200 ÉVE SZÜLETETT LOUIS BRAILLE
200 ÉVE SZÜLETETT LOUIS BRAILLE
A Magyar Posta – a Fehér bot napján – alkalmi bélyeg kibocsátásával köszöntötte Louis Braille születésének 200. évfordulóját.
200 ÉVE SZÜLETETT LOUIS BRAILLE
A Magyar Posta – a Fehér bot napján – alkalmi bélyeg kibocsátásával köszöntötte Louis Braille születésének 200. évfordulóját.
Louis Braille (1809-1852) egy Párizs közeli faluban született és hároméves korában egy baleset következtében vesztette el a látását. Édesapja műhelyében egy éles szerszámmal játszott, amivel megsebezte a szemét. A seb elfertőződött, és hamarosan mindkét szeme világát elvesztette. Először látó gyermekekkel járt iskolába és hallás útján tanult. Tízéves korában ösztöndíjat kapott a Párizsi Vakok Intézetétől, de az elképzelésekkel ellentétben a tanárok itt is csak beszéltek a diákokhoz. Az intézmény könyvtárában volt ugyan néhány terjedelmes könyv, amelyben domború „látó"-betűkkel írt szöveg volt, de ezeket nagyon nehéz volt a vak gyermekeknek olvasni.
1821-ben, egy katona, Charles Barbier látogatta meg az iskolát, és ismertette meg a vak gyermekekkel találmányát, az ún. „éjszakai írás"-t. A tizenkét domború pontból álló rejtjeles írásnak köszönhetően a katonák a sötétben beszéd nélkül oszthatták meg egymással a fontos információkat. A vakírás elkészítéséhez az ötletet és az alapot Braille számára ez a titkosírás adta. A tizenkét pontot hatra csökkentette, és tizenötéves korára egy kiforrott írásrendszert alkotott meg.
Az iskola elvégzése után egy párizsi templomban orgonált. Később, 1826-ban a francia vakok iskolájának professzorává választották. Tanárként is az a cél vezérelte, hogy egy teljes rendszert fejlesszen ki a vakok számára. Nem elégedett meg az írásjelek és a számok lefordításával, hanem a matematika és a zene szimbólumait is hozzáadta a vakok ábécéjéhez. Töretlenül haladt előre és a társadalom kételkedése sem befolyásolta abban, hogy diákjainak sikeresen tanítsa meg a pontírást. Munkájának eredményeként 1829-ben adták ki az első Braille-könyvet.
1852. január 6-án halt meg tuberkolózisban. A párizsi Pantheonban nyugszik. Méltatói szerint hátrahagyta a vakok számára a kulcsot, amellyel beléphetnek az egyetemes tudomány és a világ megismerésébe. Forrás: www.gravobraille.hu
A bicentenáriumi bélyeg a vakírás feltalálójának, Louis Braille születésének 200. évfordulóját köszönti és különlegessége, hogy a „BRAILLE 200" felirat a Braille-féle vakírással is olvasható rajta. A bélyeghez tartozó alkalmi boríték szintén vakírást tartalmaz, az alkalmi bélyegzőn a szem és a Braille-karakter pontjainak ötvözetét ábrázoló stilizált grafikai kompozíció látható.
SO
Megjelenési időpont: 2009. október 15.
Gyártó nyomda: Állami Nyomda
Tervezőművész: Váli Miklós
Perforációs méret: 45 x 29,16 mm, 50 bélyeg/ív
A bélyeg 250.000 példányban jelent meg.