500.000 forintos és 50.000 forintos érmét bocsát ki az MNB
2 perc olvasásA Magyar Nemzeti Bank 2010-es emlékpénz-kibocsátási programjának megfelelően 2010 augusztus 20-án két azonos témájú és érmeképű, de eltérő címletű emlékérmét bocsátott ki.
A Magyar Nemzeti Bank 2010-es emlékpénz-kibocsátási programjának megfelelően 2010 augusztus 20-án két azonos témájú és érmeképű, de eltérő címletű emlékérmét bocsátott ki.
A Magyar Nemzeti Bank "Szent István intelmei"megnevezéssel 500 ezer és 50 ezer forintos címletű arany emlékérméket bocsát ki. Az érmék elő- és hátlapján látható képek és feliratok – az értékjelzés kivételével – azonosak, az emlékérmék mérete és tömege azonban elérő.
A nagyobbik, 500 ezer forintos érme 62,838 gramm (azaz 18 dukát) tömegű, átmérője 46 milliméter. A kisebb 50 ezer forintos emlékérme 22 milliméter széles és 6,982 gramm (azaz 2 dukát) tömegű. Mindkét érme 986 ezrelék finomságú aranyból készült. A félmillió forint névértékű érméből mindössze 500 darab verhető összesen, míg a kisebb pénzből 5000 darab készíthető.
Az emlékérmék előlapján, a középmezőben Szent István király Intelmei Szent Imre herceghez középkori latin nyelvű kézírásos szövegének bevezetése – "In nomine Domini nostri Ihesu Christi: Incipit Decretum sancti Regis Stephani" (Thuróczy-krónika, XV. század) – olvasható, szabálytalan pergamenre helyezve. A szövegtõl balra a "2010" verési évszám, jobbra a "BP." verdejel, alatta két vízszintes sorban az értékjelzés és a "FORINT" felirat látható. Az elõlap felsõ részén, félköriratban a "MAGYAR KÖZTÁRSASÁG" felirat olvasható.
Az emlékérmék hátlapján, a középmezőben Szent István király és Szent Imre herceg ábrázolása látható, amely a mateóci (Matejovce, ma a szlovákiai Poprád településrésze) Szent István király plébániatemplom XV. századi szárnyas oltárának főoltárképe alapján készült. Az emlékérme szélén, felső köriratban a "SZENT ISTVÁN KIRÁLY INTELMEI", alsó köriratban a "SZENT IMRE HERCEGHEZ" felirat olvasható. Az emlékérmék alsó részén, Szent István király és Szent Imre herceg ábrázolásától jobbra található Szöllőssy Enikő tervezőművész mesterjegye.