Mintegy 624 millió forint értékű ALTEO kötvényt vettek újra a befektetők
4 perc olvasás
Továbbra is töretlen az intézményi befektetők bizalma az ALTEO iránt. Ennek köszönhetően csökken a társaság kötvényeinek kockázati felára és kitolódott a futamidejük
Továbbra is töretlen az intézményi befektetők bizalma az ALTEO iránt. Ennek köszönhetően csökken a társaság kötvényeinek kockázati felára és kitolódott a futamidejük
Sikeresen zárta 2014. január 10-én zártkörű kötvényjegyzését az ALTEO Energiaszolgáltató Nyrt. A tranzakció során összesen 623,9 millió forint értékben jegyezte le egy intézményi befektető a hazai energetikai vállalat „ALTEO 2017/I" elnevezésű, névre szóló, dematerializált papírjait, melyeknek lejárati ideje 2017 januárjára esik. Az új kötvények kibocsátásával és értékesítésével a társaság korábban kibocsátott kötvényei helyébe talált új, olcsóbb finanszírozási lehetőséget, melynek révén jelentősen javultak a bevont tőke kamatköltségei, és a visszafizetési kötelezettség is három évvel kitolódott. A lépéssel tovább erősödött a tőzsdén jegyzett vállalat finanszírozási egyensúlya.
A refinanszírozási tárgyalások sikerét nagymértékben segítette elő a megújuló energetika területén működő vállalat iránti befektetői bizalom erősödése. „Az ALTEO eddigi teljesítménye is hozzájárult ahhoz, hogy jelentősen, hozzávetőleg 100 bázis ponttal csökkent a papírok kockázati felárának mértéke. Ez azt mutatja, hogy a társaság a befektetők meglátása szerint is jó úton halad, fejlődési pályája bizalomra ad okot" – mondja Ifj. Chikán Attila, az ALTEO Energiaszolgáltató Nyrt. vezérigazgatója.
A vezérigazgató szerint kifejezetten pozitív hatással volt a kötvénnyel kapcsolatos anyagi kötelezettségek csökkenésére az is, hogy az elmúlt két évben a monetáris döntések hatására jelentősen csökkentek a hosszú lejáratú állampapírok hozamai, amelyek a piacon jellemzően alkalmazott kötvényárazási gyakorlat fontos összetevőjét képezik. „A kockázati felárunk és az irányadó kamatok csökkenésének eredményeként összességében mintegy 5 százalékponttal kisebb kamatköltséggel számolhatunk az elkövetkező három évben, mint azt két évvel korábban tehettük volna" – emeli ki Ifj. Chikán Attila.
Az ALTEO az elmúlt évek dinamikus növekedését kívánja folytatni a következő időszakban is, ennek egyik kiemelt feltétele a vállalati finanszírozás egyensúlyának fenntartása, javítása. Ebben segít a mostani tranzakció.
A feltörekvő energetikai csoport rendkívül gyorsan nőtt az elmúlt években. Erőművi portfóliója ma már 11 egységből áll, amelyek közül 8 megújuló erőforrásokra épül; az ALTEO megújuló alapú erőműparkját 4 szélerőmű és 2-2 depónia- és kisérőgáz-hasznosító egység alkotja. Ezt a portfóliót egészíti ki 3 decentralizált, fosszilis alapon magas hatásfok mellett termelő kogenerációs erőmű.
Az ALTEO növekedési stratégiájának fókuszpontjában továbbra is a megújuló forrásokon nyugvó energiatermelés áll, de a vállalat az energiakereskedelem, valamint az energiahatékonysági szolgáltatások területén is épített, vagy épít ki meghatározó pozíciókat a magyar piacon.
Az ALTEO Energiaszolgáltató Nyrt. hazai tulajdonban lévő komplex energetikai szolgáltató, üzleti aktivitása kiterjed a megújuló erőforrásokon is alapuló energiatermelésre, az energiakereskedelemre, valamint az energiagazdálkodási szolgáltatások területére. A társaság fogyasztói számára megbízható, megfizethető, minimális környezetterheléssel járó, a megújuló energia gazdaságos hasznosításán alapuló energiaellátást biztosít. Energiakereskedőként partnerei körében megtalálhatók a hazai kis- és középvállalkozások és a nagyvállalatok egyaránt. Az ALTEO 2008 márciusában kezdte működését, árbevétele 2012-ben 5,5 milliárd forint volt. Érdekeltségi körébe tartozik többek között a győri és a soproni fűtőerőmű, valamint több, megújuló energiát hasznosító kiserőmű és négy szélerőmű is. A társaság részvényei 2010. október 11-én jelentek meg a Budapesti Értéktőzsde parkettjén.