Formatervezési ösztöndíjasok kiállítása a Budapesti Iparművészeti Múzeumban
2 perc olvasásAz idén húsz éves Moholy-Nagy László Formatervezési és a tizenkilenc éves Kozma Lajos Kézműves Iparművészeti Ösztöndíjprogramok 2008-as pályamunkáiból beszámoló kiállítás nyílt az Iparművészeti Múzeumban.
Az idén húsz éves Moholy-Nagy László Formatervezési és a tizenkilenc éves Kozma Lajos Kézműves Iparművészeti Ösztöndíjprogramok 2008-as pályamunkáiból beszámoló kiállítás nyílt az Iparművészeti Múzeumban.
A Moholy-Nagy László Formatervezési Ösztöndíjat az 1988-as alapítása óta eltelt időben 133 tehetséges fiatal nyerte el. Az Ösztöndíjra évről évre olyan 35 év alatti tervezők pályázhatnak, akik Magyarországon alkotnak és szakirányú, egyetemi diplomával rendelkeznek. Az Oktatási és Kulturális Minisztérium, a Nemzeti Kutatási és Technológiai Hivatal és a Magyar Szabadalmi Hivatal által támogatott díj összege személyenként évi 1 millió 200 Ft.
A Kozma Lajos Kézműves Iparművészeti Ösztöndíj – az Oktatási és Kulturális Minisztérium segítségével – ugyancsak a pályakezdő
formatervezők és iparművészek szakmai támogatását tűzte ki célul, immár tizenkilenc éve. Az iparművészek fantáziája és a napjainkban felmerülő hétköznapi igények ezúttal például porcelántálban, mintás cement burkolólapokban vagy városi dolgozó nőknek készült ruhakollekciókban nyilvánulnak meg.
A 2008-as ösztöndíjasok – tizenöt dizájner – munkáinak
megvalósításában kiemelten jelentek meg egyes gyártócégek által javasolt témák: így született meg a prémium-kategóriás herendi porcelánba csomagolt parfüm és pendrive, valamint egy kisszériás ékszercsalád gondolata (Herendi Porcelán Manufaktúra Zrt.); a művese-állomásra tervezett orvosi szék (Digiterm Kft.) illetve az interaktív készségfejlesztő játszóeszközök (Polyduct Zrt.), melyek variálhatók és oktatási segédeszközként is funkcionálnak.
2009-ben 13 fiatal alkotó kapta meg a Moholy-Nagy László Formatervezési Ösztöndíjat.
A tavalyi év Moholy-Nagy és Kozma ösztöndíjasainak beszámoló kiállítása az Iparművészeti Múzeumban (1091 Budapest, Üllői út 33-37) 2009. március 29-ig tekinthető meg.
Kép és szöveg: Lantai József