2024.december.22. vasárnap.

EUROASTRA – az Internet Magazin

Független válaszkeresők és oknyomozók írásai

A Brandenburgi kapu

3 perc olvasás

 a_brandenburgi_kapu.jpg Berlin és Németország jelképe. Klasszicista stílusban épült az athéni Akropolisz egyik építménye, a Propülaia mintájára. Méretei lenyűgözőek. 26 méter magas, 66 méter széles, 11 méter mély. A kapunak két kapuháza és öt kapunyílása van. Mindkét oldalán hat-hat 15 méter magas dór oszlop áll. Az oszlopok átmérője a talapzatnál közel 2 méter. Az attika (mellvéd) és a kapunyílások belseje domborművekkel díszített, amelyek Héraklészt ábrázolják. A két kapuházban Mars és Minerva hatalmas szobrai állnak.

   A kapu II. Friges Vilmos porosz király dicsőségére épült 1790-ben, tetején bronzszobor. Egy quadrigán (négyesfogat) áll Niké, a győzelem szárnyas istennője. A  németek a szobrot Berolinának becézik. Gyönyörű alkotás, Napóleonnak is tetszhetett. 1806-ban, a győztes jénai csata után Párizsba vitette a quadrigát. De még mielőtt ott felállíthatták volna, a császár hatalma véget ért. Párizs bevételekor von Pfuel tábornok volt a szövetséges csapatok parancsnoka. Neki köszönhetik a berliniek, hogy a győzelem istennője ismét visszatérhetett a brandenburgi kapu tetejére. Ládákba csomagolták a szobrot és visszaszállították Berlinbe

   1918-ig, II. Vilmos német császár lemondásáig a kapu középső átjáróját kizárólag a császári család tagjai, az ő személyes vendégeik, illetve a Pfuel család tagjai használhatták. 1933. január 30-án a Sturmabteilung (SA) a brandenburgi kapun áthaladó fáklyásmenettel ünnepelte Hitler és a nemzetiszocialisták hatalomra jutását. A második világháború alatt a quadrigáról gipszlenyomat készült. Berlin ostroma során a quadrigára vörös zászló került, a német katonák többször ágyúval rálőttek és a szobor súlyos károkat szenvedett. Később a kaput a lenyomat alapján újra felépítették.

      A Brandenburgi kapu keleti oldalán az Unter den Linden (Hársfák útja), nyugati oldalán a Június 17. utca kezdődik. Itt meg kell szakítanom az írás gondolatmenetét. 1953. június 17-én fellázadtak a keletnémetek Wilhelm Pieck diktatúrája ellen, a létfeltételek javítását, a politikai foglyok szabadon bocsátását és szabad választásokat követelve. Az építőmunkások sztrájkja átterjed a nagyvárosok gyáraira, négyszázezer ember sztrájkolt. A hatalom kihirdette a szükségállapotot, amelyet megtorlás követett. Ennek során. 20 ezer személyt tartóztattak le, 3 ezer főt börtönbüntetésre ítéltek, 200 tüntető életét vesztette, 21 személyt pedig a statáriális bíróság ítélt halálra.

  1. 1961. augusztus 13-án, a berlini fal felépítésekor a kapu a lezárt zóna közepére került és sem keletről, sem nyugatról nem lehetett áthaladni rajta. Még megközelíteni sem. Az építményt a keletnémet határőrök őrizték. A későbbi államelnök, Richard von Weizsäcker találóan jegyezte meg a hidegháború idején: „Amíg a brandenburgi kapu zárva, addig a német kérdés nyitva marad.“.
  2. június 12-én Ronald Reagan amerikai elnök a következőket mondta egy berlini látogatása során a brandenburgi kapu előtt: Mr. Gorbachev, open this gate! Mr. Gorbachev, tear down this wall! (Gorbacsov úr, nyissa ki ezt a kaput! Gorbacsov úr, döntse le ezt a falat!).28 évvel a fal építése után, 1989. december 22-én a Brandenburgi kaput százezer ünneplő ember jelenlétében újra megnyitották. Németország újjászületett. A német 10, 20 és 50 centes euróérmék hátoldalán a brandenburgi kapu látható, mint a megosztottság és egység jelképe.

Láng Róbert

EZ IS ÉRDEKELHETI

Vélemény, hozzászólás?

Az e-mail címet nem tesszük közzé. A kötelező mezőket * karakterrel jelöltük

Alapította : Pósvári Sándor - 1973. Powered by WebshopCompany Ltd. Uk Copyright © All rights reserved. 2025©