Négyszáz év missziós története
3 perc olvasás2010. december 9-én, csütörtökön délelőtt Massimo Cenci atya, a Népek Evangelizálása Kongregáció altitkára, valamint Francesco Buranelli professzor, az Egyházi Javak Pápai Tanácsának titkára és P. Federico Lombardi SJ szentszéki szóvivő bemutatták az új múzeumot, amely 1250 négyzetméternyi területen ismerteti az evangélium és az öt kontinens találkozásának gazdag történetét.
2010. december 9-én, csütörtökön délelőtt Massimo Cenci atya, a Népek Evangelizálása Kongregáció altitkára, valamint Francesco Buranelli professzor, az Egyházi Javak Pápai Tanácsának titkára és P. Federico Lombardi SJ szentszéki szóvivő bemutatták az új múzeumot, amely 1250 négyzetméternyi területen ismerteti az evangélium és az öt kontinens találkozásának gazdag történetét.
A múzeum a Propaganda Fide palota Spanyol téren található épületében jött létre. Ennek a vatikáni szervnek már 1627-től kezdve az a küldetése, hogy világszerte hirdesse az evangéliumot. Buranelli professzor felszólalásában világosan elmagyarázta: az új múzeum létrehozásának alapgondolata Krisztus küldetése, amellyel megbízta apostolait: „Euntes docete omnes gentes" – menjetek el és tanítsatok minden népet. Egy modern múzeum nem más, mint kultúrák közötti találkozási pont. Ezért senki se lepődjön meg, ha japán képek és afrikai elefántcsont agyarak mellett híres itáliai festők műveit is felfedezi.
A kiállítás felhasználja a legmodernebb technológiát: egy adatbázis segítségével a Fides missziós hírügynökség több mint tízezer fényképe tekinthető meg, amelyek misszionáriusok utazásait örökítik meg több évtizedre visszamenőleg. Összegyűjtötték továbbá a különböző úti beszámolókat, rajzokat és nyomtatványokat, a missziókról szóló több ezer kötetet, amelyek közül néhány különösen értékes.
A múzeum gyűjteménye rendkívül gazdag mind etnikai, mind antropológiai szempontból. Rávilágít, hogy a misszionáriusok mekkora tisztelettel fordultak az egyes országok kultúrája felé. A múzeumban megéljük a kultúrák találkozását egy olyan világban, amelyben a globalizáció egyrészt a gazdagságot és egymás kölcsönös megismerésének elmélyülését eredményezte, másrészt uniformizálta a kulturális különbözőségeket – mutatott rá felszólalásában Buranelli professzor.
P. Massimo Cenci, a Külmissziók Pápai Intézetének munkatársa több éven át Amazónia vidékén teljesítette misszionárius szolgálatát. A sajtótájékoztatón elmondta, hogy a kiállítás mindenekelőtt be kívánja mutatni a Propaganda Fide missziós kongregáció jelentőségét és értelmét, az egyház missziós életének teljes szépségét. Az egyház az ember érdekében jött létre: Isten önmagát adja az ember üdvösségéért. Az új múzeum remélhetőleg fellendíti a missziót, a kiállított tárgyak szépsége lelkesíti a látogatókat és elmélyíti hitüket – mondta P. Cenci, a Népek Evangelizálása Kongregáció altitkára.
Vatikáni Rádió/Magyar Kurír