Krausz Viktória: Lehet ma Magyarországon kóser háztartást vezetni?
8 perc olvasásA vallásos életformát sosem volt könnyű tartani, főleg ha a követendő előírások eltérnek a többségi társadalom szokásaitól.
A vallásos életformát sosem volt könnyű tartani, főleg ha a követendő előírások eltérnek a többségi társadalom szokásaitól.
Idén (2009) szeptember 18-19-re esik a zsidó újév, a ros hásáná, azaz a hétvégén a zsidó vallás szerint az 5770. esztendőbe lépünk. Az ünnep időpontja mindig változik, a Hold állásától függ, hogy melyik napokra esik. Szeptember 27-én pedig az engesztelés napjával, a jom kipurral 25 órás böjt veszi kezdetét.
Hazánkban több tízezer ember tartja a zsidó újévet (is). Ilyenkor sok olyan család is követi az ősi hagyományokat, vallásos előírásokat, amely a hétköznapokban nem tartja a kóserség szabályait.
Kóser-light
Egy médiaügynökség munkatársa szívesen mesélt az ünnep kapcsán zsidó identitásáról és az ünnepi szokásokról.
– „Kóser-light" életmódnak hívom a magamét, mert bár sok mindent a vallási előírásoknak megfelelően csinálok, nem mindent tartok be. Nem eszem sem tengeri herkentyűket, sem disznót, csakis kóser húst. A zsidó ünnepeket megtartom, kedvencem a hanuka. A hanukkiámon, azaz a hétágú gyertyatartómon rendben meggyújtom a gyertyákat, és elmondom a megfelelő imákat.
Most, újévkor eszem almát mézzel, de a böjtnapot nem igazán tartom. Jom kipurkor viszont elmegyek a zsinagógába, és aznap böjtölök is, sőt a testi örömöktől is tartózkodom. Tartom a sátoros ünnepeket, a széderestét is, a 33. estén máglyát rakok a haverjaimmal, hét napig nem eszem kovászosat, de borotválkoznom kell, mert az üzleti életben dolgozom. Amikor azt írja elő az Írás, tejes ételeket eszem. Szombatonként nem dolgozom, nem is borotválkozom.
A Magyarországon élő zsidók nagy részéhez képest vallásos vagyok, de egy izraeli vallásoshoz képest korántsem. Keresztény ünnepeket természetesen nem tartok, sosincs karácsonyfám. Szüleim viszont semmilyen zsidó ünnepet és szokást nem követnek. Én akkor lettem „vallásos", amikor bőrfejűek megtámadtak és megvertek. Úgy határoztam: csak azért is! És az Izraelben eltöltött évek még inkább megerősítették a hitemet.
A harmincas évei elején járó fiatalember hat évet élt Izraelben. Ott csakis kóserül étkezett, és vallásosnak számított. – Rengeteg háztartást láttam Izraelben, jártam askenázi és szefárdi konyhában is, sokféle sóletet megkóstoltam. Leginkább a magyar és a marokkói ízlik. Itthon nehezebb az ünnepeket tartani, hiszen nem vehetek ki minden zsidó ünnepkor szabadnapot. Ilyenkor, újévkor nem dolgozom.
Magyarországon nehéz kóser háztartást vezetni. Persze a rendszerváltás időszakához képest jobb a helyzet, mert többféle kóser élelmiszer kapható, vannak már erre specializálódott boltok, honlapok, de a választék még mindig nem túl bőséges. Talán kóser tejhez a legnehezebb hozzájutni. Sokan Bécsből hoznak például a péntek estéhez barcheszt vagy egyéb alapanyagokat. De sok háziasszony maga készíti el a kalácsot.
Mitől lesz kóser az étel?
A kóserség szabályait a Tóra határozza meg. Kóserek a páros ujjú patások és a kérődzők, valamint a pikkelyes és uszonyos halak. A szárnyasok közül a Tóra a nem kósereket sorolja fel.
