Befejeződött a Bokréta és biciklilánc. Magyar néprajzi filmfesztivál a Művészetek Völgyében.
7 perc olvasás
A fesztivál a DocuArt Dokumentumfilmes Központ (Palantír Film Alapítvány) és a Néprajzi Múzeum MaDok-program (kortárs múzeumi hálózat) közös filmes rendezvénye, amely a Dialëktus Európai Dokumentum- és Antropológiai Filmfesztivál védjegyét viselte, annak 2011-es évi különkiadása.
A fesztivál a DocuArt Dokumentumfilmes Központ (Palantír Film Alapítvány) és a Néprajzi Múzeum MaDok-program (kortárs múzeumi hálózat) közös filmes rendezvénye, amely a Dialëktus Európai Dokumentum- és Antropológiai Filmfesztivál védjegyét viselte, annak 2011-es évi különkiadása.
A programban 82 versenyfilmet, 49 versenyen kívüli filmet és 46 Dialëktus filmet nézhetett meg a közönség. A versenyfilmeket öttagú szakmai zsűri bírálta. A zsűri tagjai Sebő Ferenc népzenekutató, Kovács Éva szociológus, Kabarcz Zsófi filmrendező, Szijártó Zsolt kommunikációkutató és Szilágyi Kornél filmrendező volt. A versenyfilmekről az alkotók, a zsűri és a közönség részvételével esti műhelymunka keretében workshopot szerveztek a fesztivál rendezői. A díjnyertes filmeket várhatóan 2011 őszén tekintheti meg budapesti közönség.
További friss információk a fesztivál weblapján olvashatók: http://bokretaesbiciklilanc.docuart.hu/
A díjátadón hat kategóriadíjat és hét elismerést adott át a zsűri. A díjazott és elismert filmek kategóriánkként a következőek:
ZENE ÉS TÁNC
A kategória díja: Fotográfiák 2009, 75 perc
Rendező: Domokos János, Magyar n. Attila
Producer: Szederkényi Miklós
Operatőr: Váradi Gábor, Magyar n. Attila
Vágó: Domokos János
Hangmérnök: Kapcsos Vince
Gyártó és terjesztő: Dunatáj Alapítvány
Kása Béla fotográfus több mint 30 éve jár Erdélybe fotózni. A 2002-ben forgatott és most megvágott film is egy ilyen útján kíséri el.
A kategóriában a zsűri elismerése: Menyegző 2009, 23 perc
Rendező: Sztanó Hédi
Producer: Sztanó Hédi
Operatőr: Sztanó Hédi
Vágó: Kollányi Judit
A film két hivatásos táncos „világraszóló" esküvőjét és lakodalmát örökíti meg, felvonultatva a magyar hagyományos lakodalmi szokásokat, nagyon is mai környezetben, sok tánccal és zenével. Láthatjuk, hogyan éltethetők tovább a tradicionális kultúra elemei korunkban.
MIGRÁCIÓ
A kategória díja: Sebek 2009, 63 perc
Rendező: Tóth Artin
Producer: Szederkényi Miklós
Operatőr: Kiss Aurél
Vágó: Tóth Artin
Hangmérnök: Kapcsos Vince
Gyártó és terjesztő: Dunatáj Alapítvány
A film három sors történetére kérdez rá, a szereplők az egykori Jugoszláviával együtt estek szét, bár mára már összeálltak – legalábbis ők ezt hiszik magukról. Ülnek a kocsmában, dohognak, beszélgetnek, lábadoznak. Béke van. Ők hárman, így vagy úgy, de túlélték a háborút, bár Silvano szelleme ottmaradt, Tanjának a szíve mellett az emlékei ragadtak benne, csak Jozef, a kocsmáros megy tovább, rendületlenül, hogy új hazát építsen magának a régi hűlt helyén.
A kategóriában a zsűri elismerése: Két világ közt 2011, 67 perc
Rendező: Nagy Viktor Oszkár
Producer: László Sára, Gerő Marcell
Operatőr: Kiss Rudolf Péter
Vágó: Sass Péter
Hangmérnök: Lukács Péter Benjamin
Közelkép a menekültek mindennapjairól egy magyarországi menekülttáborban. Négy nyelv, négy honvágy, négy sebhely, négy küzdelem. Egy esély az újrakezdésre egy idegen országban.
ÚJ VIZUÁLIS NYELV
A kategória díja: Barlang 2010, 82 perc
Rendező: Szederkényi Júlia
Producer: Kántor László
Gyártó és terjesztő: Új Budapest Filmstúdió
Figyelmi gyakorlatok 2010-ben, Északkelet-Magyarországon, Európa közepén.
