Szilárdan tartja első helyét a mentéseket törlő féreg
10 perc olvasás
Az ESET februári víruslistáját sziklaszilárdan vezeti a Win32/Bundpil féreg, amely külső adathordozókon terjedve valódi károkozásra is képes, hiszen a meghajtóinkról mind a futtatható, mind pedig a mentési Backup állományainkat is törölheti. A Conficker féreg egyelőre csak gyengül, így bár e hónapban már csak a nyolcadik, de hosszú jelenlét után még mindig nem került le a toplistáról.
Az ESET februári víruslistáját sziklaszilárdan vezeti a Win32/Bundpil féreg, amely külső adathordozókon terjedve valódi károkozásra is képes, hiszen a meghajtóinkról mind a futtatható, mind pedig a mentési Backup állományainkat is törölheti. A Conficker féreg egyelőre csak gyengül, így bár e hónapban már csak a nyolcadik, de hosszú jelenlét után még mindig nem került le a toplistáról.
A februári lista egyetlen újonc kártevővel bővült. A Win32/TrojanDownloader.Waski a tízedik helyen nyitott. Ez egy olyan trójai letöltő, amely egy fix URL listát tartalmaz, és ezek alapján próbálkozik. Futtatása után bemásolja magát a helyi számítógép %temp% mappájába miy.exe néven, majd további malware kódokat próbál meg letölteni az internetről a HTTP protokoll segítségével.
Az ESET Radar Report e havi kiadásában azokról a szűnni nem akaró adathalász támadásokról ír, amelyek kifejezetten bankolással kapcsolatosak. Az egyik ismertetett trükk szerint a csalók olyan kéretlen leveleket küldtek szét, amelynek tárgya éppen a biztonsággal kapcsolatos, és bankkártya biztonsági szolgáltatást ígértek a brit banki ügyfeleknek. Az "RBS Credit Card Account Holder" azonban egyértelműen egy átverés. Bár azt állítják, hogy a gyanús tranzakciókat fognak kiszűrni, ehhez képest a spamet egy svédországi domainről küldték, az angol bankokban pedig semmilyen partneri, vagy együttműködési viszonyról nem tudnak ezzel az állítólagos szolgáltatóval.
Kaphatunk kéretlen levelet a híres Lloyds nevében is, ahol viszont annyira amatőrökkel van dolgunk, hogy tisztán látszik a küldésre használt valódi cím is, ami nem más, mint a toilet@ebay.com. A hamisított adathalász weboldal viszont elég jó másolat ahhoz, hogy a figyelmetlenek mégis begépeljék adataikat a hasonmás oldalon. A módszer itt is régi, azzal próbálják meg a címzetteket a belépésre rávenni, hogy korlátozták számlájukat, és csak a linkre való kattintás után oldhatják fel ezeket az ideiglenes számlakorlátozásokat. Bár arról nincs hír, konkrétan mennyien dőlnek be ezeknek, az mindenesetre reménykeltő, hogy a rengeteg figyelmeztetésnek (pl. híradásokban) hála az emberek a banki csalásokra egyre jobban odafigyelnek. Mindenesetre mi újra elmondjuk, a bankok sosem kérnek ügyféladatokat e-mailben, és nem küldenek linket sem a belépéshez.
Februári fontosabb blogposztjaink között többek közt azzal foglalkoztunk, vajon elég felelősen bánunk-e a jelszavainkkal. A látványos és tanulságos infografikából az is kiderült többek között, hogy a felhasználók 16%-a sosem változtatja meg a jelszavát, míg 18%-uk figyelmen kívül hagyja a jelzést, ha az általa leggyakrabban használt online vagy közösségi oldal jelszócserére figyelmeztető üzenetet küld neki.
Természetesen aktuális átverésekről is be tudtunk számolni, így ezúttal a hamis Facebook visszatekintő Look Back hasonmás weboldal került terítékre, ahol a videó megnézése előtt egy letöltéssel próbáltak meg kártevőt juttatni a gyanútlan látogatók gépére: http://antivirus.blog.hu/2014/02/10/a_kamu_look_back_video
Kiemelten fontos téma gyermekeink internetes biztonsága, így minden év második hónapjának második hetének második napja a biztonságosabb internetről szól. Ezen a főképp oktatással és képzéssel végezhető feladaton folyamatosan kell dolgoznunk, amire egy friss brit felmérés eredménye is jól rávilágít: eszerint sajnos nem használjuk megfelelően a szülői felügyeleti eszközöket: kevesebb, mint a szülők fele kapcsolja csak be ezeket egyáltalán.
