A szülők tudta nélkül kaptak fogamzásgátló implantátumot 13 éves brit lányok
3 perc olvasásTitokban, szüleik tudta nélkül kaptak fogamzásgátló implantátumot 13 éves lányok Nagy-Britanniában, miután a kormány néhány éve ösztönzi a tinédzserkori terhességek megelőzését.
Titokban, szüleik tudta nélkül kaptak fogamzásgátló implantátumot 13 éves lányok Nagy-Britanniában, miután a kormány néhány éve ösztönzi a tinédzserkori terhességek megelőzését.
Mint kiderült, Southhampton kilenc iskolájában kínáltak fel a fiatal lányoknak fogamzásgátló implantátumot, ám a gyakorlatban ennél több helyen történhettek hasonló esetek.
A szülők panasza szerint lányuk bőre alá olyan hormontartalmú implantátumot helyeztek el a szülők megkérdezése nélkül, amelyeket hosszú távú fogamzásgátlásra terveztek, és célszerű néhány éven át a helyükön hagyni.
Egy 13 éves lány anyja a The Daily Telegraph című brit napilapnak nyilatkozva (www.telegraph.co.uk) "morálisan helytelennek" minősítette a történteket, és kifogásolta, hogy az iskola nem konzultált a családorvosukkal sem. A tanulóknak szerinte csupán egy, a kórelőzményekről érdeklődő kérdőívet kellett kitölteniük. Ezt követte egy egészségügyi szakértőkkel folytatott konzultáció, majd megkaphatták a fogamzásgátló eszközt, utánkövetésre azonban már nem egyeztettek velük időpontot.
A lapnak névtelenül nyilatkozó szülő egyetért azzal, hogy nagyon fontos a szexuális egészségre és a fogamzásgátlásra tanítani a kamaszokat, ám szerinte "túl messzire mentek".
A brit Nemzeti Egészségügyi Szolgálat (NHS) adatai szerint tavaly 1700 13-14 éves lány kapott implantátumot, 800-an pedig hasonló hatású injekciókat. A megelőző évben 3200 15 éves lánynál helyeztek el implantátumot és 1700-an kaptak injekciókat.
A szervezet illetékesei védelmükbe vették a szexuális egészséggel foglalkozó iskolai szolgálatokat, mondván, hogy munkájuk eredményeképpen 22 százalékkal csökkent a tinédzserkori terhességek száma. Mint szóvivőjük hangsúlyozta, minden egyes kamasznál felmérték, hogy képes-e tájékozott döntést hozni a kérdésben, így kérték hozzájárulásukat a beavatkozáshoz, majd részletes egészségügyi kórtörténetet vettek fel szakképzett emberek segítségével.
A brit szabályozás szerint nem tájékoztatják a szülőket az orvosi kezelésekről 16 évesnél fiatalabbak esetében sem, ha a fiatal páciens titoktartást kér, és úgy ítélik meg, hogy képes tájékozott döntést hozni a kezelésről.
A fogamzásgátló implantátumok apró, gyufaszálhoz hasonló rudacskák, amelyeket a felkar bőre alá helyeznek el, ahol folyamatosan bocsátja ki a benne lévő, peteérést megelőző hormont.
pmy \ kut
MTI 2012. február 8., szerda 20:59