Kutatók éjszakája 2010
A Kutatók Éjszakája 2010. szeptember 24-i eseményei 24 hazai városban, s Európa 28 országában zajlanak párhuzamosan. Izgalmas és különleges programokra lehet számítani Soprontól, Budapesten át Debrecenig.
A Kutatók Éjszakája 2010. szeptember 24-i eseményei 24 hazai városban, s Európa 28 országában zajlanak párhuzamosan. Izgalmas és különleges programokra lehet számítani Soprontól, Budapesten át Debrecenig.
Ingyenes, interaktív kísérletek, előadások, kiállítások ismertetik meg az érdeklődőket a tudomány testközelbe hozott világával. Találkozni lehet a természettudományok, az orvostudomány, a műszaki tudományok, az agrártudomány, a társadalomtudományok, a bölcsészettudományok képviselőivel.
Az Európai Bizottság támogatásával megvalósuló, egész napos fesztivál-jellegű esemény célja a tudomány, a tudományos eredmények és a kutatói életpálya népszerűsítése, s annak tudatosítása, hogy a kutatók nem elefántcsont-toronyban élő, zárkózott emberek, hanem a hétköznapokban tapasztalható csodák mögött álló színes egyéniségek.
Egy, az eseményhez illeszkedő idézet Einstein-től:
„Nem vagyok különösebben tehetséges, csak szenvedélyesen kíváncsi!"
"Twitterező" faA Kutatók Éjszakáján bárki bepillantást nyerhet a kutatók titokzatosnak tűnő munkájába, s minden korosztály megtalálja a neki megfelelő programot. Idén 28 intézmény programjaira több mint negyvenezer látogatót várnak a szervezők Magyarországon, erről szóltak a szervezők, a Tempus Közalapítvány, a Bay Zoltán Alkalmazott Kutatási Közalapítvány és az Ericsson Magyarország képviselői az eseménysor 2010.szeptember 20-i tájékoztatóján, az Ericsson Magyarország lágymányosi komplexumában.
Tájékoztatást adott dr.Szél Ágoston, a SOTE általános rektorhelyettese, Kardon Béla, a Bay Zoltán Alkalmazott Kutatási Közalapítvány projektvezetője,Tordai Péter, a Tempus Közalapítvány igazgatója, és Sinisa Krajnovic, az Ericsson Magyarország Kutatás-Fejlesztési Központjának igazgatója.
Az Európai Bizottság támogatásával megvalósuló, egész napos, fesztiváljellegű esemény célja a tudomány, a tudományos eredmények és a kutatói pálya népszerűsítése. A Tempus Közalapítvány ötödik alkalommal rendezi meg a nagyszabású programot, amelynek idén a Bay Zoltán Alkalmazott Kutatási Közalapítvány is a társszervezője.
Szesztay Endre elektromos KispolszkijaSzél Ágoston, a Semmelweis Egyetem általános rektorhelyettese elmondta, az egyetem második alkalommal vesz részt a Kutatók éjszakáján, nagyszámú programmal készülnek. Saját szakterületét, az anatómiát is a látogatók figyelmébe ajánlva, a rektorhelyettes kiemelte, még a boncterembe is betérhetnek az érdeklődők. Az emberi test iránti érdeklődés öröknek tekinthető, a látogatók megismerhetik a modern képalkotó vizsgálati eszközöket, élő és élettelen témával, humán és élő állatok esetén is.
A Kispolszki belülrőlMintegy 68 különböző programot kínálnak, melyet akár többször is megnézhetnek az érdeklődők.
Az elmúlt években az egészségügyre nagy figyelem irányult, ennek is meg akarnak felelni, s a szakmaválasztás előtt állókra, ill. a kutatóvá válás gondolatát fontolgató medikusokra is számítanak.
Dr. Kardon Béla projektvezető (Bay Zoltán közalapítvány) hat intézet nevében szólva ismertette, ők idén először pályáztak brüsszeli támogatásra, sikerült, s most kísérleti fellegvárként nyitottan állnak az ipari kutatások irányába.
