25 éves a TV-BASIC
Huszonöt évvel ezelőtt történt, hogy a Magyar Televízióban a BASIC programozási nyelvről és annak felhasználásáról szóló ismeretterjesztő adásokat a legkülönbözőbb korosztályok képviselői közül több százezren kísérték nagy érdeklődéssel.
Huszonöt évvel ezelőtt történt, hogy a Magyar Televízióban a BASIC programozási nyelvről és annak felhasználásáról szóló ismeretterjesztő adásokat a legkülönbözőbb korosztályok képviselői közül több százezren kísérték nagy érdeklődéssel.
A tanfolyam anyagát és magát a könyvet Kocsis András a SZÁMALK egykori munkatársa állította össze, a kéziratot, majd az ebből készült forgatókönyvet az NJSZT tagjaiból, a SZÁMALK és az MTV munkatársaiból álló munkabizottság vitatta meg. Ezt követően 1985. május 29-én Magyarország nagyvárosaiban több mint tízezren vizsgáztak az időszak legelterjedtebb, személyi számítógépeken használatos programozási nyelvéből, a BASIC-ből.
2010. június 30-án, az esemény negyedszázados évfordulója alkalmából népes hallgatóság előtt került sor ünnepi megemlékezésre a SZÁMALK Zrt. új budapesti székházának Neumann János termében.
Az ünnepi esemény első részében a 25 évvel ezelőtti szereplők emlékeztek vissza a kezdetekre, a szünetet követően a hallgatók számára nyílt lehetőség megismerni a fejlődés nagyobb állomásait s a jelenlegi nemzetközi tendenciákat.
Dr. Zárda Sarolta, a Gábor Dénes Főiskola rektorának köszöntőjével kezdődött az ünnepség. Megnyitójában röviden vázolta a nagy hagyományokat ápoló főiskola eddigi szakmai múltját és jövőbeni terveit.
Garádi-Uszkay János a 30 évvel ezelőtti MTESZ Bizottság titkára ismertette, hogy a korabeli 10 fős bizottság milyen formában segítette a hazai számítástechnikai kultúra elterjedését. Ebben a bizottságban a HTE, a Műszaki Könyvkiadó, a Művelődési Minisztérium, az MTV, a NJSZT vezető szakemberei vettek részt igen aktívan.
Ennek köszönhetően indulhattak el a rádió, televízió adások és sok újság mellékleteként a számítástechnikát népszerűsítő sorozatok. Az MTA SZTAKI kezdeményezésére és szervezésében került megrendezésre az Országos Középiskolai Számítástechnikai Verseny a KSH és az MM támogatásával. A jelentkezők nagy száma miatt a versenyt két fordulóban kellett megrendezni.
Havass Miklós a Nemzeti Hírközlési és Informatikai Tanács nevében szólva átfogó képet vázolt fel a számítástechnika főbb mérföldköveiről. Előadásának végén külön kitért az egykori SZÁMALK vezető szerepére, megvilágítva a vállalatnál folyó tevékenységnek a hazai termelő és szolgáltató iparban működő cégekre gyakorolt pozitív hatását. A televíziós sorozat szakmai hátterét döntő részben a SZÁMALK biztosította, ennek is köszönhető, hogy a több százezres hallgatóság minden héten rendszeresen visszatért a televízió képernyők elé.
Az adások végeztével, 1985 május 29-én került sor az ország nagyobb városaiban a 75 kérdésből álló, 3 órás vizsgára. Bizonyítványt azok kaptak, akik a kérdések legalább 80%-ra helyesen válaszoltak.
Dr. Gordos Géza, a MTESZ elnöke nagy elismeréssel szólt az egykori szakmai szereplőkről. Külön kitért a szövetség szakmai szervezeteiben folyó munka jelentőségére, mely elengedhetetlen a műszaki fejlődéshez. A vizsgázók sikeréhez a szövetség országos hálózata különböző konzultációs lehetőségekkel nagymértékben járult hozzá.
Előadásának végén a jövő mérnökei képzésének jelentőségére figyelmeztetett, melyben nagy szerep jut az egyetemeknek, s a Gábor Dénes Főiskolának.
Tuska István az Informatikai Vállalkozások Szövetsége elnöksége részéről üdvözölte a jelenlévőket. Előadásában a 30 évvel ezelőtti számítógépes fejlesztésekről és az azt követő gyors változásokról számolt be. A szövetség megalakulásával és terveivel zárta előadását.
Dr. Bakó András, a Széchenyi István Egyetem tanára az egykori újságokból (ÖTLET, Középiskolai Matematikai Lapok, Matematika Tanítása) mutatott be néhányat és ismertette az ott közölteket. Ennek kapcsán a jelenlévők is bekapcsolódtak és elmondták egykoron szerzett tapasztalataikat.
Dr. Tick József az Óbudai Egyetem rektor-helyettese emlékezett egykoron szerzett személyes tapasztalataira az MTA SZTAKI által kifejlesztett PRIMO személyi használatú számítógépen. Kitért az akkoriban alkalmazott megoldások újszerűségére, majd bemutatta a hallgatóknak a magával hozott értékes relikviákat, melyek erről az időről sok mindent elárultak a hallgatóknak.
Simonovits Miklós, az MTA rendes tagja az oktatás fontosságát emelte ki előadásában. Az MTA Rényi Alfréd Matematikai Kutatóintézet osztályvezetője a számítástechnikában nagy jelentőséggel bíró az algoritmus-elmélet szerepét ismertette. A Bolyai Matematikai Társulat tevékenysége és jelentősége mellett megemlítette a TIT Matematikai Szakosztályának szerepét is a számítástechnikai kultúra terjesztése területén. A József Attila Szabadegyetemen több ezren tettek szert alapvető számítástechnikai ismeretekre.
Az ünnepi esemény zárásaként Dr. Zarándy Ákos előadására került sor, aki a megemlékezés napjának délelőttjén védte meg doktori értekezését a Magyar Tudományos Akadémián. Igen érdekes és újszerű ismereteket szerezhetett a hallgatóság a sokmagos processzor-architektúrákról.
Az ünnepi esemény mellett egy kiállítás megtekintésére is lehetősége volt a megemlékezésre látogatóknak.
Garádi-Uszkay János bemutatta a 25 évvel ezelőtti vizsgakérdéseket, amelyek a Commodore 64, HT 1080Z, PRIMO és a ZX-SPEKTRUM, személyi használatú számítógépeken használt BASIC nyelvre vonatkoztak.
Ennek megoldásához néhány tájékoztató információt tartalmazó anyag is elhelyezésre került az időszaki kiállításon.
A Doktoranduszok Országos Szövetsége által 2009-ben készített ún. „számítógépről, világhálóról könnyen, gyorsan" c. könyvből részleteket láthattak a kiállításon, melyet minden jelenlévő CD-n kézhez vehetett.
Havass Miklós elnöki pohárköszöntőjében minden előadónak megköszönte értékes előadását, kifejezve reményét, hogy ezekre a stabil alapokra építkezve, az elkövetkező évtizedekben is magas szakmai színvonalon folyik majd a hazai számítógépes szakemberek képzése, s a felhasználók ismeretei is ennek megfelelően növekednek, mindebben nagy szerep jut a SZÁMALK Zrt számára is.
Az ünnepi megemlékezés a Nemzeti Hírközlési és Informatikai Tanács anyagi együttműködésével került megrendezésre.
Az érdeklődő kérdéseket az olvasók a tvbasic@citromail.hu címre címezve tehetik fel.