A Világ Igaza kintüntetések budapesti átadása
4 perc olvasásA Világ Igaza kitüntetésben olyan nem zsidó emberek részesülnek, akik a Holokauszt idején – sokszor életük kockáztatásával – mentették az üldözötteket. A jeruzsálemi Jad Vasem Intézet eddig 24 országból közel 22 ezer olyan embert kutatott föl, aki önzetlenül mentette zsidó barátait, munkatársait, ismerőseit és ismeretleneket és az izraeli Parlament , a Knesszet 1953-as törvénye alapján adományozza a „Világ Igaza" kitüntetést azoknak, akik zsidó életeket mentettek meg a vészkorszak idején. Az ő nevüket emléktáblán örökítik meg az intézetben.
A Világ Igaza kitüntetésben olyan nem zsidó emberek részesülnek, akik a Holokauszt idején – sokszor életük kockáztatásával – mentették az üldözötteket. A jeruzsálemi Jad Vasem Intézet eddig 24 országból közel 22 ezer olyan embert kutatott föl, aki önzetlenül mentette zsidó barátait, munkatársait, ismerőseit és ismeretleneket és az izraeli Parlament , a Knesszet 1953-as törvénye alapján adományozza a „Világ Igaza" kitüntetést azoknak, akik zsidó életeket mentettek meg a vészkorszak idején. Az ő nevüket emléktáblán örökítik meg az intézetben.
A Holokauszt emlékközpont 2002 óta Raoul Wallenberg születésnapján rendezi a Humánum Napját, az Igazak és hozzátartozóik immár hagyományos ünnepi köszöntését. Három éve kezdte meg a határon túli magyarlakta területeken is a mentők felkutatását, önzetlen helytállásuk megörökítését. A téma dokumentálására Közép-Európában egyedülálló gyűjteményt hozott létre, a kutatási eredményeket 1994-től több kötetben tették közzé. Kezdeményezte az Igaz Emberek magyarországi kitüntetését, emléktáblákat létesített. Több száz magyar, osztrák és svájci keresztény embermentő izraeli elismerésére tett javaslatot.
Az átadási ünnepségre 2009. április 7.-én a budapesti Holokauszt Emlékközpontban került sor.
Filmösszeállítással emlékeztek Toni Lapidra, a kitűnő izraeli politikusra aki a múlt évben adta át a kitüntetéseket a Jad Vasem Intézet nevében. Fia, Yair Lapid a köszöntőjében felelevenítette édesapja néhány évvel korábbi magyarországi látogatásának emlékét, mikor is meghívták, hogy előadást tartson a jogi akadémián és beszédét a következőkkel nyitotta meg: „Különösen azért örülök annak, hogy ma itt lehetek, mert amikor legutóbb ez előtt az épület előtt álltam, a következő felirat állt rajta: „Zsidóknak és kutyáknak a belépés tilos!"
Aliza Bin-Noun Izrael Állam nagykövete megjegyezte, „számomra ez az alkalom személyes jelentőséggel is bír. Egy Holokauszt-túlélő apa lányaként tudom, hogy mi, akik ma itt vagyunk, valamennyien meggyőződéssel hisszük, hogy az antiszemitizmus és a rasszizmus egyszer már az emberiség történelmének legsötétebb korszakához vezetett. A kitüntetettekre gondolva Ady Endre szavait idézte – „A legkülönb ember, aki bátor, és csak egy különb van, aki bátrabb" – Ők voltak a bátrabbak."
Az ünnepségen tíz olyan magyar ember kapta meg a Világ Igaza kitüntetést, akik nem fordítottak hátat az üldözötteknek az emberiség történelmének legborzalmasabb korszakában, akik képtelenek voltak elviselni maguk körül az atrocitásokat, a szenvedéseket és nem akartak behódolni, sőt vallották, hogy inkább feláldozzák önmagukat, mint hogy a zsidók ellen forduljanak és nem hunytak szemet a szenvedések láttán, és tudták, hogy tétlen közömbösségükkel rettenetes vétkek bűntársaivá válnának.
Az elismerő oklevelet és emlékplakettet Aliza Bin-Noun Izrael Állam magyarországi nagykövete adta.
A kitüntetettek:
Benedikt Eduard Brunschweiler
Haas Ödönné és Strahl József
Horváth Jenőné
Kántor Mária
Kolonits Ferencné, Margit, Ilona és Paula
Mező Ferenc és Ferencné
Nagy József és Ida
Szalai Pál
Vámos József
Zsuráffy István és Rózsa
A díjátadón felléptek a Liszt Ferenc Kamarazenekar művészei Rolla János vezetésével, valamint Szenthelyi Miklós és Faludi Judit, a zsidó embereket mentők rövid történeteit pedig kiváló színművészeink interpretálásában hallhattuk.