A POZSONYI RÉGIÓ
Jana Tomková igazgatóA Kis Nagy Ország, Szlovákia fővárosa, Pozsony (Bratislava) bemutatásán részt vett Peter Weiss, Szlovákia nagykövete; Jana Tomková, a Szlovák Kulturális Intézet csinos igazgatónője, aki ezúttal magyarul köszöntötte az újságírókat; Andrea Orelová, a Pozsonyi Regionális TDM vezetője és a mi tündéri Soňa Jelinkovánk, a Szlovák Turisztikai Hivatal vezetője, aki az egész sajtótájékoztatót tolmácsolta. azután étellel-itallal még hangulatosabbá tette.
Jana Tomková igazgatóA Kis Nagy Ország, Szlovákia fővárosa, Pozsony (Bratislava) bemutatásán részt vett Peter Weiss, Szlovákia nagykövete; Jana Tomková, a Szlovák Kulturális Intézet csinos igazgatónője, aki ezúttal magyarul köszöntötte az újságírókat; Andrea Orelová, a Pozsonyi Regionális TDM vezetője és a mi tündéri Soňa Jelinkovánk, a Szlovák Turisztikai Hivatal vezetője, aki az egész sajtótájékoztatót tolmácsolta. azután étellel-itallal még hangulatosabbá tette.
Szlovákia éppúgy küzd a pásztor-imázsával, mint a magyarok a puszta-romantikával, pedig modern uniós államként már egészen máshová helyezi a hangsúlyt. Régi mondás, hogy az európai kultúra ott végződik, ahol a gótika. Nos, ennek éppen Szlovákia a szép példája, mert keleti irányban Kassán van a világ egyik legszebb gótikus temploma, a Nagyboldogasszonyról elnevezett dóm. Kassa e köré fonja 2013-as Európa Kulturális Fővárosa rendezvényeit. A másik csúcspontot Márai Sándor fogja jelenteni, akit sem a szlovákok, sem a magyarok évtizedekig nem becsültek a hazájában, ezért amerikai földben hunyt el.
Pozsony külön világ három jellegzetes régió: Erdőhát (Záhorie), Kis-Kárpátok vidéke (Malokarpatská oblast') és a Duna-mente (Podunajsko) közepén. Változatos vidék széles síkságokkal, hegyvonulatokkal, a Duna- és Morva-folyók mentén húzódó ártéri erdőkkel. A gyönyörű vidék történelme több ezer évre tekint vissza, mert az ősidőktől fogva kereskedelmi útvonalak metszéspontja a Baltikum, Dél-Európa és a Kelet felé. Európa szívében megfelelő stratégiai helyzetet jelent az „arany háromszög" közepén. A város határos Ausztriával és Magyarországgal is. A Duna sem választ el már bennünket, uniós polgárokként szabadon utazhatunk, amikor csak akarunk, vagy tehetjük. És ne feledkezzünk meg arról, hogy kerékpártúrákra is alkalmas a vidék az egész családnak!
Pozsonyban sok történelmi filmet forgatnak, legutóbb Bátori Erzsébetről, hiszen műemlékei, palotái remek helyszínt kínálnak a filmeseknek. Ennek ellenére a válság hatására kevesebb turista kereste fel az utóbbi években. Soňa Jelinková felhívta a figyelmet arra, hogy Szlovákia nemcsak a sajtok és a sztrapacska országa, hanem kiváló borok is teremnek Pozsony megyében, a legjellegzetesebb terméke pedig a sokféle ízesítésű, finom ostya (horálky). A szlovák konyha fogásairól magunk is meggyőződhettünk a bor- és az ételkóstolón.
Schreiber dedikálja a könyvét
A Duna szlovákiai szakasza ritka szépségeket tartogat, itt van a legnagyobb szigete, a Csallóköz. Partján ligeterdők és parkok sorakoznak. Bedŕich Schreiber fotós könyve nagyszerűen mutatja be Európa fő folyójának szlovák szakaszán a természeti kincseket: élővilágát, településeit, műemlékeit, vízi sportjait, kirándulási lehetőségeit, ráadásul négy nyelven: szlovákul, angolul, németül és magyarul jelent meg. A reprezentatív albumot a Sanghaji Expón is lapozgathatták a látogatók. Nagy örömünkre a szerző mindegyikünknek külön-külön dedikálta a könyvet.
A Pozsonyi Régióról Andrea Orelová, a Pozsonyi Regionális TDM (turisztikai desztinációs menedzsment) vezetője számolt be (jó magyar nyelvtudással). A megye három régiójának területe több mint kétezer négyzetkilométer, a főváros (Pozsony) lakossága 428 791 fő, a települések száma 73, ebből város jellegű: 7. Fizetőeszköze az euró (EUR). A regionális GDP a 2006-os Eurostat jelentése szerint 11 707 millió euró volt.
