A 100 éves a magyar animáció a KAFF-on
A 12. Kecskeméti Animációs Filmfesztivál (lásd: http://euroastra.hu/node/90897) a MAGYAR ANIMÁCIÓ 100 programsorozat záróakkordja. A június 24 és 28 között zajló mustra (lásd: http://euroastra.hu/node/91526) különleges tárlattal, konferenciával és retrospektív vetítéssorozattal tiszteleg hazánk legkiválóbb animátorai előtt.
A 12. Kecskeméti Animációs Filmfesztivál (lásd: http://euroastra.hu/node/90897) a MAGYAR ANIMÁCIÓ 100 programsorozat záróakkordja. A június 24 és 28 között zajló mustra (lásd: http://euroastra.hu/node/91526) különleges tárlattal, konferenciával és retrospektív vetítéssorozattal tiszteleg hazánk legkiválóbb animátorai előtt.
A 100 éves magyar animáció történetét feldolgozó tárlat, melyet februárban a Pesti Vígadóban lehetett megtekinteni, Kecskeméten is látható lesz. A MAGYAR ANIMÁCIÓ 100 az első amatőr trükkfilmkísérletektől a ma videómegosztókon nézőcsúcsokat döntögető animációs kisfilmekig mutatja be a sokféle és változatos animációs filmes történet legfontosabb állomásait, máig kiemelkedő filmjeit, a technika fejlődését és a filmek mögött álló egykori és kortárs alkotókat. A látogatók betekinthetnek az animációs film készítésének kulisszatitkaiba is. Eredetiben lehet "találkozni" a Tévé Macival, Mirr-Murral és Misi mókussal, Frakk-kal, vagy a közelmúlt sikerfilmje, a MOME-n készült Nyuszi és Őz báb- és papírkaraktereivel. A Kecskeméten gyártott, a Youtube-on 207 országból 23 millió megtekintést megért Magyar népmesék sorozat festett cellrajzaiból is gazdag válogatás kerül bemutatásra.
A tárlat az idén 30 éves Kecskeméti Animációs Filmfesztivál történetét is feleleveníti archív híradórészletek és fotók, a fesztivál művészi értékű plakátjai, és a kezdetek óta egyedi tervezésű díjak révén. A magyar animáció és a KAFF átfogó története mellett a Magyar Nemzeti Galériában tavaly nyáron a Dada és szürrealizmus kiállítás kapcsán megrendezett Életre kelt (film)kísérletek – Az avantgárd első mozija című tárlat is helyet kap a Kecskeméti Kulturális Központban. A kiállítás a két világháború között kibontakozott ún. első „filmavantgárd" alkotásait mutatja be. A kiállítás egyedülálló alkalom, hogy olyan nagynevű alkotók, mint Bortnyik Sándor, Macskássy Gyula, Gyarmathy Tihamér vagy Vásárhelyi István frissen felfedezett filmkísérleteit a közönség a budapesti tárlat után egybegyűjtve megtekinthesse.
A fesztiválon két szakmai konferenciát is rendeznek, melyek helyszíne a Katona József Megyei Könyvtár lesz.
Június 25-én a Nemzeti Művelődési Intézet közreműködésével lesz tanácskozás A kistelepülések és a mozgóképkultúra helyzetéről.
Június 26-án a 100 éves magyar animáció történetéről, hazai és külföldi mestereiről külföldi szakértők és hazai filmtörténészek részvételével tartanak konferenciát, melynek kiemelt előadója Giannalberto Bendazzi, a világhírű olasz animációfilmtörténész, a fesztivál díszvendége. Bendazzi itt mutatja be Cartoons című, az egész világon ismert animációtörténeti könyvének legfrissebb kiadását, melyben a magyar animációnak is kiemelt figyelmet szentel.
A konferencián felszólal Matolcsy György, a legendás Pannónia Stúdió egykori menedzser-igazgatója, Nicole Salomon, az Annecy Fesztivál alapítója, Vivien Halas, a magyar származású brit animációs guru, John Halas lánya, valamint Olivier Cotte, francia filmrendező, filmtörténész is. A konferencián látható lesz a szintén magyar származású hollywoodi rendező, George Pal egy frissen felfedezett, Németországban készített 30-as évekbeli reklámfilmje, melyben a ceglédi születésű rendező először használta a bábfilmkészítést forradalmasító Puppetoonsnak nevezett technikát.
A KAFF-on mutatják be a magyar animáció atyjaként tisztelt Macskássy Gyula életművét feldolgozó képes albumot is, melyet a Magyar Nemzeti Digitális Archívum és Filmintézet terjesztésében kerül a boltokba június végén. A könyv mellékleteként válogatás jelenik meg Macskássy Gyula rövidfilmjeiből, köztük az 30-40-es években készült korai magyar animációs reklámfilmekkel, melyeket a Manda gondozásában ez alkalomból digitálisan felújítottak.
2015. június 24-28.
12. Kecskeméti Animációs Filmfesztivál
9. Európai Animációs Játékfilm Fesztivál
100 éves a magyar animáció – 30 éves a KAFF
Lantai József