Altorjai Sándor (1933-1978) kiállítása
Az Amadeus Művészeti Alapítvány és az Első Magyar Látványtár Alapítvány rendezésében 2013. szeptember 19-én este 19.00-kor az amaTáR-ban Altorjai Sándor avantgard festőművész legendássá vált 1971-es Mednyánszky-terembeli kiállítása kel életre. A kiállítás meghívott vendége a kortárs szobrászművész Kontur András lesz.
Az Amadeus Művészeti Alapítvány és az Első Magyar Látványtár Alapítvány rendezésében 2013. szeptember 19-én este 19.00-kor az amaTáR-ban Altorjai Sándor avantgard festőművész legendássá vált 1971-es Mednyánszky-terembeli kiállítása kel életre. A kiállítás meghívott vendége a kortárs szobrászművész Kontur András lesz.
Az Első Magyar Látványtár Alapítvány az Altorjai életmű jelentős részének őrzője, az Amadeus Művészeti Alapítvány vendégeként kísérletet tesz arra – lehetőségeit és az amaTáR térbeli modern adottságait is figyelembe véve – részben rekonstruálja a legendássá vált 1971-es, Mednyánszky-terembéli tárlatot.
Mivel a művész életében ez volt egyetlen megvalósult kiállítása,- a Látványtár kísérlete "történelmi" vállalkozás.
Nagyon fontos része a tárlatnak, hogy a 1971-es kiállítás "inspirálta" dokumentumok is megismerhetővé válnak az amaTáR fiatal, új generációs művészközössége és közönsége számára. A kiállítás reményeink szerinti – de mégis váratlan – hozadéka, ha a látogatók, de elsősorban az amaHáZ volt és jelenlegi „lakói" – a Látványtár felkérésére – akár pár sorban, írásba foglalják élményeiket, gondolataikat. Ez az anyag fontos fejezete lesz, a már készülő Altorjai legendáriumnak, melynek jelképeként a fiatal kortárs Amadeus ösztöndíjasok közül Kontur András szobrai lesznek láthatóak Altorjai Sándor festményei mellett.
A kiállításon 16 mű szerepel az 1971-es anyagból, mely javarészben a Látványtár gyűjteményéből áll, – a többi műtárgy pedig más magán illetve közgyűjteményekből érkezik az amaTáR-ba. A kísérő dokumentumok segítenek megérteni a látogatóknak a hetvenes évek adott kulturális környezetét, amiben az esemény botránnyá fajult és ami miatt nem lehetett Altorjai Sándornak életében több kiállítása.
„Altorjai Sándor -bár neve s művészete a szélesebb közvéleményben jelentőségéhez mérten kevésbé ismert – a XX. sz. második felének egyik legjelentősebb magyar képzőművésze. Ezt nemcsak az e tekintetben ugyancsak ritka honi szakmai konszenzus támasztja alá, hanem kiemelkedő – Csontváryhoz, Rippl-hez mérhető – nemzetközi művészettörténeti recepciója és reputációja is – hisz néhány reprezentatív műve rendszeres szereplője a korszak művészetével foglalkozó megakiállításoknak is. Úgy tűnik, hogy a külföldi szakemberek is mindinkább felismerik művészetének azokat a sajátos vonásait, melyekkel egyidejűleg kapcsolódik s kötődik a kor egyetemes tendenciáihoz, így a pop arthoz, a Nouveau Réalisme-hoz vagy akár az individuális mitológiák megfogalmazásaihoz, emellett azonban gyökerei szinte eltéphetetlenül kötik a magyar művészethez, az avantgárdhoz éppúgy, mint a hagyományokhoz, a magyar közeghez, a Balatonhoz s a Káli-medence dombjaihoz. Művészete bizonyító erejű példa arra, hogy Magyarországon, ill. Közép-Európában minden represszió s elzártság ellenére univerzális jelentőségű életművek születhettek az 1960-as, 70-es években. Alkukat nem ismerő, etikus személyiségének vállalása, s műveibe való transzponálása úgyszintén egyedivé, rendkívüli értékekkel bíróvá teszik művészetét."
(Pataki Gábor művészettörténész)
2013. szeptember 19
Altorjai Sándor (1933-1978) kiállítása
A kiállítást Pataki Gábor művészettörténész nyitja meg.
Kurátor Vörösváry Ákos az Első Magyar Látványtár művészeti vezetője
amaTáR
1035. Budapest, Veder u. 14.
http://www.amadeusalapitvany.hu/
Lantai József