Adventtől Vízkeresztig – (2007. november 30-tól 2008. január 6-ig)
3 perc olvasásAngyal a Múzeum homlokzatán…„Karácsony ünnepén – A nápolyi betlehemek művészete"időszaki kiállítás a Magyar Nemzeti Múzeumban (József nádor terem) Kiállításuk a karácsonyi ünnepkör és a betlehem-állítás hagyományának kialakulását mutatja be, annak tárgyi emlékeiből ad ízelítőt. A kezdeményezés alapja, hogy a múzeum 2001-ben kilenc nápolyi betlehemes figurát vásárolt.
Angyal a Múzeum homlokzatán…„Karácsony ünnepén – A nápolyi betlehemek művészete"időszaki kiállítás a Magyar Nemzeti Múzeumban (József nádor terem) Kiállításuk a karácsonyi ünnepkör és a betlehem-állítás hagyományának kialakulását mutatja be, annak tárgyi emlékeiből ad ízelítőt. A kezdeményezés alapja, hogy a múzeum 2001-ben kilenc nápolyi betlehemes figurát vásárolt.
E mesteri kézügyességgel megformált bábukhoz társulnak a Nemzeti Galériából, az Iparművészeti Múzeumból és a Néprajzi Múzeumból kölcsönzött nápolyi szobrocskák, valamint itáliai műalkotások a Szépművészeti Múzeumból. Karácsonyi betlehemünket öt újabb nápolyi figura teszi teljessé, melyekkel Nápoly megye és a budapesti Olasz Kulturintézet támogatása révén gazdagodott a Magyar Nemzeti Múzeum gyűjteménye.
Karácsonyi kamara-kiállításunkból sok mindent megtudhat a látogató e szép régi szokás történetéről:
A betlehemes együttes – a templomokban és magánházaknál karácsonytól gyertyaszentelőig kitett színpadképszerű jelenet – Jézus születését ünnepli. A IV. században, a niceai zsinat után Szent Ilona szentföldi utazása és a születési barlang fölé emelt templom fejezte ki azt a nagy figyelmet, amely Jézus születési helyére, Betlehemre és a megtestesülés titkára irányult. Ekkor vált ünneppé a karácsony, Jézus Krisztus születésének emléknapja.
A karácsonyi betlehem-állítás szokását Assisi Szent Ferenc szerzetesközössége terjesztette el Itáliában a XIII. század során. Ez később a XV-XVI. századra közkedveltté vált a keresztény világban. A betlehem-készítés egyik virágzó központja Nápolyban alakult ki, ahol ez a XVII. századra sajátos iparművészetté fejlődött. A készítők neves művészek és szakosodott kézművesek voltak. A születéstörténet ábrázolását legtöbbször a pásztorok és a három királyok hódolata tette teljessé. A XVIII. században a Szent Család – Szűz Mária a kis Jézussal és Szent József – bibliai alakjai körül, a (nemritkán 100-150 figurából álló) betlehemekben megjelentek a korabeli társadalom képviselői is, megelevenedett az egész város élete.
Ünnepi kiállításunk különlegessége, hogy az eredetileg orvostudományi céllal kifejlesztett sztereo-vetítési technika segítségével a látogatók megcsodálhatják a betlehemes figurák finoman kidolgozott részleteit is.
A családokat a kiállítás teljes nyitva tartási ideje alatt karácsonyi gyermekkuckó várja. Advent minden szombatján a kiállítás közös megtekintését a karácsonyi készülődés izgalmas programjai teszik teljessé:
2007. december 1. 10.30 |
– textil karácsonyfadíszek készítése |
2007. december 8. 10.30 |
– szaloncukor készítése és csomagolása |
2007. december 15. 10.30 |
– karácsonyi marcipáncsodák – édes karácsonyfadíszek készítése |
2007. december 22. 10.30 |
– Betlehemi Jászol – betlehemes játék (Ördögszekér Kompánia) |
December 13. (csütörtök) 17.00 |
– Luca napi fuvolakoncert (MÁV Szimfonikus Zenekar) |