Nem kerülte el sorsát a Forbes és Kickstarter sem, a korábbi Adobe, Target, Snapchat, és hasonló cégek elleni támadáshoz hasonlóan itt is illetéktelenek fértek hozzá az adatbázisokhoz, jelszavakat és címek loptak. Természetesen, ahogy ilyenkor szokás, azonnali jelszócserére buzdítják a pórul járt felhasználókat.
És végül, de semmiképpen nem utolsó sorban beszámoltunk egy olyan Mac OS X operációs rendszeren futó trójairól, amely elsősorban warez programok letöltésével terjed, és a megfertőzött számítógépekről Bitcoint lop. Akár használunk Bitcoint, akár nem, minden Mac felhasználónak ajánlott egy aktualizált antivírus termékkel védenie számítógépét, valamint tanácsos ellenállniuk a feltört és illegális szoftverek letöltésének.
Vírustoplista
Az ESET több millió felhasználó visszajelzésein alapuló statisztikai rendszere szerint 2014 februárjában a következő 10 károkozó terjedt világszerte a legnagyobb számban, és volt együttesen felelős az összes fertőzés 15.74%-áért. Aki pedig folyamatosan és első kézből szeretne értesülni a legújabb Facebook-os kártevőkről, a közösségi oldalt érintő mindenfajta megtévesztésről, az csatlakozhat hozzánk az ESET Magyarország www.facebook.com/biztonsag, illetve az antivirusblog.hu oldalán.
01. Win32/Bundpil féreg
Elterjedtsége a februári fertőzések között: 2.90%
Működés: A Win32/Bundpil féreg hordozható külső adathordozókon terjed. Futása során különféle átmeneti állományokat hoz létre a megfertőzött számítógépen, majd egy láthatatlan kártékony munkafolyamatot is elindít. Valódi károkozásra is képes, a meghajtóinkról az *.exe, *.vbs, *.pif, *.cmd kiterjesztésű és a Backup állományokat törölheti. Ezenkívül egy külső URL címről megkísérel további kártékony komponenseket is letölteni a HTTP protokoll segítségével, majd ezeket lefuttatja.
Bővebb információ: http://www.virusradar.com/en/Win32_Bundpil.A/description
02. LNK/Agent trójai
Elterjedtsége a februári fertőzések között: 1.86%
Működés: A LNK/Agent trójai fő feladata, hogy a háttérben különféle létező és legitim – alaphelyzetben egyébként ártalmatlan – Windows parancsokból kártékony célú utasítássorozatokat fűzzön össze, majd futtassa is le azokat. Ez a technika legelőször a Stuxnet elemzésénél tűnt fel a szakembereknek, a sebezhetőség lefuttatásának négy lehetséges módja közül ez volt ugyanis az egyik. Víruselemzők véleménye szerint ez a módszer lehet a jövő Autorun.inf szerű kártevője, ami valószínűleg szintén széles körben és hosszú ideig lehet képes terjedni.
Bővebb információ: http://www.virusradar.com/en/LNK_Agent.AK/description
03. Win32/Sality vírus
Elterjedtsége a februári fertőzések között: 1.67%
Működés: A Win32/Sality egy polimorfikus fájlfertőző vírus. Futtatása során elindít egy szerviz folyamatot, illetve registry bejegyzéseket készít, hogy ezzel gondoskodjon arról, hogy a vírus minden rendszerindítás alkalmával elinduljon. A fertőzése során EXE illetve SCR kiterjesztésű fájlokat módosít, és megkísérli lekapcsolni a védelmi programokhoz tartozó szerviz folyamatokat.
Bővebb információ: http://www.virusradar.com/Win32_Sality.NAR/description
04. INF/Autorun vírus
Elterjedtsége a februári fertőzések között: 1.57%
Működés: Az INF/Autorun gyűjtőneve az autorun.inf automatikus programfuttató fájlt használó károkozóknak. A kártevő fertőzésének egyik jele, hogy a számítógép működése drasztikusan lelassul, és fertőzött adathordozókon (akár MP3-lejátszókon is) terjed.
