A MARGITSZIGET JÖVŐJÉT MEGHATÁROZÓ STRATÉGIÁT FOGADOTT EL A FŐVÁROSI KÖZGYŰLÉS
A Fővárosi Közgyűlés Hagyó Miklós főpolgármester-helyettes előterjesztésében megvitatta és elfogadta azt a stratégiai tervet, amely a Margitsziget értékeinek megőrzését és védelmét szolgálja. A Stratégia kialakítását széleskörű szakmai és társadalmi egyeztetés előzte meg.
A Fővárosi Közgyűlés Hagyó Miklós főpolgármester-helyettes előterjesztésében megvitatta és elfogadta azt a stratégiai tervet, amely a Margitsziget értékeinek megőrzését és védelmét szolgálja. A Stratégia kialakítását széleskörű szakmai és társadalmi egyeztetés előzte meg.
A Margitsziget Budapest egyik legnagyobb, legkedveltebb közparkja, ahol egy-egy nyári hétvégén 20-30 ezer ember keres felüdülést, kikapcsolódást. Idős, értékes növényállománnyal rendelkezik, a középkori szakrális építészeti emlékekkel és a szoborsétánnyal egyszerre idézi kulturális múltunk hagyományait.
A Margitsziget sajátos és egyedi értékeinek megőrzését a Fővárosi Önkormányzat mindig kiemelten fontosnak és szükségesnek tartotta. Tavaly tavasszal kezdeményezte a Kulturális Örökségvédelmi Hivatalnál, hogy a sziget teljes területe legyen a Világörökség része, ne csak a Margit hídi lehajtó és környéke. Ezzel egy időben született döntés arról is, hogy készüljön stratégiai terv a sziget értékeinek megőrzése, megóvása érdekében, és a XIII. kerületi Önkormányzat készítsen Kerületi Szabályozási Tervet a túlépítések megelőzésére.
A véglegesített stratégiai tervet – amelyet ma tárgyalt a Főváros Közgyűlés – széles körű egyeztetések előzték meg. A koncepció korlátozza az engedélyezhető nagyrendezvények számát, a park használatának és a sziget rendjének felügyeletére javasolja gondnokság létrehozását. Kihangsúlyozza a sziget pihenőparki jellegét, ezért olyan fejlesztéseket támogat, amelyek a sziget közparki jellegét, rekreációs funkcióit erősítik. A közlekedés hálózat fejlesztésével kapcsolatban előtérbe helyezi a gyalogos és a kerékpáros közlekedést. A célok között szerepel a közműhálózat fejlesztés, a szennyvízkezelés megoldása, illetve a szezonális jelleggel működő illemhelyek létesítése.
A XIII. Kerületi Szabályozási Terv elfogadása után a stratégiai terv alapján megkezdődhet a munkálatok pontos ütemezése. Amennyiben a Fővárosnak sikerül elérnie, hogy a Margitsziget közpark területét történeti kertté nyilvánítsák, a rekonstrukcióhoz uniós források is megnyílhatnak.
Hagyó Miklós főpolgármester-helyettes a Közgyűlésen megköszönte a civil szervezetek és szakmai közösségek aktív és érdemi vélemény-nyilvánítását, a sok hasznos kezdeményezést, amelyek hasznosultak az elfogadott dokumentum megalkotása során, és jelentősen hozzájárultak a Margitsziget minden tekintetben vállalható, eredményes védelméhez.