A mobil adatátvitel és a szezonális hatások segíthetnek még idén — Az Erste Group elemzése a régió telekom piacáról
A telekom-szektor továbbra is szenved a lakossági fogyasztás visszaesése és az állami költségcsökkentések, valamint a beruházások visszafogása miatt. A gyenge üzemi eredmény ellenére a kelet-közép-európai telekom-szektor árazása már előreszaladt, a mobil és vezetékes hangszolgáltatásból származó bevétel visszaesését ellensúlyozza a mobil szélessávú internet, az okostelefonok, a fizetős televízió, és a vezetékes szélessávú internetszolgáltatás. Továbbra is a Turk Telekom a top pick, a Telekom Slovenije változatlanul felhalmozáson, a Magyar Telekom tartásra rontva, a Telekom Austria változatlanul eladáson, a Turkcell felminősítve tartásra, Telefónica O2 CR és a T-Hrvatski Telekom továbbra is tartáson, a TPSA pedig csökkentésre felminősítve.
A telekom-szektor továbbra is szenved a lakossági fogyasztás visszaesése és az állami költségcsökkentések, valamint a beruházások visszafogása miatt. A gyenge üzemi eredmény ellenére a kelet-közép-európai telekom-szektor árazása már előreszaladt, a mobil és vezetékes hangszolgáltatásból származó bevétel visszaesését ellensúlyozza a mobil szélessávú internet, az okostelefonok, a fizetős televízió, és a vezetékes szélessávú internetszolgáltatás. Továbbra is a Turk Telekom a top pick, a Telekom Slovenije változatlanul felhalmozáson, a Magyar Telekom tartásra rontva, a Telekom Austria változatlanul eladáson, a Turkcell felminősítve tartásra, Telefónica O2 CR és a T-Hrvatski Telekom továbbra is tartáson, a TPSA pedig csökkentésre felminősítve.
– „A 2011. második negyedévi eredmények azt mutatják, hogy a szektor még nem állt talpra. Az általunk követett kelet-európai inkumbens [korábban monopolhelyzetben lévő] szolgáltatók zöme, mint például a Telefónica O2 CR, a Telekom Austria, a TPSA és a Magyar Telekom is arról számolt be, hogy az idei második negyedévben a bevételek visszaesése felgyorsult az előző negyedévhez képest. Habár a kelet-közép-európai telekom-szektor működési eredménye még mindig meglehetősen gyengécske, a szektor árazása jóval előrébb jár már" – jelentette ki Vera Sutedja, az Erste Group kelet-közép-európai telekom szektor elemzője. A mobil és vezetékes hangszolgáltatásból származó bevétel visszaesése továbbra is a szektor egyik legsúlyosabb problémájaként jelenik meg. A visszaesést a vezetékes telefonoknak a mobiltelefonnal való helyettesítése, a VoIP-technológiára való áttérés, a csomagban értékesített szolgáltatások díjának csökkenése, a mobil hívásvégződtetési és roaming-díjak megnyirbálása, valamint a piaci verseny táplálta. A hangszolgáltatásban tapasztalt bevételcsökkenés ellensúlyozására a korábban monopolhelyzetben lévő szolgáltatók a mobil szélessávú internetet, az okostelefonokat, a fizetős televíziót (internet-alapú, műholdas és kábeltévét), a vezetékes szélessávú internetet és más szolgáltatásokat, például az IT-t és az energiakereskedelmet helyezik előtérbe újabban. – „Azzal számolunk hogy a 2011. második félévi eredmények jobbak lesznek, mint az első féléviek, hiszen megjelenik a szezonalitás, de a mobil adatátvitel és az ICT szegmenseknél jelentkező bővülés is szerepet fog már játszani" – tette hozzá az elemző.
A második félévben a lakossági és állami kiadások táplálják a növekedést
– „A 2011. második negyedévére vonatkozó eredményadatokból jól látszik, hogy a szektor továbbra is küszködik a lakossági és az állami szférában realizált bevételek visszaesése miatt, ráadásul a vállalati ügyfelek újratárgyalják a szerződéseket, vagy megpróbálják visszavágni kommunikációs kiadásaikat. Arra számítunk, hogy a szektor stabilizálódni kezd 2012 során abban az értelemben, hogy a bevételek és EBITDA csökkenési üteme nem gyorsul tovább, mégpedig a lakossági és állami költekezés erősödése miatt" – jósolja Vera Sutedja.
