A Bolyai Alapítvány 2009. évi első tájékoztatója
4 perc olvasás„A kétévente odaítélt Bolyai-díj azon magyar állampolgárságú, ill. magyar származású személynek adományozható, aki nemzetközi mércével is kimagasló eredményt ért el a tudományos kutatás, fejlesztés, a tudományos utánpótlás nevelése, illetve ezek eredményeinek a társadalmi-gazdasági életben való hasznosítása terén. A Bolyai-díj díjbizottságának elnöke a mindenkori magyar köztársasági elnök, a díjazottról egy független, az adott alkalomra felkért 15 tagú Díjbizottság dönt, amelynek tagjai a magyar értelmiség, tudomány kiemelkedő, elismert személyiségei."
„A kétévente odaítélt Bolyai-díj azon magyar állampolgárságú, ill. magyar származású személynek adományozható, aki nemzetközi mércével is kimagasló eredményt ért el a tudományos kutatás, fejlesztés, a tudományos utánpótlás nevelése, illetve ezek eredményeinek a társadalmi-gazdasági életben való hasznosítása terén. A Bolyai-díj díjbizottságának elnöke a mindenkori magyar köztársasági elnök, a díjazottról egy független, az adott alkalomra felkért 15 tagú Díjbizottság dönt, amelynek tagjai a magyar értelmiség, tudomány kiemelkedő, elismert személyiségei."
A magyar tudományos Nobel-díjnak is tekintett Bolyai-díj összegét az alapítók az eddigi 50 ezer euróról 100 ezer adómentes euróra emelték. A felajánlott összeg a legmagasabb értékű rangos elismerés.Az ötödik Bolyai-díjat május 24-én adják át a Nemzeti Színházban. A díjátadó személy Sólyom László köztársasági elnök.
A 2009. évi díjjal kapcsolatos tájékoztatót tartotta dr.Budai Gergő, a Pfizer Magyarország jogi igazgatója, Szabó Gábor, a Bolyai Díj Bizottság kuratóriumi elnöke, Lantos Csaba alapító, az OTP Bank volt vezérigazgatóhelyettese és igazgatósági tagja, a CA IB Értékpapír Rt. korábbi vezérigazgatója, a BÉT felügyelő bizottságának elnöke, a Keller Zrt. Elnöke,dr.Lippényi Tivadar, a Nemzeti Kutatási és Technológiai Hivatal (NKTH) elnökhelyettese. Megjelent továbbá Karsai Béla alapító, a Karsai Műanyagtechnika Holding Zrt. elnöke és alapítója, Somody Imre alapító, a Pharmavit Rt. korábbi elnök-vezérigazgatója, a Pharmavit -Bristol-Myers Squibb korábbi közép-európai elnök-vezérigazgatója, Várkonyi Attila, 2001-ben csatlakozott társtag, kockázati tőke-befektető és -szakértő, a Kutatási és Technológiai Innovációs Tanács elnöke, az SAP korábbi vezetője, Alexander Brody, 2001-ben csatlakozott társtag, világhírű reklámszakember, a Young &Rubicam korábbi vezérigazgatója, az Ogilvy & Mather Worldwide korábbi elnöke, a Reklám Világszövetség korábbi (1984-87)elnöke, és alapítók, társult tagok, korábbi Bolyai-díjasok, támogatók.
Szabó Gábor emlékeztetett, a Bolyai Díj a második világháború óta az első komoly, magánemberek alapította díj, melyet idén ötödik alkalommal osztanak ki. Odaítélésén titkos összetételű bizottság munkálkodik (7 MTA, 7 alapító), 15. tag a mindenkori köztársasági elnök.
Lantos Csaba elmondta, a köztársasági elnök nagy kedvvel vesz részt a bizottság munkájában.
A díj összege, az alapítók növekvő befizetésének köszönhetően egyre növekszik, a korábbi 2×50 ezer dollárról, majd 50 ezer euróról idén 100 ezer euróra emelkedik, messzemenően a legmagasabb díjként Magyarországon.
A díjazottak számára adómentes az adomány, ennek az alapítók által átutalt pénzösszegét az ING kezeli, felügyeletét a korábbi Bolyai-díjasokból és a magyar üzleti élet kiemelkedő szereplőiből álló kuratórium látja el, Fodor István, a „Bölcsek Tanácsa" képviselőjének elnökletével.
Lippényi Tivadar, az Alapítványt támogató NKTH képviseletében kijelentette, a jelen gazdasági helyzet és a díj összefüggésében az innováció jelenti a kibontakozási lehetőségét. Az NKTH véleménye szerint fontos a fiatal tehetségek megbecsülése, s a társadalom számára is tudatosítani kell a díjban foglalt eredmények jelentőségét.
Budai Gábor, (Pfeizer Magyarország) elmondta, a világ legnagyobb gyógyszergyártója számára nagyon sokat jelent az innováció, évente 7 milliárd dollárt költenek kutatás-fejlesztésre. Ezért támogatják a Bolyai Díjat, s a hazai tudományos munkát, a magyar tehetségek itthon tartását. Az eddig kiadott Bolyai Díjak külföldön is elismeréssel találkoztak, a Pfizernél fontosnak tartják, hogy Bolyai emlékét külföldön is megőrizzék.
Harmat Lajos
Foto: Lantai József