Békéscsaba lesz 2013-ban a Magyar Dal Fővárosa
4 perc olvasás
Szoros versenyben Békéscsaba győzedelmeskedett a 2013. évi Magyar Dal Fővárosa pályázaton. A rangos címet minden évben neves zenészekből és szakemberekből álló zsűri ítéli oda a legjobb vidéki műsortervet benyújtó pályázónak.
Szoros versenyben Békéscsaba győzedelmeskedett a 2013. évi Magyar Dal Fővárosa pályázaton. A rangos címet minden évben neves zenészekből és szakemberekből álló zsűri ítéli oda a legjobb vidéki műsortervet benyújtó pályázónak.
A Magyar Dal Napja Nonprofit Kft. – Gerendai Károly ötlete nyomán – 2010-ben hirdette meg először a „Magyar Dal Fővárosa" pályázatot. A megtisztelő címet elsőként Eger, majd 2011-ben Nyíregyháza, 2012-ben pedig Szombathely viselhette. A pályázaton – Budapest és a fővárosi kerületek kivételével – valamennyi magyarországi város helyi önkormányzata, a helyi önkormányzat intézménye, vidéki városban működő társadalmi szervezet, illetve vállalkozás vagy más jogi személy indulhat. Az idei felhívásra – bár több település jelezte érdeklődését – végül két hiánytalan pályázat érkezett. Mind Békéscsaba, mind Zalaegerszeg Magyar Dal Napja-műsorterve izgalmas és sokszínű programot ígért. Végül Békés megye székhelyének szavazott bizalmat a neves zenészekből, szakmabeliekből álló zsűri.
A békéscsabai rendezvény megvalósítása – a tervek szerint – négy különböző helyszínen történik majd 2013. szeptember 8-án. Kiemelt helyszín a belvárosi rehabilitációs program keretében megújuló főtér, illetve az Andrássy út, Békéscsaba belvárosának sétálóutcája. A rendezvénynek ezáltal olyan atmoszférája teremtődhet, mint egy hamisítatlan utcafesztiválnak vagy karneválnak. Békéscsabán eddig ilyen megjelenésű rendezvény nem volt.
További helyszínek: a Polgármesteri Hivatal udvara és az Ibsen-udvar. A Magyar Dal Napja történetében immár hagyományosnak mondható a tömegközlekedési eszközökön történő zenélés. Békéscsaba is készül rendhagyó helyszínnel: a menetrendszerű helyi buszjáratokon szólnak majd a magyar dalok. A programokat rossz idő esetén fedett helyszíneken (Csabagyöngye Kulturális Központ, Városi Sportcsarnok, Jókai Színház) rendezik meg. Békéscsaba a pályázat szerint a környező településekkel is együttműködést tervez, így Gyula városa is kapcsolódna két helyszínnel a rendezvénysorozathoz: a Gyulai Várfürdő szabadtéri területe mint koncerthelyszín, illetve Békés megye legnevesebb művésze, Erkel Ferenc szülőháza is várja majd a közönséget a Magyar Dal Napján.
A csabai programok összeállításánál a legfontosabb szempont az volt, hogy a rendezvény bemutassa Békés megye zenei kultúráját, törekedve arra, hogy teret kapjanak az amatőr produkciók, illetve hogy az időközben elfelejtett, de egykor országos szinten meghatározó zenekarok ezen a különleges napon ismét színpadra lépjenek.
A teljesség igénye nélkül fellép Békéscsabán Hevesi Tamás, a Black Out, a Magna Cum Laude, a Pribojszki Mátyás Band, a Neo, a The Trousers, valamint a Rag Doll.
A műsortervben azonban nem csak a könnyűzene kapott helyet: több formáció és vegyeskar előadásában hallgathat a közönség népzenét, illetve komolyzenét is.
Kis színes programpont a műsorfolyamban, hogy Békés megyei általános- és középiskolások, valamint zeneiskolások közösen éneklik el az LGT Neked írom a dalt című szerzeményét. Várhatóan több mint ezer diák vesz részt az eseményen, amit a szervezők a világhálón broadcast minőségben kívánnak élőben közvetíteni. A Magyar Dal Napja összes helyszínével együttműködve lehetőséget biztosítanának további hazai és határon túli városoknak, helyszíneknek is a csatlakozáshoz.
A programot a hagyományokhoz híven Presser Gábor, a Magyar Dal Napja alapítója nyitja majd meg Békéscsabán.
A Magyar Dal Napja Nonprofit Kft. ezúton is köszöni a pályázó városok részvételét, egyúttal gratulál a nyertes pályázat benyújtójának!
Lantai József