A Fed-döntés sem hozta lázba: ülve maradt az aranyár
6 perc olvasásAz amerikai jegybank az elmúlt héten úgy döntött, hogy még tovább lazít a pénzügyi gyeplőn, és kibővíti az aktuális kötvényvásárlási programját. Ez az arany számára jó hír kéne, hogy legyen, most mégis inkább a támaszszinteket veszi stresszteszt alá a sárga fém árfolyama. Év végi profitrealizálások, pozíciózárások és a megnövekedett kockázatvállalási kedv lehetnek a háttérben. Az inflációs veszély azonban idővel egyre jobban előtérbe kerülhet Amerikában, és ez az alacsony kamatkörnyezetben középtávon az aranynak kedvez – tájékoztat a www.aranypiac.hu.
Az amerikai jegybank az elmúlt héten úgy döntött, hogy még tovább lazít a pénzügyi gyeplőn, és kibővíti az aktuális kötvényvásárlási programját. Ez az arany számára jó hír kéne, hogy legyen, most mégis inkább a támaszszinteket veszi stresszteszt alá a sárga fém árfolyama. Év végi profitrealizálások, pozíciózárások és a megnövekedett kockázatvállalási kedv lehetnek a háttérben. Az inflációs veszély azonban idővel egyre jobban előtérbe kerülhet Amerikában, és ez az alacsony kamatkörnyezetben középtávon az aranynak kedvez – tájékoztat a www.aranypiac.hu.
Az arany és az ezüst árfolyama nem úgy alakult az elmúlt héten, mint ahogy arra első körben talán számítani lehetett. Az USA jegybanki szerepét betöltő Fed csütörtökön hírül adta, hogy az alapkamatot változatlanul nulla közelében hagyja, és további vásárlásokat tervez a hosszúlejáratú állampapíroknál. Erre azért van szükség, mert az év végével kifut az Operation Twist névre keresztelt kötvénycsere program, amelynek keretében a jegybank rövid lejáratú kötvényeket cserélt hosszú lejáratúakra, hogy csökkentse azok hozamait. Ennek kiváltására szolgál a most bejelentett újabb monetáris lazítás, aminek eredményeként a szeptember óta érvényben lévő havi 40 milliárd dolláros (jelzálogfedezetű) kötvényvásárlási program (QE3) 2013 januárjától 85 milliárdosra bővül.
Ez az intézkedés megérdemelte volna, hogy a legutóbb feltűnően bukdácsoló nemesfémárak egy kisebb felpattanással köszöntsék. Erre mégsem került sor, mivel a Fed egyúttal kilátásba helyezte a pénzügyi lazítás végét is, amivel elrontotta a befektetők jókedvét. A könnyű pénz politikájának a jövőben határt szab majd a munkaerőpiaci helyzet javulása illetve az infláció alakulása, tehát mostantól nem időponthoz, hanem makrogazdasági mutatókhoz köti a Fed a program végét. A pénzcsapokból már csak addig dől a lé, amíg a munkanélküliségi ráta 6,5% alá nem csökken vagy az infláció 2,5% fölé kapaszkodik. Jelenleg a munkaképes lakosság 7,7%-nak nincs állása az Egyesült Államokban, a pénzromlás mértéke pedig 2,2% körüli.
A Fed magabiztosan úgy tesz, mint aki ura a helyzetnek, holott az elmúlt négy évben minden, a gazdaságot tartós növekedési pályára állítani szándékozó próbálkozása megbukott. A jelenleg futó QE3 program a mostani kibővítéssel az elkövetkezendő két évben 2 billió dollárral fogja megnövelni a jegybank jelenleg 3 billió dolláros mérlegfőösszegét. 2015 közepéig, a zéró kamatpolitika eredeti céldátumáig pedig a duplájára hízhat a mérleg összesítő fősora. Ez a példa nélküli expanzió, amely egyedül a gyenge gazdasági teljesítmény miatt nem csapódott le már eddig is drasztikus pénzromlás formájában, komoly fejtörést okozhat még a későbbiekben, ha a monetáris tanács egyszer csak a likviditás visszavonását szeretné elérni. Amennyiben ezt hasonló hatékonysággal végzi majd, mint a gazdaság mostani élénkítését, akkor jobb az amerikai infláció jövőbeni alakulására nem is gondolni.
Egy másik gond abból adódik, hogy a szövetségi államkincstár adóssága vészesen közelít a 16.400 milliárd dollárhoz. Márpedig jelenleg a törvények szerint ennél nem lehet magasabb a tengerentúlon az államadósság. Ilyen esetekben meg szokták ezt az értéket emelni, de mindig kérdéses, hogy sikerül-e megállapodni a pártoknak az adósságplafon növeléséről a törvényhozásban. Jelenleg ugyanolyan patthelyzet van a pártok erőviszonyában, mint 2011 nyarán, amikor az adósságlimit körüli viták a világnak a dollárba vetett bizalmát alapjaiban rengették meg. A következő dollárválság tehát minden bizonnyal közeleg. Márpedig legkésőbb ekkor üt az arany és a többi nemesfém számára az igazság órája.
Mindeközben Európa problémái talán még az Egyesült Államokénál is súlyosabbak. Az eurózóna recessziója nem csak lehetőség, hanem kész tény, a munkanélküliség pedig rekordszinten volt októberben (11,7% az EU-ban), és egyre csak emelkedik. Az államháztartási hiányok közismerten aggasztó méreteket öltenek, és a fizetésképtelenségtől fenyegetett euró-tagországok szinte vállalhatatlan terheket rónak a még egészséges többi országra. Az európai pénznyomda fordulatszáma hamarosan itt is jobban felpöröghet, amitől a pénzek értékvesztésétől való félelmek újabb tetőfokukra hágnának.
Arany, ezüst – technikai elemzés
Egy hét alatt mit sem változott a technikai helyzetkép az aranynál. Az uncia jegyzése változatlanul 1.700 dollár környékén alakul. 1.692 dollárnál egy fontos rövidtávú támasz segíti az árfolyamot, ugyanakkor nincs olyan impulzus sehol a láthatáron, amely lendületes emelkedésről is tudna most gondoskodni. Ezért bár az október végi lokális mélypont 1.680 dollár magasságában ismét napirendre kerülhet, az viszont már nem túl valószínű, hogy az idén ez alá is benézzen az arany jegyzése.
Az ezüstnél sincs sok új a nap alatt. Negatív jelenség, hogy az árfolyam egyre lejjebb kerül az 50-napos mozgóátlagtól, és hogy egyértelműen megtört és mostanra a múlté a november elején indult rövidtávon emelkedő trend. 32,50 dollárnál húzódik most az aktuális vízszintes támaszszint, amelynek eleste egy mély, egy dolláros szakadék felé nyitná meg az utat. Itt már feltárulna az a tartomány is, amelynek alsó határolója a pirossal jelölt 200-napos mozgóátlagból, a középtávon emelkedő trendvonal diagonálisából és a 30,91 dollárhoz köthető igen erős horizontális támaszból kovácsolódik szilárd bástyává.
© www.aranypiac.hu – Magyar Aranypiac Kft.