Az új adórendszer valamelyest segítheti a munkahelyek megőrzését
4 perc olvasásA hazai cégek alapvetően pozitívan fogadják a Bajnai kormány lépéseit az élőmunkát terhelő járulékok és adók csökkentése terén, de nem érzik azokat átütő erejűnek. Az egészségügyi hozzájárulás eltörlése és a munkáltatói járulék mértékének csökkentése a hazai cégek kétharmada szerint segíti ugyan a hazai munkahelyek megtartását, de csak kismértékben – derült ki a Szonda Ipsos és a Lépéselőny.hu közös kutatásából. Ugyancsak a válaszadók kétharmada állította, hogy a társasági adó terén történt változások nincsenek érdemi hatással a cégük tevékenységére. A vállalatok döntéshozói szerint 13-14%-os társasági adókulcs volna kívánatos Magyarországon.
A hazai cégek alapvetően pozitívan fogadják a Bajnai kormány lépéseit az élőmunkát terhelő járulékok és adók csökkentése terén, de nem érzik azokat átütő erejűnek. Az egészségügyi hozzájárulás eltörlése és a munkáltatói járulék mértékének csökkentése a hazai cégek kétharmada szerint segíti ugyan a hazai munkahelyek megtartását, de csak kismértékben – derült ki a Szonda Ipsos és a Lépéselőny.hu közös kutatásából. Ugyancsak a válaszadók kétharmada állította, hogy a társasági adó terén történt változások nincsenek érdemi hatással a cégük tevékenységére. A vállalatok döntéshozói szerint 13-14%-os társasági adókulcs volna kívánatos Magyarországon.
A legalább egy főt foglalkoztató hazai vállalkozásokra reprezentatívnak tekinthető online felmérés 1083 cég részvételével folyt idén júniusban a Szonda Ipsos Üzleti Klubjában*, a Lépéselőny.hu támogatásával. A kutatásban elsősorban vállalati döntéshozók vettek részt. Az élőmunka terheinek enyhítése a többség szerint nincs érdemi hatással a feketegazdaság visszaszorítására (65% állította), vagy a vállalatának versenyképességére (68%). Megosztottak a cégvezetők annak megítélésében, miként hat az intézkedés a magyar vállalatok versenyképességének javítására, vagy a magyar gazdaság növekedésére. A válaszadók egyik fele szerint kismértékű hatása van, a másik fele szerint semmilyen hatása sincs.
Az egészségügyi hozzájárulás eltörlése és a munkáltatói járulék csökkentése csak a vállalatok kisebbik részének működésére van közvetlen hatással. A cégek 41,5%-a szerint így várhatóan csökkenhet a veszteségük, 24,2% állította, hogy emiatt növekedhet a nyereség és 21,7% válasza volt, hogy ennek köszönhetően a korábban tervezettnél több pénzt tudnak majd fejlesztésre, beruházásra fordítani. A kormány lépésének munkahelymegőrző hatása is lehet. A vállalatok egyhatoda kevesebb munkavállalót fog elbocsátani, és ugyancsak ennyi fordítja majd az így felszabaduló forrásokat nagyobb bérfejlesztésre.
A társasági adókulcs megemelésének és a különadó eltörlésének fogadtatása viszont inkább közömbösnek mondható. A többség szerint (65,8%) gyakorlatilag nincs hatása a változásnak, míg 23,6% százalék gondolta úgy, hogy ez inkább rosszul vagy nagyon rosszul, és 10,6% százalék szerint jól vagy nagyon jól érinti a cégét. A kutatás arra is kitért, hogy a vállalatok vezetői szerint, vajon mekkora társasági adókulcs biztosítana a költségvetés számára elegendő bevételt és tenné egyidejűleg versenyképessé a magyar vállalatokat is a régióban. A válaszadók ezt a szintet 13-14 százalékra tették – a közép-magyarországi, illetve a több bevétellel rendelkező cégek jellemzően picit magasabb, míg a nem közép-magyarországi és kisebb cégek alacsonyabb szintet tartanának kívánatosnak.