez.
A tervezett változtatások megakasztanák ezeket a kedvező folyamatokat, s az amúgy is nehezebb gazdasági környezetben – amikor a szakma nemzetközi elemzései a külföldi beutazások visszaesését, de legalábbis stagnálását prognosztizálják – visszaesne a belföldi vendégforgalom. Igen nehéz helyzetbe kerülne a turizmus alapágazatának tekintett szállodaipar. Megrendülne az érintett vállalkozások pénzügyi helyzete, megjelenne az ágazatot eddig elkerülő munkanélküliség, és nem kizárt a tömeges vállalkozói ellehetetlenülés, akár a csődhullám bekövetkezte sem. Nem utolsó sorban leállnak az ágazat versenyképességét nemzetközi szinten erősítő fejlesztések is.
A Nemzeti Turisztikai Bizottság kéri a döntéshozókat, hogy mérlegeljék az egyik dinamikusan fejlődő nemzetgazdasági ágazat, a turizmus érdekeit és Üdülési Csekkre vonatkozó pénzügyi szabályozás módosításakor. A szakma nevében kérjük az eddigi álláspont felülvizsgálatát és az Üdülési Csekk adó- és járulékmentességének fenntartását.