UTAZZ AFRIKÁBA!
6 perc olvasás
A MÚOSZ TGSZ vendégül hívta Szilasi Ildikó Hermina Afrika-kutatót, antropológust, aki nemcsak éveket töltött a fekete kontinensen, hanem különleges túrákat is szervez olyanoknak, akik nem csupán turistáskodni szeretnének, inkább olyan eldugott helyekre eljutni, ahová egyetlen utazási irodával sem lehet.
A MÚOSZ TGSZ vendégül hívta Szilasi Ildikó Hermina Afrika-kutatót, antropológust, aki nemcsak éveket töltött a fekete kontinensen, hanem különleges túrákat is szervez olyanoknak, akik nem csupán turistáskodni szeretnének, inkább olyan eldugott helyekre eljutni, ahová egyetlen utazási irodával sem lehet.
A törékeny, szőke és kékszemű fiatal lányból első látásra ki sem néznénk, hogy komoly tudós, aki ENSZ szakértőként 20 afrikai országban járt, és három évet töltött Kongóban. Több tucat angol nyelvű publikációja, két könyve jelent meg, négy kiállítást rendezett, három Afrika-kutató expedíciót vezetett, és rendszeresen előadásokat tart a kontinensről.
Ildikó antropológusként új turisztikai modellt vezetett be a Fekete-Afrikát felfedező Torday Emil, Henry Morton Stanley és Magyar László nyomában. Olyan fantasztikus helyekre kalauzolja a 6-8 fős csapatot, ahová senki mással nem jutnának el. Nem népszerű, hanem ismeretlen célpontok felé indul Kongóba és Szenegálba. Viszont varázslatos szertartások részese lehet a látogató: megfigyelheti a hamuban fürdő zsákos szektát, kulturális kalandozásban vehet részt az átszúrt ajkú pende törzsnél, Torday nyomában hajózhat a Kwilu-folyón, beléphet a Bonobo Parkba és Kisantu Botanikus Kertjébe, láthatja a Zongo-vízesést, a Kígyó Parkot és Kongó páratlan művészeti csodáit, Bandundu megyében ismerkedhet a mandinga titkos pende társasággal.
Az új turisztikai modell lényege, hogy az utazó nyitott legyen egészen eltérő kultúrák befogadására; vonzónak találja, hogy az út kalandot, kihívást, tanulságot tartogat; az utazás során pedig nagycsaládos afrikai embereknek ad munkát, azzal, hogy megszáll és étkezik a körükben. Az utazás végén élete felejthetetlen élményekben gazdagodik. Az utazók az UNESCO prioritásaival összhangban a szellemi kulturális örökségvédelmet célzó fejlesztési projekteket és fesztiválokat támogatnak. A helyiek számára jelentős az a pénz, amit a vendéglátásért otthagyunk. A környezet biztonságos és mentes a tömegturizmustól. A helyiek barátságosak. Aki többcsillagos szállodákba, kellemes szafarikra és kényelmes üdülésre vágyik, annak nem javasolja Kongót. Viszont tökéletes választás azoknak, akik kalandokkal teli, sorsfordító utazásra vágynak.
Kongó Magyarországnál 25-ször nagyobb, 70 milliós lakosú, francia nyelvű ország életteli kavalkáddal, meglepetésekkel, itt soha sem lehet unatkozni. A Kongó-folyó torkolatvidékét az Atlanti-óceán partjáig követheti az utazó a Jellala- és a Mwanpa-vízeséssel a jombe nép területén. Egy másik túra Kongó szívébe, az utolsó létező kongói monarchiába, a Kuba Királyságba visz, ahol a kuba királyt, hercegeket, bölcs tanácsnokokat, az ún. kolomókat ismerhet meg, akik a hagyományos falvak életét irányítják. Itt még tisztelik Torday Emil nevét, ennek ellenére a globalizáció nem terjesztette ki a csápjait a királyságra. A kongói Nap-maszk ünnepség a szellemi világörökség része. Itt még a helyi nyelveket beszélik, kevesen tudnak világnyelveken. A legtöbbet használt nyelv a bantu, a csiluba, a lubec, a szuahéli, de van még yombe, pende, lingala is. Jellemző a vizuális kultúra sok képpel, kevés szöveggel.
Szenegálba 2013 telén többször is lehet utazni Szilasi Ildikóval. A látogató megismerkedhet a szenegáli kultúra sűrűjével, Touba soktornyos kolostoraihoz (marokkói spanyol művészek építették) zarándokolhat a Baye Fall szerzetesekkel, akik napi négyszer egy órát imádkoznak, s ettől transzállapotba kerülnek. A zarándoklatra Angolából és Zambiából, Kongó 11 tartományából is sokan érkeznek. Azután szafarin vehet részt a Saloum Delta Nemzeti Parkjában, kínál nyaralást is az Atlanti-óceán partján, Salyban. A résztvevő kirándulhat a Rózsaszín-tóhoz és a fula falvakhoz, Gorée-szigetre, végül Szenegál művészeti emlékeiben gyönyörködhet. A fehér embert szellemnek nézik, barátságosan megtapogatják.
A szervező, Szilasi Ildikó azt ajánlja, hogy egyedül senki ne induljon útnak Afrikába! Sok éves tapasztalattal elkerülhetők a betegségek és a szúnyogcsípések okozta malária. Kérdésünkre, hogy miért nyáron vagy január-februárban vezeti a túrákat, Ildikó azt válaszolta, hogy azon a vidéken 9 esős hónap van és három száraz időszak. Ilyenkor érdemes menni. Megemlékezett még a kontinens gazdag madárvilágáról.
Az afrikai gasztronómia változatos, a főzéshez fával tüzelnek. Minden ételt kézi szerszámokkal dolgoznak fel. Sok helyen nincs vezetékes víz. Hús ritkán kerül az asztalra. Alsó-Kongóban főzőbanánt (makemba) sütnek, és sok maniókát esznek. A manióka leveléből sóskaszerű étel készül, a gumóját nehéz husángokkal lisztté őrlik. Erjesztett változata köretként használatos (csikuana). A manióka lisztjéből készül a fufu, amelyet kukoricaliszttel keverve keményre főznek. Azután hengereket formálnak belőle és ízletes zöld szószokkal fogyasztják. A földimogyorót megőrlik, sóval és meleg vízzel krémmé keverik. A mikáté kongói fánk, amit lisztből, cukorból, élesztőből, vaníliából gyúrnak tésztává tojással és szerecsendióval. Nagyon finom édesség.
Léteznek természetesen európai éttermek is, de a mi túráink célja nem az otthoni ízek élvezete – mondta Szilasi Ildikó.
Fontos tudnivalók: a vásárlásnál szokás alkudni. Szenegálban ismeretlen betegség az AIDS, a malária gyógyítható, illetve megelőzhető. Kongóban minden faluban van iskola, csak nem mindenki jut el oda, mert az oktatás pénzbe kerül. 8-9 éves kortól járnak iskolába a gyerekek – egyenruhában. A különleges túrák árai 550 ezertől másfél millió forintig terjednek 6-8 fős csapatok számára. Azt is érdemes tudni, hogy a drágább túrákra előbb telnek be a helyek, mint az olcsóbbakra. Jelentkezni lehet az info@utazzafrikaba.hu.
DOBI ILDIKÓ