Múzeum marad a Hagia Sophia
2 perc olvasásBírói döntés nyomán továbbra is múzeumként látogatható az isztambuli Hagia Sophia. Amint arról a török média július 3-án beszámolt, az ankarai közigazgatási bíróságnál egy kulturális egyesület eredménytelenül kívánta elérni, hogy a másfél évezredes templomot ismét mecsetté nyilvánítsák.
Bírói döntés nyomán továbbra is múzeumként látogatható az isztambuli Hagia Sophia. Amint arról a török média július 3-án beszámolt, az ankarai közigazgatási bíróságnál egy kulturális egyesület eredménytelenül kívánta elérni, hogy a másfél évezredes templomot ismét mecsetté nyilvánítsák.
A Hagia Sophia az emberiség közös kultúrkincse – indokolta a döntést a bíró. Az 535-ben emelt templom csaknem ezer évig templomként szolgált, s a maga korában a világ legnagyobb katedrálisa volt. Miután Mehmet szultán vezetésével a törökök meghódították Konstantinápolyt, 1453. június 1-jén tartották a Hagia Sophia falai között az első muzulmán istentiszteletet. Az épületet az 1934-ben hozott kormánydöntéssel nyilvánították múzeummá.
A iszlám fundamentalisták ma azt szeretnék elérni, hogy az épületet újra mecsetként használják. 2006-ban aktivisták lopóztak a múzeumba, és nyilvános imával tiltakoztak XVI. Benedek pápa isztambuli látogatása ellen.