BookCrossing: olvass el és hagyd, hogy mások is megtaláljanak!
3 perc olvasás
A könyveket olvasni kell, nem szabad, hogy polcon porolódjanak – állítják a BookCrossing mozgalom aktivistái, akik egy nagy könyvtárrá szeretnék tenni bolygónkat.
A könyveket olvasni kell, nem szabad, hogy polcon porolódjanak – állítják a BookCrossing mozgalom aktivistái, akik egy nagy könyvtárrá szeretnék tenni bolygónkat.
A BookCrossingot 2001-ben találta ki Ron Hornbaker amerikai internet-technológiai szakember. Egy szálloda halljában 20 könyvet hagyott, üzenetet rögzítve hozzájuk egy cédulára. Ezzel megalapozta a könyvelhagyó mozgalmat, avagy a Bookcrossingot. Már egy félév múlva a mozgalomban 300 ember vett részt. A résztvevők közterületen, középületekben hagytak el elolvasott könyveket, hogy bárki megtalálhassa és elolvashassa, majd pedig továbbadhassa azokat, ezzel felszabadítva a könyvet. Az USA-ból a mozgalom kiterjedt Európára is, ahol eleinte Olaszországban és Franciaországban talált követőkre, majd Európa-szerte elterjedt. Jelenleg már nem olyan egyszerű összeszámolni azokat, akik részt vesznek a mozgalomban: a BookCrossing honlapján több mint 1 100 000 személy regisztrált 9 millió könyvet.
Az eleinte játékként indult mozgalom nagyon népszerű lett, a magas könyvárak kedveztek elterjedésének. Vajon miként is zajlik a „könyvforgás" folyamata? Egy könyvet címkével látnak el, amelynek tartalma lehet a következő: „Ez a könyv egy világkönyvtár része. Számos országban az emberek kiszabadítják a könyveket a rabságból és megosztják másokkal kedvenc olvasmányaikat, feltűnő helyen hagyva azokat közterületen. Ön megoszthatja a könyvvel való találkozás örömét egykori tulajdonosával a www.bookcrossing.ru honlapon. Elolvasás után hagyja el a könyvet egy előre meghatározott helyen, majd regisztráljon ezen a honlapon, vagy megfordított sorrendben – előbb regisztráljon, megnevezve a helyt, ahol ott fogja hagyni a könyvet, majd otthagyja."
Sokan érdeklődnek: mire való mindez? Nagyon egyszerű: a könyvek megszabadulnak a polcon való porosodástól és olvashatóvá válnak. A honlapon pedig nyomon követhető egy-egy könyv útja: volt tulajdonosát értesítik e-mailben, hogy a könyvet megtalálták. Vagyis a könyvforgás rendezetté válik. A könyv regisztrálásával a világ óriási könyvtárrá válik. A www.bookcrossing.com nemzetközi honlap különböző nyelveken, különböző országokban regisztrál könyveket.
A BookCrosser-eknek saját fogalomtáruk alakult ki. A legelterjedtebb fogalmak: elhagyott könyvek, megtalált könyvek, biztonságos polc. A biztonságos polc olyan hely, ahol el lehet hagyni egy könyvet és megtalálni. Általában ilyen polcok könyvtárakban, kávázókban, könyvesboltokban, egyetemeken vannak. De könyvet el lehet hagyni az utcán is, padon, parkban, metróban, buszon. És ami a legfontosabb, megfelelően címkézni kell őket.
A leggyakrabban az emberek klasszikus műveket és kortárs irodalmi műveket hagynak el, gyakoriak a sci-fi és a krimi regények. Az igazi crosserek önzetlenek, nem sajnálnak elhagyni jó könyveket. Alapelvük: olvass el és hagyd, hogy mások is megtaláljanak!
Európában a könyvesboltok aktívan támogatják a crossereket: nem tartanak attól, hogy a könyvek ingyenes terjesztése miatt csökkenni fog a vásárolt könyvek mennyisége. Mi több, számos kiadó és könyvkereskedő szerint a népszerű mozgalomnak köszönhetően növekszik a könyvmolyok tábora.
Oroszországban nagyszabású bookcrossing alakult ki Szocsiban a nemzetközi repülőtéren. Az utaszónában stelázsikat állítottak fel könyvek és folyóiratok számára. A kirakott példányok között vannak orosz klasszikusok, külföldi irodalom, tudományos kötetek, művészeti albumok, gyermekirodalmi művek. A könyvek olyanok, mint a madarak. Kiszabadítva egy könyvet, életet adsz neki! – állítják a crosserek.
© Fotó: Oroszország Hangja
http://hungarian.ruvr.ru/2013_08_13/BookCrossing-olvass-el-es-hagyd-hogy-masok-is-megtalaljanak/