A piaci igényekhez kell igazítani az agrár felsőoktatási rendszert
2 perc olvasásKözös és vitathatatlan érdek, hogy az egyetemek és a piac között jelenleg tapasztalható űrt a felek betöltsék, mondta el Dr. Palkovics László, az Emberi Erőforrások Minisztériumának oktatásért felelős államtitkára, a Nemzeti Agrárgazdasági Kamara által, második alkalommal megrendezett felsőoktatási kerekasztal megbeszélésén, ahol a főbb piaci szereplők mellett az agrár-felsőoktatási intézmények képviselőivel is tárgyalt. Az oktatási államtitkár szerint az agráriumban az államnak és az egyetemeknek egyaránt van tennivalója. Ezek mellett fontos és hosszú távú feladat az agrárszakma presztízsének visszaállítása.
Közös és vitathatatlan érdek, hogy az egyetemek és a piac között jelenleg tapasztalható űrt a felek betöltsék, mondta el Dr. Palkovics László, az Emberi Erőforrások Minisztériumának oktatásért felelős államtitkára, a Nemzeti Agrárgazdasági Kamara által, második alkalommal megrendezett felsőoktatási kerekasztal megbeszélésén, ahol a főbb piaci szereplők mellett az agrár-felsőoktatási intézmények képviselőivel is tárgyalt. Az oktatási államtitkár szerint az agráriumban az államnak és az egyetemeknek egyaránt van tennivalója. Ezek mellett fontos és hosszú távú feladat az agrárszakma presztízsének visszaállítása.
A találkozósorozatot az agrár-felsőoktatásban tapasztalható és az ágazat versenyképességét veszélyeztető képzési problémák indokolják. A találkozó legfőbb üzenete, hogy az oktatásnak a piaci igényekhez igazodva kell működnie, a kereslet és a kínálat hatékony összeegyeztetésével, valamint jelentős kutatásfejlesztési tevékenység támogatásával.
A megbeszélésen a piaci résztvevők képviselői részéről elhangzott egy minden ágazatban létrehozott tudásközpont iránti igény, ahol világszínvonalú infrastruktúra áll a rendelkezésre. A felsőoktatási intézmények felé egyértelmű elvárás, hogy világszintű, specializálódott, költséghatékonyan létrehozott tudást adjanak a munkaerő piac majdani szereplői kezébe. A szakemberek egyetértettek abban, hogy a versenyképes tudás átadásához a világpiaci trendeket és a különböző iparágakat első kézből ismerő oktatókra van szükség. A felsőoktatási intézmények vezetői is sürgették egyfajta konszenzus létrehozását, hiszen világos jelzés kell a munkaerő piac részéről azzal kapcsolatban, hogy a gazdaságnak milyen típusú szakemberekre van szüksége ahhoz, hogy 15 év múlva a világ élvonalába tartozzunk.