Magyarországi Érszűkület Nap – 7 helyszínen országszerte!
6 perc olvasás
A magyarországi Érszűkület Nap az európai „PAD and Vascular European Days" kezdeményezés magyarországi eseményeként a Magyar Angiológiai és Érsebészeti Társaság szervezésében valósul meg. Ez a betegség sokáig tünetmentes lehet, miközben az érszűkületes betegek közel egyharmada 5 éven belül meghal. Erről már korábban irtunk a lapban:http://www.euroastra.info/node/78448
A magyarországi Érszűkület Nap az európai „PAD and Vascular European Days" kezdeményezés magyarországi eseményeként a Magyar Angiológiai és Érsebészeti Társaság szervezésében valósul meg. Ez a betegség sokáig tünetmentes lehet, miközben az érszűkületes betegek közel egyharmada 5 éven belül meghal. Erről már korábban irtunk a lapban:http://www.euroastra.info/node/78448
A perifériás verőérbetegség, közismert nevén az érszűkület, az általános érelmeszesedés egyik megjelenési formája, amikor az érelváltozás elsősorban az alsó végtag verőereiben lép fel. Felismerését nehezíti, hogy sokáig tünetmentes maradhat. A romló alsóvégtagi keringés leggyakoribb, már érezhető tünete a járáskor a vádliban vagy a combban fellépő görcs, fáradtság- vagy nehézségérzet, fájdalom, ami pihenéskor rövid idő alatt megszűnik. Ezen tünetek észlelésekor azonban az erek károsodása már jelentős.
Az érszűkület gyakorisága világszerte nő, egy nemzetközi felmérés szerint az előfordulás a fejlett és fejlődő országokban egyaránt több mint 20 százalékkal nőtt 2000 és 2010 között. Magyarországon az érszűkület a becslések szerint mintegy 400 ezer embert érint, gyakorisága 50 éves kor felett jelentősen nő, 65 év felett eléri a 20 százalékot. Fokozottan veszélyeztetettek: akik dohányoznak, magas a koleszterinszintjük, cukor- vagy magasvérnyomás-betegségben szenvednek, illetve, mint a legtöbb szív- és érrendszeri betegségnél, itt is nagyobb a baj kialakulásának esélye, ha a családban előfordult érbetegség.
Az érszűkület több szempontból is veszélyes. A láb vérellátásának romlása akadályozhatja mindennapi tevékenységünket, jelentősen rontja az életminőséget, késői felismerése pedig akár a végtag amputációjához is vezethet. A műtéti és katéteres technika fejlődése ellenére a végtag-amputációk száma Magyarországon nem csökkent.
Mindemellett a legújabb kutatások arra hívták fel a figyelmet, hogy az érszűkületes beteg számára sokszor nem az alsóvégtag érbetegsége, hanem a gyakran egyidejűleg már meglévő, de még tünetmentes egyéb érkárosodás (pl. koszorúsér- vagy agyérbetegség) jelenti a legnagyobb veszélyt. A nemzetközi statisztikák szerint normál, tünetmentes társaikhoz hasonlítva, az érszűkületes betegeknek kétszer nagyobb az esélye a szívinfarktus vagy szélütés bekövetkezésére. Nem véletlen, hogy a perifériás érbetegségben szenvedők halálozása kiemelkedően magas, felismerés és kezelés nélkül 5 év alatt elérheti a 30 százalékot, vagyis a betegek közel egyharmada 5 éven belül meghal. Egy olyan országban, ahol az összes halálozás több mint feléért szív- és érrendszeri megbetegedések felelősek, nem lehet eléggé hangsúlyozni a perifériás verőérbetegség előrejelző funkciójának fontosságát.
Egy további fontos szempont, hogy az érelmeszesedés megállapítása általában csak beavatkozással járó (ún. invazív) diagnosztikus eljárásokkal megoldható, ami alól a végtag artériák képzik az egyik kivételt. A végtagokban lévő érterületeken már tünetmentes állapotban is lehetőség van egy egyszerű és olcsó módszerrel az érbetegség megállapítására. A diagnózis alapja az ún. „boka/kar index mérés", ami egy egyszerű, fájdalommentes, beavatkozással nem járó műszeres vizsgálat. Ennek során vérnyomásmérő és ultrahangos Doppler- mérőfej (ezen keresztül hallható a vér lüktetése, ami pontosabb mérést tesz lehetővé) segítségével megmérik a vérnyomást mindkét felkaron, valamint a lábakon a boka magasságában. E kapott értékeket elosztják egymással (boka/kar) és ez adja az index pontos értékét. Amennyiben az alsó végtagon mért vérnyomás alacsonyabb, az érszűkület diagnosztizálható.
E felsorolt szempontokat figyelembe véve döntött úgy a VAS (Vascular Independent Research and Education European Organisation), hogy kezdeményezi egy Európai Érszűkület Nap megtartását. A kezdeményezés aktualitását jól mutatja, hogy bár még csak az első alkalomról van szó, a kezdeményezést már most felkarolta a WHO is!
A kampány gyakorlati megvalósítását a kezdeményezéshez csatlakozó különféle nemzeti szervezetek végzik, így Magyarországon a kezdeményezés eseményei a Magyar Angiológiai és Érsebészeti Társaság szervezésében valósulnak meg.
Az idei esemény jelmondata „Elég az amputációból, éljen két lábbal a földön!", ugyanis időben történő felismerés estén a legtöbb érszűkület eredetű amputáció megelőzhető lenne! Az idei kampány során ezért – a már bemutatott boka/kar index mérés mellett – a pulzus önvizsgálat megismertetésére is nagy hangsúlyt helyeznek, ugyanis ezzel a módszerrel mindenki saját maga, otthon is ellenőrizheti a végtagi erek állapotát.
Szintén hasznos segítség lehet az a magyar nagyközönség előtt most bemutatkozó, egyszerűen kitölthető Láb Teszt is, aminek segítségével értékelhető egy potenciálisan érintett egyén kockázata.
A Társaság mindösszesen négyféle tájékoztató kiadványt is készített kifejezetten erre az eseményre. Az első a betegséggel kapcsolatos ismereteket foglalja össze, a második a pulzus önvizsgálat helyes elvégzését oktatja, a harmadik az ereket védő tornagyakorlatokat mutat be, míg a negyedik a már említett Láb Tesztet tartalmazza.
Az Érszűkület Napi eseményeknek Budapesten és hat megyeszékhelyen a helyi plázák adnak otthont. Ezeken a helyszíneken szakemberek adnak tájékoztatást a perifériás érbetegség kialakulásáról, megelőzéséről, valamint boka/kar index mérés segítségével felmérik az erek állapotát is. Az érdeklődőknek bemutatják és megtanítják, hogy milyen módszerrel tudják saját magukon, otthon is elvégezni a pulzus vizsgálatát a csuklónál és a lábukon is, mivel e módszer segíthet önállóan is felismerni a problémát.
Az eseményre 2014. március 20.-án 11-17 óra között az alábbi helyszíneken kerül sor:
– Budapest – Lurdy Ház
– Szeged – Szeged Plaza
– Pécs – Pécs Plaza
– Debrecen – Debrecen Plaza
– Szombathely – Savaria Plaza
– Győr – Győr Plaza
– Miskolc – Miskolc Plaza