A Sun ingyenesen bocsátotta az OpenSolaris közösség rendelkezésére tárolási alaptechnológiáját
4 perc olvasásA Sun Microsystems Inc. bejelentette, hogy ingyenes adattárolási technológiákat bocsát az OpenSolaris közösséghez tartozó tárolórendszer-fejlesztõk rendelkezésére. A közösség tagjai számára ezzel lehetõvé válik, hogy OpenSolaris alapon, tetszõleges hardverkomponensek felhasználásával, kimagasló színvonalú adattárolási megoldásokat hozzanak létre a hagyományos, gyártóhoz kötött rendszerek árainak töredékéért. A nyílt forráskód és a hardverek tömegcikként való elérhetõsége az adattárolás új korszakának kezdetét jelzi.
A Sun Microsystems Inc. bejelentette, hogy ingyenes adattárolási technológiákat bocsát az OpenSolaris közösséghez tartozó tárolórendszer-fejlesztõk rendelkezésére. A közösség tagjai számára ezzel lehetõvé válik, hogy OpenSolaris alapon, tetszõleges hardverkomponensek felhasználásával, kimagasló színvonalú adattárolási megoldásokat hozzanak létre a hagyományos, gyártóhoz kötött rendszerek árainak töredékéért. A nyílt forráskód és a hardverek tömegcikként való elérhetõsége az adattárolás új korszakának kezdetét jelzi.
Ennek jegyében a Sun közösségi alapú szoftverfejlesztési platformot hozott létre, amely felgyorsítja az adattárolási fejlesztések piacra jutását, és megkönnyíti a változó adatkezelési és archiválási igények rugalmas kezelését. A Sun a http://opensolaris.org/os/community/storage/ címen teszi hozzáférhetõvé a forráskódot az adattárolással foglalkozó fejlesztõk számára. A webhelyen levelezõfórumok, illetve tervezési dokumentumok is találhatók.
A Sun 2007 április 10-én azt is bejelentette, hogy a Solaris ZFS fájlrendszer korábban csak Sun platformon elérhetõ rugalmas adminisztrációs funkcióit szintén ingyenesen elérhetõvé teszi az OpenSolaris környezetben. A ZFS nem más, mint a Sun Solaris operációs rendszerének dinamikus fájlrendszere, amely leegyszerûsíti a felügyeletet, és számos hasznos kiegészítõ funkciót kínál. A legfontosabb rendelkezésre bocsátott funkciók:
- ZFS Clone Promotion – Lehetõvé teszi, hogy a tárolási rendszer felhasználói egy klónt visszatároljanak az aktív fájlrendszerbe.
- Recursive Snapshots – Automatikus pillanatfelvétel-készítés minden származtatott fájlrendszerrõl.
- Double Parity RAIDZ funkció – Adatvédelmi fejlesztés, amely akár két eszköz mûködésképtelenné válása esetén is elkerülhetõvé teszi az adatvesztést a tárolórendszer felhasználói számára.
- Melegtartalékok használata ZFS-pool eszközökhoz – A megnövelt adatvédelmet szolgáló lemezegységek, amelyek a mûködésképtelen vagy meghibásodott egységek helyébe lépve elkerülhetõvé teszik a meghajtóhibák miatti állásidõket.
Az OpenSolaris eddig számos tárolási megoldást kínált. A teljes listát lásd a http://www.opensolaris.org/os/community/storage/ címen. A tervek szerint a Sun az alábbi technológiákat is nyílt forráskódúvá teszi a következõ hónapokban: Sun StorageTek QFS megosztott fájlrendszer, Sun StorageTek Storage Archive Manager, a Sun kernel alapú CIFS-szervere, Sun StorageTek 5800 interfészek és szimulátor/szerver, valamint más adattárolással összefüggõ technológiák.
Az OpenSolaris projekten belül létrejött az elsõ nyílt forráskódú adattárolási fejlesztési közösség
Az OpenSolaris.org új adattárolási közössége óriási segítséget nyújthat a nagy adatmennyiségeket használó alkalmazások eddiginél gyorsabb bevezetésében. A különféle alkalmazásokhoz és platformokhoz adatkezelési funkciókat létrehozó, illetve a tárolómegoldásokat az új alkalmazásokhoz vagy platformokhoz igazító fejlesztõk, az adatközpontokban Solaris technológiákat használó rendszeradminisztrátorok, adatkezeléssel foglalkozó egyetemi oktatók és hallgatók egyaránt tagjai lehetnek a közösségnek, de különféle technológiákat, ezen belül az OpenSolaris által kínált újszerû lehetõségeket megismerni kívánó új felhasználók érdeklõdésére is számítanak. Az eddig is Solaris alapú adattárolási platformon építkezõ alkalmazásfejlesztõk új eszközökhöz jutnak, amelyekkel meglévõ adatszolgáltatásaikat tökéletesíthetik, illetve további saját adatszolgáltatásokat fejleszthetnek ki.