Nyaraláskor sem árt óvatosnak lenni: a kiberbűnözők nem pihennek
4 perc olvasás
Így augusztus végén az utolsó forró nyári napsugarakkal nem csak az UV sugárzással, de az okostelefonokat célzó támadások káros hatásaival is számolunk kell. Miről is van szó? Valószínűleg nem sokan gondolnák, hogy a mobilbiztonsági kockázatokat és a kellemes vakációt ilyen módon összefüggésbe lehetne hozni.
Így augusztus végén az utolsó forró nyári napsugarakkal nem csak az UV sugárzással, de az okostelefonokat célzó támadások káros hatásaival is számolunk kell. Miről is van szó? Valószínűleg nem sokan gondolnák, hogy a mobilbiztonsági kockázatokat és a kellemes vakációt ilyen módon összefüggésbe lehetne hozni.
Vagy mégis? Ha Ön, vagy alkalmazottai végre kiveszik a jól megérdemelt szabadságukat, magukkal viszik az okostelefonokat? Hát persze. És valószínűleg valamilyen formában használni is fogják a vállalati adatokat. Az okostelefon felhasználók biztonsági szokásait vizsgáló legújabb Symantec-kutatás kiderítette, hogy a vállalati mobilfelhasználók 62 százaléka hozzáfér az érzékeny vállalati információkhoz a nyaralása alatt, 81 százalék pedig legalább a vállalati e-mail fiókját ellenőrzi.
A nem védett hálózatokon terjedő rosszindulatú alkalmazásoknak köszönhetően a céges okostelefon felhasználóknak alaposan meg kell fontolniuk, mit tehetnek meg anélkül, hogy veszélyeztetnék a biztonságukat. A következő tanácsok segítségével a vakáció alatt is védettek maradnak a mobileszközök:
- Használjon jelszavas védelmet, és győződjön meg arról, hogy biztonságos jelszóval rendelkezik: Ez bár nyilvánvalónak tűnhet, ugyanakkor az okostelefon felhasználók 18 százaléka nem használja a jelszavas biztonsági zár funkciót, pedig ez a legalapvetőbb biztonsági óvintézkedés, és csak minimális erőfeszítést igényel.
- Titkosítsa az adatokat: Az informatikai részlegnek csak olyan eszközöket szabad engedélyeznie, amelyek támogatják a titkosítást, biztosítva ezzel, hogy ha az eszköz elveszik, vagy ellopják, senki sem tud hozzáférni a vállalat adataihoz. Ezzel valószínűsíthetően a költséges adatvesztés felváltható egy egyszerű készülékcserével.
- Segít a mobileszköz-menedzsment: A mai okostelefonokat és táblagépeket ugyanúgy használják, mintha laptopok vagy PC-k lennének, ha az e-mailekhez, vállalati alkalmazásokhoz, illetve vállalati szerverekhez való hozzáférésről van szó. Ennek eredményeként az eszközt és az alkalmazásokat a készülék teljes élettartamán keresztül kell kezelni a készülék beszerzésétől a biztonságon és ellenőrzésen át a készülék nyugdíjazásáig.
- Használjon biztonsági szoftvert, és tartsa az operációs rendszert, valamint az alkalmazásokat naprakészen: A céges okostelefon felhasználók 42 százaléka nincs tudatában annak, hogy cégük biztosít-e védelmi szoftvert készülékeikhez.. Az informatikai részlegnek a biztonsági szoftvereken kívül, az ezekhez tartozó irányelveket is meg kell határoznia a legújabb trendeknek és frissítéseknek megfelelően. A felhasználókat figyelmeztetni kell, hogy következetesen tartsák be ezeket a biztonsági iránymutatásokat, a vállalatoknak pedig figyelembe kell venniük minden olyan eszközt, amellyel az alkalmazottak hozzáférhetnek a bizalmas vállalati információkhoz..
- Vegye figyelembe az újonnan megjelenő fenyegetéseket: Míg hagyományos értelemben a legnagyobb fenyegetést az elveszett, vagy ellopott eszközök jelentik, a hackerek egyre inkább az alkalmazásokon keresztül támadnak. A hackerek letöltik a sok esetben legális alkalmazásokat, melyekbe beültetnek egy rosszindulatú kódot, majd
feltöltik őket. A működésben semmilyen változás nem észlelhető, de az alkalmazás kártékony tevékenységet végez a háttérben. A felhasználóknak ugyanolyan óvatosan kell kezelniük a telefonjaikat, mint a személyi számítógépüket, vagy laptopjaikat. Ha kapnak egy furcsa MMS-t egy melléklettel vagy hivatkozással, körültekintőnek kell lenniük ezek megnyitásakor.
A mobileszközök kulcsfontosságú találkozási pontot jelentenek a vállalati és a személyes adatok között. A vállalatok 91 százaléka megengedi az alkalmazottainak, hogy a céges okostelefonokat személyes célokra is használják, annak ellenére, hogy nincs vállalati kontroll a mobilszolgáltató hálózatok felett. Így manapság már nem az a kérdés, hogy bekövetkeznek-e a biztonsági fenyegetések, hanem az, hogy mikor következnek be. Végtére is, még ha az átlagember ki is vesz pár nap szabadnapot a nyári hőségben, a kiberbűnözők sohasem pihennek.