A régió legfontosabb adatai 2011-ben.
A múlt évben 879 ezer vendég látogatta a kereskedelmi szálláshelyeket, azaz 1,74 millió vendégéjszakát számlálhattak. A 2010-es évhez képest 14,3%-os volt a növekedés, amivel a 2008-2009-es év nagy zuhanásához képest fokozatos emelkedés tapasztalható. Országos viszonylatban a régió részvétele a turizmusban 22,6%-os. A magyar turisták a küldő országokból stabilan a 4-5. helyet képviselik, de Pozsony megyében már nincsenek az első tíz között! Valószínűleg azért, mert itt nem találhatók sí-központok, továbbá a magyarok a határ menti településeken élő rokonokat látogatják. A legrosszabb év a 2009-es volt. Az idegenforgalmi hivatal úgy véli, hogy korábban nem folytatott tudatos kampányt a megye megismertetésére, valamint nem tudta ellensúlyozni a gazdasági válság okozta utazási kedv csökkenését. (Persze az euró-forint árfolyam gyengülése is visszariaszthatta a vállalkozó kedvű magyar turistákat.)
2012-es programok Pozsony megyében:
Szeptember első hetében újra játsszák III. Ferdinánd és Eleonora Gonzaga koronázási ünnepségét. Pozsonyban júliustól szeptemberig tart a 39. Szlovák Fesztivál neves előadókkal a Várjátékok és a Kulturális Nyár keretében. A pozsonyi vár területén ingyenes fesztiválok, Shakespeare-ünnepségek várják a látogatókat. Július 23-30-ig tartják a Viva Musica Fesztivált immár 10. éve – minden műfajban, jórészt szabadtéri előadásokkal. Július 28-29-én Vöröskő várában lesz a Történelmi Fesztivál a néhai mesterségek bemutatójával, tánccal, zenével, harcművészeti bemutatókkal. Augusztus 10-12. között a 17. kis-kárpátoki kőzet és drágakő kiállítással együtt 12. alkalommal versenyezhetnek az aranymosók. Augusztus 31-től szeptember 2-ig 22. alkalommal mutatkozik be Szlovákia kézművessége és a szlovák népművészet. Szeptember 21-23-án kerül sor a Bazini Szüretre hagyományos ünnepséggel és bableves főző versennyel. Szeptember 28. és október 14. között a Pozsonyi Komolyzenei Fesztiválon több neves külföldi művész részvételével koncertek, opera- és balettelőadásokban gyönyörködhet a közönség. Stomfán (Stupava) a Káposztafesztiválon az erdőháti savanyítás hagyományának ünnepét tartják. Október 13-án az őszi almatermés ünnepére hívják a látogatókat sok kóstolóval. Október 26-28-ig a Pozsonyi Jazz Napok nemzetközi jazz fesztivált jelent, Közép-Európában a legnagyobbat. November 16-17-én a Nyitott Pincék Napján a Kis-Kárpátok borúton 120 pince várja a borkedvelőket Pozsonytól Nagyszombatig. A jegyeket érdemes előre beszerezni a www.mvc.sk honlap segítségével. November-decemberben a Pozsonyi Karácsonyi Vásáron a városközpont fantasztikus forgatagában mézsört, tócsnit, káposztalevest kóstolhatunk a karácsonyi ételkülönlegességek közül. A hangulathoz hozzájárul a fából, üvegből és fémből készült kézműves termékek, ajándékok vására (www.bkis.sk). Jövő nyárra nagyszabású tervek készülődnek: a Dunán pontonra épített strandokat terveznek.
Szoborkiállítás
Magyarországon kevesen tudják, hogy a Pozsonyi Régió évezredek, vagyis a római kor óta remek bortermelő vidék. A Kis-Kárpátok modrai fehér- és vörösborait generációk során családi gazdaságok állítják elő. Az egyik ilyen 6 hektáron működő, negyedik generációs kisgazdaság mutatkozott be Zöld Veltelinivel, Chardonnay-val és kitűnő vörös (Cabernet Sauvignon) borával. Kizárólag palackozott borokat forgalmaznak. Az utóbbi időben a világpiacon is sikereket arattak.
szlovák borok
A sajtótájékoztatón elegáns szállodák is kínálták magukat: a pozsonyi Crowne Plaza, a négycsillagos Falkensteiner hotellánc pozsonyi egysége, a Kempinski Hotel River Park és a River Bank Restaurant, ahol péntek esténként élő zenés grillpartit rendeznek (35 euró/fő).
Hotelek bemutatkozása
A Szlovák Intézet kiállítótermében Juraj Meliš szobrászművész különös alkotásait láthattuk.
DOBI ILDIKÓ