Az országgyűlési biztos nyílt levele a hajléktalanokért – Lehetőség a tbc kezelésére, az azonnali gondozásra
2 perc olvasásA világon az egyik legveszélyesebb fertőző betegség még ma is a tbc (tuberculosis) – derül ki azokból az adatokból, amelyeket az ENSZ Egészségügyi Világszervezete (WHO) a tbc világnapja alkalmából tett közzé. A legveszélyeztetettebb közösség az otthontalanoké, ezért ezúttal is konkrét és azonnali intézkedések szükségesek a közvetlen életveszélyben lévők, valamint a környezetükben élők (köz-)egészségének megóvása érdekében.
A világon az egyik legveszélyesebb fertőző betegség még ma is a tbc (tuberculosis) – derül ki azokból az adatokból, amelyeket az ENSZ Egészségügyi Világszervezete (WHO) a tbc világnapja alkalmából tett közzé. A legveszélyeztetettebb közösség az otthontalanoké, ezért ezúttal is konkrét és azonnali intézkedések szükségesek a közvetlen életveszélyben lévők, valamint a környezetükben élők (köz-)egészségének megóvása érdekében.
Felhívom ezért az egészségügyben, és a hajléktalan-ellátásban dolgozó szakemberek, az önkormányzatok, valamint a civil társadalom figyelmét, hogy elengedhetetlen a már ismerten tbc fertőzött, illetve a szűrésen még részt nem vett és így nem ismert beteg, hajléktalan emberek mielőbbi szűrése, ellátása, gondozása.
Tekintettel arra, hogy az utcai lét önmagában szociális és egészségügyi krízist jelent – valamint a betegség fertőző és ezzel a közegészséget is veszélyezteti, a diagnosztizált tbc pedig megfelelő gondozással gyógyítható – javaslom a civil szervezeteknél már sikeresen alkalmazott mozgó szűrőállomások számának emelését, valamint ezeknek a szolgáltató egységeknek alkalmassá tételét az utógondozásra . Egyúttal szükségesnek tartom, hogy ezen a területen folytassa munkáját az a civil összefogás, amely a kezdeményezésemre a télen jött létre a fenyegető fagyhalál-esetek számának csökkentésére.
Az állam intézményes életvédelmi kötelezettségének eleget tevő, az emberi méltóság alkotmányos elvét szem előtt tartó összehangolt lépésekkel, valamint a megfelelő jelzőrendszer, vagy figyelőszolgálat és mozgó gondozóhálózat segítségével mód nyílhat arra, hogy az egészségügyi szakemberek irányításával és közreműködésével a szociális munkások legalább a közvetlen életveszélyt elhárítsák.