A Magyar Szociális Fórum Kerekasztal sürgeti a kormányt színvallásra a TB felépítésérõl
3 perc olvasásA mai napon a Magyar Szociális Fórum Kerekasztal közleményében ismételten sürgette a kormány részérõl a választ, hogyan képzeli el a TB jövõjét. Mivel az MSZP és az SZDSZ potettájaitól egymásnak gyökresen ellentmondó nyilatkozatokat hall, kérdezi Gyurcsány Ferenc miniszterelnököt, milyen biztosítós modellt terveznek a gyakorlatban, a retorika szintjén túl megvalósítani.
A mai napon a Magyar Szociális Fórum Kerekasztal közleményében ismételten sürgette a kormány részérõl a választ, hogyan képzeli el a TB jövõjét. Mivel az MSZP és az SZDSZ potettájaitól egymásnak gyökresen ellentmondó nyilatkozatokat hall, kérdezi Gyurcsány Ferenc miniszterelnököt, milyen biztosítós modellt terveznek a gyakorlatban, a retorika szintjén túl megvalósítani.
Mint a Magyar Szociális Fórum Kerekasztal korábbi közleményébõl kiderült õk a több biztosítós modellt minden körülmények között elutasítják, mert az csak a szegények kiszorulásához, a nemzeti kockázatközösség mint szerzett jog megszûnéséhez vezet. Közleményükat az alábbiakban szószerint idézzük:
A Magyar Szocialista Pártnak egyértelmû, világos választ kell adnia a társadalomnak arra, hogy valóban elutasítja-e a több biztosítós modell bevezetését, és elhatárolódik-e kormánykoalíciós partnerének, a Szabaddemokraták Szövetségének ezzel ellentétes törekvésétõl áll abban a közleményben, amelyet Simó Endre, a Magyar Szociális Fórum Kerekasztalának szervezõje adott ki hétfõn az MSZP frakcióvezetõjének vasárnap esti kijelentésére utalva.
Lendvai Ildikó frakcióvezetõ az ATV-ben folytatott stúdió beszélgetésén kijelentette: a csak magánbiztosítós rendszert nem támogatják, ahogy az állami és a magánbiztosítók vegyes rendszerével sem értenek egyet.
Elõzõleg Kertész Krisztián, a Szocialista Párt liberális vonalú Ésszerûség és felelõsség platformjának elnöke a Szociális Kerekasztal szervezõjének küldött üzenetében bejelentette, hogy platformja szintén elutasítja a több biztosítós modellt, és csatlakoznak ahhoz az április 19-i nyilatkozathoz, amelyikben a Szociális Kerekasztal kezdeményezésére különbözõ világnézetû és pártkötõdésû közéleti személyiségek, köztük Gazsó Ferenc, Lányi András, Náray-Szabó Gábor, Sipos József, Szabó Endre (Nagycsaládosok), továbbá a Munkástanácsok Országos Szövetsége és Prókay Sándorné, a Vasútegészségügyi Dolgozók Szakszervezetének vezetõje, elutasították az egészségügyi biztosítás reformjára vonatkozó javaslatot. A közös nyilatkozat aláírói azzal érveltek, hogy a kormány társadalombiztosítási reformterve szakmailag, társadalmilag és politikailag elõkészítetlen, koncepciójában téves, sérti a társadalom és a nemzet érdekeit, ezért ?feltétlenül elutasítandó".
A Magyar Szociális Fórum Kerekasztala szerint az állampolgárok 80-90 százaléka nem ért egyet a társadalombiztosítás privatizálásával, és a jelenlegi rendszer korszerûsítésében és fejlesztésében látja egy olyan reform lehetõségét, amely valóban a társadalom érdekében áll.
A Magyar Szociális Fórum Kerekasztalának szervezõje arra szólította fel Gyurcsány Ferenc kormányfõt, aki egy személyben a Magyar Szocialista Párt elnöke is, hogy haladéktalanul tisztázza álláspontját napjaink legégetõbb társadalompolitikai kérdésével kapcsolatban.