Bővebb információ: http://www.eset.hu/tamogatas/viruslabor/virusleirasok/%21autorun
05. Win32/Qhost trójai
Elterjedtsége a februári fertőzések között: 1.55%
Működés: A Win32/Qhost trójai hátsó ajtót nyit a gépen, kiszolgáltatja annak adatait a bűnözőknek. Futása során először bemásolja magát a Windows %system32% alkönyvtárába, majd kapcsolatba lép távoli vezérlő szerverével, ahonnan átvehető a teljes irányítás a megtámadott számítógép felett. A Win32/Qhost általában fertőzött e-mail üzenetek mellékleteiben terjed.
Bővebb információ: http://www.virusradar.com/en/Win32_Qhost.PEV/description
06. HTML/ScrInject trójai
Elterjedtsége a februári fertőzések között: 1.54%
Működés: A HTML/ScrInject trójai egy RAR segédprogrammal tömörített állomány, amely telepítése során egy üres (c:\windows\blank.html) állományt jelenít meg a fertőzött gép böngészőjében. Hátsó ajtót nyit a megtámadott rendszeren, és ezen keresztül a háttérben további kártékony JavaScript állományokat kísérel meg letölteni.
Bővebb információ: http://www.eset.hu/tamogatas/viruslabor/virusleirasok/scrinject-b-gen
07. Win32/Ramnit vírus
Elterjedtsége a februári fertőzések között: 1.27%
Működés: A Win32/Ramnit egy fájlfertőző vírus, amelynek kódja minden rendszerindításkor lefut. DLL és EXE formátumú állományokat képes megfertőzni, ám ezen kívül a HTM, illetve HTML fájlokba is illeszt kártékony utasításokat. Végrehajtásakor sebezhetőséget keres a rendszerben (CVE-2010-2568), és ha még nincs befoltozva a biztonsági rés, úgy távolról tetszőleges kód futtatására nyílik lehetőség. A támadók a távoli irányítási lehetőséggel képernyőképek készítését, jelszavak és egyéb bizalmas adatok kifürkészését, továbbítását is el tudják végezni.
Bővebb információ: http://www.virusradar.com/Win32_Ramnit.A/description?lng=en
08. Win32/Conficker féreg
Elterjedtsége a februári fertőzések között: 1.26%
Működés: A Win32/Conficker egy olyan hálózati féreg, amely a Microsoft Windows MS08-067 biztonsági bulletinben tárgyalt hibát kihasználó exploit kóddal terjed. Az RPC (Remote Procedure Call), vagyis a távoli eljáráshívással kapcsolatos sebezhetőségre építve a távoli támadó megfelelő jogosultság nélkül hajthatja végre az akcióját. A Conficker először betölt egy DLL fájlt az SVCHost eljáráson keresztül, majd távoli szerverekkel lép kapcsolatba, hogy azokról további kártékony kódokat töltsön le. Emellett a féreg módosítja a hosts fájlt, ezáltal számos antivírus cég honlapja elérhetetlenné válik a megfertőzött számítógépen. Változattól függően a felhasználó maga telepíti, vagy egy biztonsági résen keresztül felhasználói beavatkozás nélkül magától települ fel, illetve automatikusan is elindulhat egy külső meghajtó fertőzött Autorun állománya miatt.
Bővebb információ: http://www.eset.hu/tamogatas/viruslabor/virusleirasok/%21conficker
09. Win32/Dorkbot féreg
Elterjedtsége a februári fertőzések között: 1.10%
Működés: A Win32/Dorkbot féreg cserélhető adathordozók segítségével terjed. A féreg tartalmaz egy hátsóajtó komponenst is, melynek segítségével távolról átvehető az irányítás a fertőzött számítógép felett. Maga a futtatható állomány UPX segítségével tömörített EXE, futtatása során pedig összegyűjti az adott gépről a weboldalakhoz tartozó felhasználói neveket és jelszavakat, majd ezeket megkísérli egy távoli gépre elküldeni.
Bővebb információ: http://www.virusradar.com/en/Win32_Dorkbot.B/description
10. Win32/TrojanDownloader.Waski trójai
Elterjedtsége a februári fertőzések között: 1.02%
Működés: A Win32/TrojanDownloader.Waski egy trójai letöltő. Egy fix listát tartalmaz URL linkekkel, ezek alapján próbálkozik. Futtatása után bemásolja magát a helyi számítógép %temp% mappájába miy.exe néven, majd további malware kódokat próbál meg letölteni az internetről a HTTP protokol segítségével.
Bővebb információ: http://www.virusradar.com/en/Win32_TrojanDownloader.Waski.A/description