Megindul a verseny a régiós energiapiacokért
4 perc olvasás
A hazai szereplők révén öt éven belül a magyar földgázfogyasztás 10 százaléka a gáztőzsdén cserél majd gazdát – a nemzetközi piacok és szereplők bevonásával ez 25 százalékra bővíthető
A hazai szereplők révén öt éven belül a magyar földgázfogyasztás 10 százaléka a gáztőzsdén cserél majd gazdát – a nemzetközi piacok és szereplők bevonásával ez 25 százalékra bővíthető
Az energiaszektorok liberalizációja nyújtotta lehetőségekkel ismerkedő Közép-Kelet Európa szabályozott energiapiacai felfutás előtt állnak. Ez nem csak a kereskedelmi platformoknak, de a klíringszolgáltatást nyújtó szervezetnek is kiemelkedő lehetőségeket biztosít – vallják a Központi Elszámolóház és Értéktár Zrt. (KELER) csoport szakértői. A nyugat-európai piaci szereplők hezitálása ugyanakkor megnyitja az utat a régiós vezető szerepre alkalmas magyar elszámolóház előtt is.
A 2013 januárjában induló CEEGEX Közép-Kelet Európai Szervezett Földgázpiac Zrt.-vel kötött stratégia együttműködés keretében a KELER KSZF jövő év elejétől klíringszolgáltatásokat nyújt az új kereskedelmi platformon megforduló szereplők számára. Az eleinte elsősorban hazai szereplők által látogatott földgáztőzsde kapcsán a szervezet az 5. év végére már 10 százalékos forgalmat vár.
„A hazai gázfogyasztás éves szinten eléri a 10-12 milliárd köbmétert. Úgy számolunk, hogy ebből a mennyiségből a legóvatosabb becslések szerint is legalább 1-1,2 milliárd köbméter 2018-ban a gáztőzsdén fog gazdát cserélni" – vázolja a társaság várakozásait Mátrai Károly, a KELER csoporthoz tartozó KSZF Zrt. vezérigazgatója. A szervezett villamosenergia-piac eredményeit látva azonban a vezető akár nagyobb forgalmat is elképzelhetőnek tart. Ezt elsősorban a régió földgázpiacainak CEEGEX-re terelése biztosíthatja.
A kicsi országok alacsony forgalmú piacai számára nem gazdaságos önálló energetikai klíringházak fenntartása, ez lehetőséget nyit arra, hogy már most régiós szerepkörben gondolkozzanak az érintett szervezetek. „A meglévő tőkeháttér, a nyugat-európai piacokkal kompatibilis elszámoló szoftverek, az áramtőzsdei ügyletek elszámolása kapcsán az elmúlt években felhalmozott tapasztalat mind olyan hozzáadott értéket jelent a partnerek számára, ami régiós szinten is kiemelkedő" – hangsúlyozza a vezérigazgató.
A hazai szereplők régiós terveibe természetesen a konkurencia is beleszólhat, ugyanakkor két döntő piaci körülmény is a magyar elszámoló háznak kedvez: a német és francia klíringházak deklaráltan csak az euró övezeti országok energiatőzsdéinek elszámolására koncentrálnak, míg a régióban erős Lengyelország energiapiacai elsősorban a lokális működésre rendezkedtek be.
„A közép-európai régió szervezett energiapiacainak felosztása most indul, nemzeti érdek, hogy ennek egy erős magyar szereplő is részese legyen. Ráadásul a folyó gázvezetékprojektek, Magyarország geográfiai helyzete és földgáztároló kapacitásai is erősítik a hazai földgázpiacok régiós központi szerepét" – mondja Mátrai Károly.
A KELER-nek elszámolóházként garanciát kell biztosítania a szállítások és a pénzügyi ellentételezés zavartalan működéséhez. A vezérigazgató szerint az ebből eredő kockázatot az erős tőkeháttér a minimumra szorítja. A kormányzat pozitív hozzáállása a gáztőzsde és a klíringház működéséhez pedig jelentősen mérsékli az egyéb kockázatokat, így tartható lesz a jövő év eleji indulás céldátuma.
„Mind a Magyar Energia Hivatal, mind a Pénzügyi Szervezetek Állami Felügyelete dolgozik a kereskedelmi- és üzletszabályzatokra vonatkozó engedélyeken. Ennek kapcsán nem tartunk csúszástól. Mindkét szervezet maximálisan érzi a folyamatok fontosságát" – hangsúlyozza Mátrai Károly.
Miért fontos a klíringszolgáltatás?
A klíringházak legfontosabb feladata az energiatőzsdei ügyletek nettósítása. Egy kereskedelmi napon ugyanazon ügyfelek általában több tranzakciót is lebonyolítanak, számos esetben vevőként és eladóként is részt vesznek az áram- vagy a földgáz kereskedelemben. A klíringházak ezeket az ügyleteket nyilvántartják, majd a kereskedelmi nap végén forgalmat összesítve terhelik és jóváírják az egyes szerződött partnerek kötéseit.
Ez egyrészt csökkenti a napi pénzügyi tranzakciók számát, ezzel téve gyorsabbá és kiszámíthatóbbá a rendszert, hiszen a szállítások és a fizetések csúszása így elkerülhető, másrészt mérsékli a pénzügyi kockázatokat, hiszen a tőzsdei szereplők a klíringházzal állnak szerződéses kapcsolatban, amelynek garancia rendszere és tőkéje biztosítja az ügyletek pontos pénzügyi elszámolását.