A mobil adatátvitel bővülése mozgatja a szektort
A vezetékes és mobil hangszolgáltatásból származó bevétel, ami 2011-ben az EU 25 területén a telekom szolgáltatások mintegy 53,9 százalékát jelenti, az előrejelzések szerint éves összehasonlításban 4,31 százalékkal 152,2 milliárd euróra csökken 2011-ben. A vezetékes hangszolgáltatásból származó bevételek visszaesése jórészt annak tulajdonítható, hogy a felhasználók egyre nagyobb mértékben állnak át a vezetékes telefonról a mobilra. A korábban monopolhelyzetben lévő szolgáltatók azzal próbálják lelassítani, vagy akár meg is fordítani ezt a folyamatot, hogy kedvező árú csomagban értékesítenek beszélgetési időt vagy éppen termékeket, valamint 12-24 hónapos hűségidőt írnak elő. A verseny, a piac telítettsége és a mobil hívásvégződtetési díj (MTR) csökkentése nyomán a mobil hívásdíj is zsugorodott. Az Európai Bizottság megbízásából a Teligen által végzett felmérés szerint a mobildíjak 2010-ben 30-40 százalékkal voltak alacsonyabbak, mint 2006-ban. Összehasonlításképpen, a vonatkozó időszakban a vezetékes hívásdíjak nem estek vissza ilyen mértékben, hiszen országon belül 4 százalékkal csökkentek, a nemzetközi díjak viszont 18 százalékkal még növekedtek is. A vezetékes szélessáv legnagyobb versenytársaként megjelenő, adatkártyán vagy USB-sticken keresztül elérhető mobil szélessáv továbbra is komoly tempóban növekedett.
Kilátások
Az Erste Group elemzői azzal számolnak, hogy a kelet-közép-európai régió telekom-szektorának EBITDA- és bevételi számai stabilizálódni kezdenek 2012-ben főként annak köszönhetően, hogy várhatóan a lakosság és az állam többet költ majd telekommunikációs célokra. Kelet-Közép-Európában a gazdasági kilábalás motorját alapvetően az export jelenti. A valódi talpra álláshoz vezető úton a következő lépés a lakossági fogyasztás erősödése lenne. A térség munkaerőpiacai szinte egyáltalán nem tértek még magukhoz, ráadásul az államháztartási konszolidáció is visszafogja a fogyasztási hajlandóságot. Az Erste Group elemzői azzal számolnak hogy ezen a téren jelentős javulás áll be jövőre. Ennél fogva a szabályozói oldalról jelentkező nyomás maradhat a kérdés. Az Európai Bizottság javaslata szerint az MTR-t 2012 végig percenként 1,5-3 eurócenttel kellene csökkenteni. Magyarországon, Horvátországban és Csehországban idén, netán jövőre komoly MTR-csökkenéssel kell számolni. A konkurenciaharc pedig minden eddiginél élesebb lesz, viszont a promóciók fókuszpontja inkább a mobil adatátvitel felé tolódott el.
Továbbra is a Turk Telekom a top pick
Az Erste Group elemzőinek kedvence változatlanul a Turk Telekom. A vállalat az általunk nyomon követett telekom-társaságok közül a legizmosabb üzemi eredményt tudja felmutatni. Az infrastruktúra-alapú vezetékes konkurencia alacsony szintje miatt a Turk Telekom meg tudja őrizni a 49-50 százalékos EBIDTA előnyt a vezetékes üzletágban. A szélessáv és a fizetős televízió elterjedtségének alacsony szintje növekedési potenciált jelez az ADSL és az IPTV területén. Avea nevű mobilszolgáltatóján keresztül a Turk Telekom a mobil szélessáv és a fizetős tévé elterjedésének bővüléséből is profitálhat.
Az Erste Group elemzői megerősítik a Telekom Slovenije részvényeire adott felhalmozás ajánlásukat.
Az Erste Group elemzői kara felhalmozásról tartásra vette vissza a Magyar Telekomot, mivel az üzemi kiadások lefaragása lendületet vesztett. Ráadásul a svájci frank által fűtött háztartási hitelállomány és az államadósság mértéke lassítja a fogyasztói és az állami szektor költekezés talpra állását.
Igen gyenge tőkerátája és rendkívül magas nettó tőkeáttétele miatt az elemzők változatlanul eladásra javasolják a Telekom Austria részvényeit.
Az elemzők megerősítik a Telefónica O2 CR tartás besorolását, egyszersmind a profitkilátások visszaesése miatt csökkentik a célárfolyamot.
Az Erste Group elemzői eladásról csökkentésre módosítják a TPSA részvényeit, azonban a célárfolyam változatlan marad.
Az elemzők fenntartják a T-Hrvatski Telekomra adott tartás minősítést, mivel a jelenlegi árszint elméletileg már tükrözi a vállalat roaming-bevételeinek az EU-csatlakozás után várható visszaesését.