Az eseményen a kutatót, mint embert és a kutatást, mint élhető és élvezhető életpályát kívánják bemutatni.
Szórakoztató rendezvényben gondolkodnak, ahol minden korosztály megtalálja a számára érdekeset.
A Barabás villában az eseményre látogatók együtt főzhetnek a kutatókkal, tudományos szakszerűséggel.
A kutatói divat is megismerhető, Archimédesszel és a Curie-házaspárral.
A Petőfi Irodalmi Múzeumban Csenge űzi a tévhiteket mutatós kémiai kísérletekkel, Dumaszínház, táncverseny, könnyűzene kíséretében. A Collegium Budapestben a Föld és a Mars titokzatosságai kerülnek terítékre.
Tordai Péter, a Tempus Közalapítvány igazgatója emlékeztetett, álunk is, mint a világba mindenütt, helytelen szerepképek élnek a társadalomban a kutatókról és életpályájukról. Az Európai Bizottság támogatása ezen az éjen lehetőséget ad megtapasztalnunk, a kutatói életpálya a társadalom számára milyen fontossággal bír, s mennyi érdekességet és varázst rejt magában, a kutatást végzők pedig színes egyéniségek.
Érdekes vidéki helyszínek, mint a Debreceni, és a Győri Egyetem kínálnak tudományos játszóteret a látogatóknak,
Debrecen – a marihuana orvosi felhasználása, a haj növekedési zavarainak eredete, CET, MRI, PET,
Dunaújváros – a hazai számítástechnika kialakulásának bemutatása,
Eger – éjjeli lepkefigyelő, 3D-s robot,
Kecskemét – Mit éreznek a növények?
Miskolc – mágneses levitáció,
Mosonmagyaróvár – konyhai varázslatok,
Pécs – az agy elektromos hullámai, világító állatok és növények,
Sárospatak – hipnózis, csak 16 éven felülieknek,
Sopron – a jövő informatikája,
Székesfehérvár – GPS kincskeresés,
Stb.!
A központi budapesti programok a Millenárison zajlanak, a Tempus Közalapítvány központi programjaival, a Magyar Telekom szponzorálásával és közreműködésével. A támogató cég valós idejű animációs szoftvert, interaktív múzeum-installációt, és organikus net-növényt mutat be. Az Origo mobil bluetooth alkalmazásokat, a KFKI videokonferenciát szerepeltet.
A látogatók a Millenárison megismerkedhetnek pl. a nanotudománnyal, energiatakarékos fényforrásokkal,
a Messer Hungarogáz cég pedig programgazdaként teszi lehetővé megismerni a ballonszondák földi és a bolygók kutatásában való bemutatását,
az égbolt szezonális világát, ismerkedhetünk az ambíciózus Puli tervvel, amelyben magyar eszközöket akarunk küldeni a Holdra, s találkozhatunk a szórakoztató matematikával is.
Lesz látványos lézershow és molekuláris muzsika, és azt is megtudhatják az érdeklődők, hogy meg van-e az ember sorsa írva a genomjában.
http://www.messer.hu/
http://www.da-vinci-learning.com/
A budapesti egyetemek szórakoztató program-ízelítője:
Corvinus – mikro-szaporító labor,
ELTE – robotok labirintus-játéka, plusz pálinka-verseny, vulkán-játszóház,
BME – megtekinthető a Nukleáris Technikai Intézet Oktatólaborja, mini atomreaktor,
SOTE – tudományos lézershow és moduláris muzsika, z élő test virtuális felszeletelése,
Pázmány – robotfoci, robot-kutatások,
Óbudai Egyetem – felújított T-modell, kézgeometria-alapú személy-azonosítás,
Országos Idegtudományi Intézet – agyműtét videója,
Stb.!