A kategóriában a zsűri elismerése: Kutera 2010, 26 perc
Rendező: Kovács Gábor Péter
Szakértő: Perovics Zoltán
Operatőr: Balázs István Balázs, Lucskai Levente, Ábrahám Pál
Vágó: Kovács Gábor Péter
Hangmérnök: Horváth Attila
Mentős: Ábrahám Pál
Gondviselő: Faragó Lajos
Ápoló Lucskai Levente
„-Jaj! -Na mi a jaj? …Elmegyünk arra, mert ott még vannak érdekes dolgok…Lát e valamit a kamera?… Valamit lát…Vissza kell menni?… A budit még nem vettük fel…"
PORTRÉ
A kategória díja: Naprúl napra, hónaprúl hónapra 2009, 22 perc
Rendező: Kabai László
Az anyját korán elvesztő Imre bácsi a háború után a városra kerül, különböző munkahelyeken dolgozik. Édesapja halála után, még munka mellett gazdálkodik, de nyugdíjba vonulása után, 1993-tól nem találja már helyét, visszatér az ősei földjére, és véglegesen a „szabad élet" mellett dönt. Egy, a több generációs tanyai gazdálkodásban felnőtt embert, Dobos Imrét, az ősi parancs, a hagyomány ereje visszavezeti ősei földjére, ahol megtalálja a számára oly fontos „takaros, becsületes" mindennapokat.
A kategóriában a zsűri elismerése: Menekülés a szerelembe 2007, 37 perc
Rendező: Kőszegi Edit, Szuhay Péter
Producer: Vészi János
Operatőr: Bordás Róbert, Kluzsán Róbert, Kőszegi Gyula
Vágó: Nemes Oresztész
Gyártó: Fórum Film Alapítvány
Engedhet-e a szerelem vonzásának egy hétgyermekes, két kamasz fiával élő, évek óta özvegy, ötvenéves asszony, s megszülheti-e magzatát a nála jó húsz évvel fiatalabb, egy másik országban élő kedvesétől?
A kategóriában a zsűri elismerése: Kallós Zoltán „Tündérkertje" 2010, 30 perc
Rendező: Sztanó Hédi
Operatőr: Dénes Zoltán
Vágó: Kabdebó Katalin
Hangmérnök: Perger István
Gyártásvezető: Szentmiklósi Sarolta
Kallós Zoltán erdélyi népzenekutató néprajzi magángyűjteménye egyedülálló Európában. A film ezt a sajátos gyűjteményt és annak múzeummá kiteljesedését mutatja be.
ELBESZÉLT TÖRTÉNELEM
A kategória díja: Játék a tér 2011, 42 perc
Rendező: Pelsőczy Petra
Producer: Pelsőczy Petra, Muhi András
Operatőr: Szepesi Dávid, Buk Miklós, Vízkelety Márton
Vágó: Takács Gábor, Pelsőczy Petra, Hammer Zsolt, Jávorka Ádám
Gyártó: Inforg Stúdió, Playtime Kft.
Terjesztő: Playtime Kft
Dokumentumfilmünk kísérlet arra, hogy miként képes a múlt megszólalni egy lakóházon keresztül: a lakók emlékei és a rendelkezésünkre álló forrásanyagok milyen képet rajzolnak ki fél évszázad távlatából? A kádári propaganda miként olvasztotta bele ideológiájának terjesztésébe a szerencsejátékot? Előcsalogatható-e a lakókból a játékra való hajlam még ma is? Ugyanis a filmben megszólaló emberekben egyvalami közös: mindegyikük az 1958 és 1968 közötti időszakban divatos lottó különnyeremény sorsoláson nyerte öröklakását.
A kategóriában a zsűri elismerése: Addig, míg sokan voltunk. A hadadi német közösség múltja és jelene 2010, 53 perc
Rendező: Zágoni Bálint
Szakértő: Peti Lehel, Szilágyi Levente
Operatőr: Bántó Csaba, Filep Farkas, Székely Róbert
Vágó: Bertóti Attila
A hatalmas repedésekből látszott, hogy a hadadi evangélikus templom tornya le fog válni a templomhajótól. Az udvaron a német iskola épülete már romokban állt. Pedig ezelőtt hatvan évvel a német közösség még közel hatszáz lelket számlált e faluban.
NEMZEDÉKEK
A kategória díja: Jajgatán 2009, 53 perc
Rendező: Sós Mária
Producer: Vészi János
Gyártó: Fórum Film Alapítvány
Csuk Roland 10 éves kisfiú szüleivel egy tanyán él 4 éves korától, mivel nem bírta a fővárosi nedves lakásukat, ott asztmás volt. Amióta vidéken élnek a gyerek fizikailag egézséges, de szülei nem találnak munkát, és egyéb nehézségeik is adódnak. A magyarországi gyermekszegénység egy szelete.
A kategóriában a zsűri elismerése: Örvény 2010, 75 perc
Rendező: Szekeres Csaba, John Oates
Producer: Sándor Pál
Szakértő: Ritók Nóra
Operatőr: Szekeres Csaba
Vágó: Kiss Sándor
Hangmérnök: Zalányi László
Szerkesztő: Gáspár Judit
Line producer: Tarr Erika
Gyártásvezető: Naszódi Katalin
Az „Örvény" című dokumentumfilm a román-magyar határ innenső, magyar oldalán található Told nevű település lakóinak életét mutatja be. A több mint hat hónapon át zajló, a folyamatos jelenlétre épülő forgatás olyan emberek életét követte nyomon, akiknek a sorsát a munkanélküliség, az éhezés, az uzsorakamat pecsételi meg. A dokumentumfilm amellett, hogy a szegénység problémáját sorsokon és történeteken keresztül ábrázolja, törekszik rá, hogy a személyes és emberközeli pillanatokat tudja hitelesen közvetíteni. Nem ítélkezik, nem keres felelősöket, egyszerűen csak jelen van.