30 éves a THÉBA Művészeti Akadémia!
A név hallatán a görög város THÉBA jut mindenkinek az eszébe, a királydrámák színhelye, a görögökről pedig a test, a lélek, és a szellem harmóniáját tükröző szobrok, amelyeket a múzeumokban is megcsodálunk.
A név hallatán a görög város THÉBA jut mindenkinek az eszébe, a királydrámák színhelye, a görögökről pedig a test, a lélek, és a szellem harmóniáját tükröző szobrok, amelyeket a múzeumokban is megcsodálunk.
Az iskolát alapító Andor Edit operaénekesnő, tanárnő erre az európai kulturális örökségre is gondolt a névadáskor, arra a régi hagyományra, amely a pedagógiában az oktatáson kívül a test edzését és a művészet gyakorlatát is célul tűzi ki. Ugyanakkor a THÉBA betűi egyenként is jelentést hordoznak:
T- Tánc, H- Helyzetgyakorlatok, É- Ének, B- Beszédtechnika, A- Artisztikum.
Az iskola, amely egyrészt a középiskolás korú fiatalokat a művészeti ágak alapjaira tanítja, másrészt az érettségizett fiataloknak, felnőtteknek középfokú és lehetőség szerint felsőfokú szakképzést biztosít, 2011-ben ünnepli fennállásának 30. évfordulóját. A működtetés nehézségei – hiszen 1981-ben a magániskola létesítése még lehetetlennek tűnt, majd az anyagi gondok kerültek egyre inkább előtérbe – nem riasztották vissza az alapítót, aki hittel és elkötelezettséggel élete részévé tette az iskolát. Mindennel és mindenkivel egyénenként foglalkozik, egyedi módon áll a diákokhoz, akikben a jövő művészeit látja.
Szociális érzékenységgel megáldva akkor is támogatja a tehetséges hallgatókat, ha netán – és ez nem ritkán fordul elő- anyagi gondokkal küzdenek. Az oktatást profi, a szakmában, a pályán elismert művész-tanárok végzik. Olyan elkötelezett pedagógusok, akiknél a valódi emberi, művészi, kulturális értékek megőrzése, átadása az elsődleges szempont, a diákok egyéniségének fejlesztése, szakmai fejlődésük biztosítása. Sajnálatos módon az iskola bevételei alig tudják fedezni a kiadásokat így a fennmaradásért állandó küzdelem folyik. A mai gazdasági helyzet a legkevésbé sem kedvez a művészeti oktatásnak. Az állami dotáció egyre csak apadt és jelenleg úgy tűnik, végleg megvonódik. Mégis pozitívan kell gondolkodnunk, bíznunk kell benne, hogy a mindenkori kormány felelősségteljesen kezeli a művészeti oktatás sorsát és megoldást talál, biztosítja az utat a jövő nemzedék tehetséges fiataljainak, hogy merje vállalni a sorsát az, aki művészi talentummal van megáldva.
Az oktatás, ezen belül a művészetoktatás, kiemelt figyelmet érdemel, hiszen egy nemzet felemelkedésének lehetősége a minőségi oktatásban rejlik.
Andor Edit nem adja fel, Ő „hívő" ember, hisz a diákokban, hisz az iskola tanáraiban, munkatársaiban, hisz abban, hogy a minőségi munka meghozza gyümölcsét. Az iskola 30 éve eredményes működése, a diákok sikere őt igazolja. A diákok 80 százaléka a választott pályán marad, többen az egyetemet elvégezve már oktatni jönnek vissza a régi iskolába. Budapesten a Pilvax étteremmel közös sorozatot terveznek, ahol havi rendszerességgel a THÉBA képzőművész, fotós diákjai kapnak kiállítási lehetőséget, és verses-zenés előadásokon a színész, énekes pantomimes diákok is bemutatkozhatnak. Elsőként március 15-én nyílt erre lehetőség, amikor nagy sikert arattak a történelmi emlékű kávéházban „Gondolatok a szabadságról" c. ünnepi műsorukkal. Április 1-én a Fringe Fesztivál keretein belül a Thália színház stúdiójában mutatja be a THÉBA társulat Lorca: Don Perlimplin és Belisa szerelme a kertben c. költői drámáját.
A Zöld Macska diákpincében rendszeresen fellépnek a végzős színinövendékek, Spiro György: Ahogy tesszük c. művének következő előadása április 10-én lesz. Tervekben és lelkesedésben nincs hiány. szeptemberben indul a felsőfokú szakképzés operatőr szakon, és sok új, felnőtteknek ajánlott tanfolyam indításáról lehet olvasni a THÉBA Művészeti Akadémia honlapján http://www.theba.info/ – a március 28-i felvételire már sokan jelentkeztek. THÉBA várja a régi növendékek, tanárok jelentkezését is a szeptemberi 30 éves születésnapi rendezvényre, ahol a küzdelmes évekre emlékezve elmondhatják: „ez jó mulatság, férfimunka volt!"
Szabó Kata – Lantai József (fotómontázs)