Az idén első alkalommal kapcsolódott be olyan nagyvállalat a programok szervezésébe, mint az Ericsson Magyarország. Sinisa Krajnovic, az Ericsson Magyarország cég kutatás-fejlesztési központjának igazgatója elmondta, az Ericsson világunkban mindenütt a tudásra, a kreativitásra, az innovációra alapozza szakmai versenyképességét. A magyarországi kutatás-fejlesztési központ a cég legnagyobb K+F létesítményei közé tartozik, ezer szakember dolgozik itt, közülük százan rendelkeznek már, vagy éppen megszerzésén dolgoznak a PhD tudományos fokozatnak.
A programokat ismertetve a vezető közölte, különleges élményben lehet része annak, aki szeptember 24-én délután ellátogat az Ericsson Kutatás-Fejlesztési Központjába, a Science Parkba (XI. Budapest, Irinyi J. u. 4-20.)
Először nyitják meg a vállalat laboratóriumait, pénteken pedig a T-Mobillal közösen először mutatják be a negyedik generációs hálózatok, az LTE (Long Term Evolution) mobiltechnológiás fejlesztéseinek eredményeit Magyarországon a nagyközönség számára. A cégnél vallják, néhány év múlva a hazai előfizetők számára is elérhetővé válnak a jelenleginél jóval nagyobb sávszélességet kínáló mobilhálózatok. Az Ericsson Magyarország és a T-Mobile 2009 októberében megkezdett LTE tesztjének eredményeként a rendszer 20 MHz-es sávszélességen 100 Mbps letöltési és 35 Mbps feltöltési sebességet biztosít. Az ebből adott ízelítőben látható lesz az LTE révén elérhető gyors le- és feltöltés és online megtekinthető lesz egy HD felbontású videofilm is.
A cég egyik tanulmánya szerint 2020-ra a távközlési kapcsolatok száma meghaladja az 50 milliárdot, az LTE-nek (is) köszönhetően jelentősen megnő az ember-gép és a gép-gép közötti vezeték nélküli kapcsolatok szerepe.
A jelenleginél jóval több eszköz csatlakozik majd a világhálóra, akár a háztartási eszközök – a hűtőgéptől a televízióig – is elérhetők lesznek az interneten keresztül, akár mobiltelefonról is, ill. az élmények megosztása is új értelmet nyer. Széles körben terjedhetnek el pl. azok a videokamerák, fényképezőgépek, mobiltelefonok, amelyekről a jó minőségű, akár HD vagy később 3D-s tartalmak azonnal feltölthetők majd valamelyik video-megosztó oldalra.
Az Ericsson Magyarország Kutatás-Fejlesztési Központjában működés közben lehet majd megnézni egy 3D kamerát és TV képernyőt, egy „twitterező" fát (ami bejegyzéseket küld közvetlenül egy Twitter oldalra, ha valaki elhalad mellette, de a mozgásra zenével, beszéddel, továbbá a fények le- és felkapcsolásával is reagál).
Most először nyílik lehetőség a nagyközönség számára, hogy betekinthessen a kulisszák mögé is, 3 ericssonos fejlesztő laboratóriumba is látogatást tehetnek az előzetesen regisztrált érdeklődők.
Az ericssonos munkatársak hobbiból megalkotott szerkezeteiből összeállított kiállításon lesz többek között távirányítású tank-, és négy rotoros helikopter-modell, villanymotorral működő „kispolski", egy autóba szerelt GSM rendszerű riasztó és távkapcsoló rendszer, nagysebességű képfelvételek és gyorsított videók mikrokontrolleres vezérlésére szolgáló berendezés is.
Megtekinthető lesz emellett a távközlés története, az Ericsson története és a mobiltelefonok evolúciója kiállítás is.
Az eseményekre a szervezők 40-45 ezer látogatót várnak, a Facebookon a rendezvénynek már 2.500 rajongója van.
http://www.kutatokejszakaja.hu/
http://www.twitter.com/ericssonhungary
www.facebook.com/technologyforgood
www.ericsson.com/broadcast_room
Harmat Lajos
Foto:Lantai József