A legkedveltebb szárnyasok a csirke, liba, pulyka, kacsa. Az állatok levágására is szigorú szabályok vonatkoznak: elsődleges szempont, hogy a legkevésbé fájjon az állatnak. Ezért az ütőerét és a légcsövét egyszerre kell elvágni, egyetlen metszéssel, nagyon éles, sima pengéjű késsel. A lehető legtöbb vért ki kell folyatni belőle, sózással vagy közvetlen tűzön sütéssel. Mindezt a sakter, a „metsző" végzi. A széttépett állatok nem kóserek, és azok a betegek vagy sérültek sem, amelyek nem érnének meg még egy évet. Ezek a tréflik (héber eredetű szó, jelentése „szétmarcangolt").
A sakter a marha levágása után megvizsgálja a tüdőt: ha teljesen sima, akkor az glatt kóser.
Nagyon fontos kósersági szempont, hogy a tejes és húsos ételek nem érintkezhetnek. Külön edények, eszközök, mosogató, sütő szükséges. Amit a húsoshoz használunk, nem használhatjuk a tejeshez és fordítva. Kétféle hűtőszekrény nem szükséges ugyan, de a kétféle alapanyagot jól el kell különíteni egymástól. A tej akkor kóser, ha kóser állattól származik, például a szamár teje tréfli. A fémedényeket forró vízzel vagy tűzzel lehet kaserolni, de a cserépedényt össze kell törni. A gyomorban sem érintkezhet a tej és a hús. Mivel a húsos ételek emésztése tovább tart, hat órát is várni kell, a tejes után azonban elég egy órát.
A párve, azaz páros ételek (például cukor, só, kávé, gyümölcs, zöldség, tojás, magvak) a tejesekkel és a húsosokkal egyaránt fogyaszthatók. Az italok általában kóserek, ám a borra és a szőlőt tartalmazó kevert gyümölcslevekre vigyázni kell. Csak az a bor kóser, amely állandó ellenőrzés mellett készült, a szőlő leszedésétől a palackozásig. Egyes színezék- és adalékanyagok sem kóserek. A kóser élelmiszereken valamelyik a rabbinátus pecsétje (hechsher) vagy ilyen igazolás kiadására jogosult szervezet, cég pecsétje szerepel.
Tévhit, hogy csak a vallásos zsidók fogyasztanak kóser ételeket. Tej- és lisztérzékenyek, valamint a „tiszta" és jól ellenőrzött élelmiszereket kedvelők is előszeretettel (v)esznek kósert.
Újév szeptemberben
– Az új év az egyetemes kultúrtörténettől kezdve napjainkig az idő és egy új élet kezdetét jelenti, amikor szakítunk a régivel – mondja Gábor György vallásfilozófus, egyetemi tanár. -Ilyenkor profán fogadalmakat teszünk, és egy radikálisan új élet kezdetére készülünk. A zsidó vallásban viszont ellenkezőleg van.
A Talmud egyik traktusában olvashatunk a három könyvről. Az igazak könyve az életre íródik, a gonoszoké a halálra, a közömbösek könyve pedig nem íródik sehova, ők haladékot kapnak. Az „én igaz vagyok" kijelentés gyanús, hiszen abszolút jó csak az Isten lehet. Az abszolút gonosz sem létezik, mert mindenkiben van jó. A közönyösekhez tartoznak az egyszerű emberek, akiknek jó és rossz tulajdonságaik egyaránt vannak.
A közönyösség nem negatívan értendő, nem közömbösséget jelent, hanem haladékot a változtatásra, a tanulság levonására. Szabad akaratunkból döntünk és választunk. Minden ilyen döntésünkért felelősséggel tartozunk, de az olyasmiért, amit nem én választottam (például bőrszín, születési hely, nemzetiség stb.), nem lehet senkit felelősségre vonni.
A zsidó hagyomány megadja a szabad akaratot. Az Isten megadta a törvényeket, amelyekből kiderül, mit vár el, és mi számít bűnnek. Rajtunk múlik, melyik utat választjuk. A zsidó újévkor beíródik, az utána következő tízedik napon, jom kipurkor pedig megpecsételődik a „választásunk".
Tehát nincs szakítás a múlttal, épp ellenkezőleg: számot kell vetnünk a cselekedeteinkkel. Kell hogy legyen múlttudatunk, önismeretünk, a számvetés elkerülhetetlen.
