A civil kurázsi dicsérete – In Memoriam Arany János.
2012. június 29-én Karl Jenkins – Arany János: A Walesi Bárdok – kantáta, magyar nyelvű bemutatójára kerül sor a Bartók Béla Nemzeti Hangversenyteremben. Az egy évvel ezelőtti angol nyelvű ősbemutató után most végre magyarul is felcsendül Jenkins műve.
2012. június 29-én Karl Jenkins – Arany János: A Walesi Bárdok – kantáta, magyar nyelvű bemutatójára kerül sor a Bartók Béla Nemzeti Hangversenyteremben. Az egy évvel ezelőtti angol nyelvű ősbemutató után most végre magyarul is felcsendül Jenkins műve.
A budapesti székhelyű Concert Masters International (CMI) 1994-ben, azaz 18 évvel ezelőtt azt a meglehetősen nehéz és ködös célt tűzte ki maga elé, hogy majd egyszer, talán, ha a csillagok szerencsés együttállása is lehetővé teszi, akkor egy világhírű kortárs zeneszerzőt nagyszabású új mű megalkotására kérjen fel Arany János: A walesi bárdok című balladájának témájára. Egy szerencsés, majdnem véletlen folytán 2008-ban egyszer csak váratlan és ritka alkalom kínálkozott. Iványi László (CMI) projektgazda, egy sajtótájékoztató keretében örömmel jelentette be, a mű hároméves vajúdás után megszületett. A zenemű szerzője a walesi Karl Jenkins. Világpremierjére, egyben hazai ősbemutatójára 2011. június 21-én került sor Budapesten a Bartók Béla Nemzeti Hangversenyteremben.
A 47 perces, és 9 tételből álló angol nyelvű szimfonikus balladát, szimfonikus zenekar, vegyeskar, tenor, szoprán, valamint további 3 szólista közreműködésével teltház előtt mutatták be. Az akkori művészek közül Kiss B. Atilla és Kertesi Ingrid a mostani magyar nyelvű bemutatón is szerepel. Tavaly, Takács-Nagy Gábor mellet a szerző, Karl Jenkins is karmesteri pálcát ragadott.
Kis is ez a Karl Jenkins?
„A walesi Penclawwd-ban született, zenei képzését a Cardiffi Egyetemen kezdte, később a londoni Royal Academy of Musicon végzett posztgraduális tanulmányokat. Hírnevet a jazz világában szerzett magának, elsősorban azzal, hogy Graham Collierrel közösen megalapított jazz-rock együttese, a Nucleus az 1970-es montreaux-i Jazz Fesztivál első helyét szerezte meg. Később csatlakozott a progresszív rockot játszó Soft Machine-hez, amely a 70-es évek fontos együttese volt. Jazz-karrierje során szaxofonon, billentyűs hangszereken és oboán is játszott. Ezután reklámokhoz, különböző média megjelenésekhez szerzett zenét. Következő lemezsikere az Adiemus Project volt, amelyben klasszikus alapokat ötvözött etnikus hatásokkal. Az album a klasszikus- és a pop slágerlisták élét is megjárta, 17 arany és platinalemez díjat kiérdemelve. Azóta folyamatosan jelennek meg új albumai, köztük például 2006-ban a Kiri Sings Karl, amelyen Kiri Te Kanawa énekel. Számos elismerése, valamint a Royal Academy of Music tagsága mellett 2005-ben lovaggá ütötték, a Brit Birodalom Érdemrendjének tiszti fokozatát viseli." (MüPa)
Jenkins nem ismerte Arany János művét. "A magyar és a walesi nemzet sorsában számos hasonlóság van, viharos történelme során mindkét nép sokszor és sokáig élt idegen elnyomás alatt. Azonosak a nemzeti zászlók színei, emellett összekötő kapocs az is, hogy a Lánchíd egyes kötőelemei annak idején egy walesi vasműben készültek"
A június 29-i hangversenyen a magyar nyelvű bemutató előtt, Beethoven: Egmont-nyitánya, op. 84, és Beethoven: V. (c-moll, „Sors") szimfóniája, op. 67 szerepel a programban.
Karl Jenkins – Arany János: A walesi bárdok -kantáta
A mű alcíme: A civil kurázsi dicsérete – In Memoriam Arany János.
Edward király: Kiss B. Atilla
Regős: Sárkány Kázmér
Első bárd: Kovács István
Második bárd: Kertesi Ingrid
Harmadik bárd: Haja Zsolt
Közreműködik:
Kodály Kórus Debrecen – karigazgató: Pad Zoltán,
Nyíregyházi Cantemus Vegyeskar – karigazgató: Szabó Soma,
MÁV Szimfonikus Zenekar
Vezényel: Takács-Nagy Gábor
Bartók Béla Nemzeti Hangversenyterem
2012. június 29. 19:30
Lantai József