Az adótanácsadók és könyvelők harmada veszteséges
3 perc olvasásA Nemzeti Adó- és Vámhivatal (NAV) jövőre fokozottan ellenőrzi majd többek között az adószakértőket és a könyvelőket. A revizoroknak lesz miből válogatni, mivel papíron mintegy 20 ezer cég működik ezzel a főprofillal, és több mint harmaduk veszteséges. Az elmúlt időszakban megugrott az ágazatban a bedőlések száma, de az idei első negyedévben az új cégalapítások is rekordot döntöttek.
A Nemzeti Adó- és Vámhivatal (NAV) jövőre fokozottan ellenőrzi majd többek között az adószakértőket és a könyvelőket. A revizoroknak lesz miből válogatni, mivel papíron mintegy 20 ezer cég működik ezzel a főprofillal, és több mint harmaduk veszteséges. Az elmúlt időszakban megugrott az ágazatban a bedőlések száma, de az idei első negyedévben az új cégalapítások is rekordot döntöttek.
Közel 20 ezer cég végez főtevékenységként számviteli, könyvvizsgálói és adószakértői tevékenységet Magyarországon az Opten adatai szerint, és a szektorban foglalkoztatottak száma tavaly meghaladta a 45 500 főt. A 2011-ben leadott beszámolók szerint 11249 vállalkozás tudott nyereséget termelni, és az ágazatban tevékenykedők több mint harmada működött veszteségesen.
Az összesített forgalom és a nyereség is emelkedett az elmúlt években az ilyen profilú társaságok körében a korábbi stagnálás után: 2010-ben közel 411 milliárd forint árbevételt értek el, míg egy évvel korábban mintegy 383 milliárdot. Ezzel párhuzamosan a mérleg szerinti eredmény is emelkedett, a tavaly leadott beszámolók szerint 2,9 milliárdra az egy évvel korábbi 1,8 milliárd forintról.
Miközben 2009-ben 126 céget számoltak fel, 2011-ben már 210-et, és az idei első negyedéves adatok alapján ez a trend nem is fordul meg, március végén 70 felett járt már a mutató. Hasonló tendencia figyelhető meg a végelszámolásoknál is. Tavaly több mint duplájára, 409-re emelkedett a számuk az egy évvel korábbinál, és az idén további emelkedés valószínűsíthető, mivel a negyedév végére már több mint 200 cég került végelszámolás alá a szektorban.
A bedőlésekkel párhuzamosan a tavalyi év végéig nem emelkedett az újonnan alapított cégek száma, az idei első negyedévben viszont feltűnő ugrás következetett be: március végéig 587 vállalkozást hoztak létre számviteli, könyvvizsgálói és adószakértői főprofillal, miközben az elmúlt években átlagosan összesen ezret. Elképzelhető, hogy csak előrehozták az idei évre tervezett cégalapításokat, mivel március elsejétől jelentősen drágult a bejegyzés díja.