Ha egy ember és egy nemzet nem képes szembenézni múltbeli tetteivel, döntéseivel, akkor beteg. Hiszen az egészséges embernek van emlékező tudata, és le tudja vonni a tanulságot, a következtetéseket cselekedeteiből. A Tórában 150-szer hangzik el az „Emlékezz!" felszólítás. Ennek megfelelően az Örökkévaló is emlékszik ígéreteire, például hogy elvezeti népét a Kánaánba. Ha nincs emlékezet, nincs múlt és jelen, csupán tér nélküli vegetáció.
Mágia az asztalnál
Újévkor almát mézzel szokás enni, ami szimbólum a jövőre nézve: legyen olyan édes a jövőnk, mint a méz. A zsidó vallásra jellemző, hogy az étkezési rendszerek szimbolikus jelentést hordoznak, a test és a lélek nincs különválasztva. Mindezek az ünnepi étkezéskor is fontos szerepet játszanak.
Kóser élelemiszer és kereskedelem Budapesten:
Hentes:
XIII. Visegrádi u. 16., Rosenberg György, tel: (++36-1) 320-4454
VII. Dob u. 35., Róna Imre, tel. (++36-1) 344-5165
Tej, túró, tejföl, margarin:
VII. Dob utca 35.
Pékség:
Cari mama Pizzériája (tejes pizza, kenyér, barchesz és parve pékáruk, tejáru)
VII. Kazinczy u. 28.
Nyitvatartás: hétfõ-csütörtök 8-19, péntek 8-12, szombat (télen) 19-21, vasárnap 9-15
Tel: (++36-1) 342-0231
Borkimérés:
VII. Klauzál tér 16., (++36-1) 322-6898 (nyitva péntek délben)
Palackozott kóser bor a nagyobb áruházakban (Kaiser's, Rotschild, Metro, G-Roby, stb.) kapható.
Kóser élelmiszerbolt:
Kóser Étel online élelmiszerbolt házhozszállítással
Rothschild bolt, Dob u. 12. H-CS: 8.30-18, P: 8.30-14, tel: (++36-1) 267-5691. Ingyenes házhozszállítás 5,000 Ft feletti vásárlás esetén a XIII, XII, V, VI, VII, I, II kerületekbe.
Élelmiszerboltok, ahol gyakran árulnak kóser termékeket is:
Rotschild:
XIII. Szent István krt. 4. H-P: 6-20, V:9-17 tel: (++36-1) 320-4147
VI. Teréz krt. 19. H-P: 7-22, V: 9-17, tel: (++36-1) 312-2877
VII. Károly krt. 9/a. H-P: 7-22, V: 9-17, tel: (++36-1) 342-9733
V. Arany János u. 27-29. H-P: 7-20, V: 9-14 tel: (++36-1) 332-3345
Ingyenes házhozszállítás 5,000 Ft feletti vásárlás esetén a XIII, XII, V, VI, VII, I, II kerületekbe.Ázsia: Vámháztéri piac pincéjében. H: 6-17, K-P: 6-18.
Éttermek:
Hanna: VII. Dob u.35., tel: (++36-1) 342-1072; itt lehet kapni süteményeket, savanyúságot megrendelésre. Az étterem húsos, az itt vásárolt élelmiszereket húsos edényekbol kell megenni.
Salamon glatt kosher étterem: 1072 Budapest, VII. Nagydiófa u. 27., tel: (++36-1) 413-1487, 413-1488, mobil: (++36-30) 743-6938, (++36-20) 966-6160, E-mail: info@kosherrestaurant.hu, Web: http://www.kosherrestaurant.hu/.
Kinor David: VII. Dohány u. 10., tel: (++36-1) 413-7304 kinordavid@hotmail.com,
Szálloda:
King's Hotel: VII. Nagydiófa u. 25-27., tel: (++36-1) 352-7675, (kosherhotel@kosherhotel.hu).
Mikve – rituális fürdő -:
VII. Kazinczy u. 16., tel: (++36-1) 351-0524
Az eredeti írás megjelent: