Egy különleges festmény
2 perc olvasásA XVI. és XVII. század festőművészeinek témája felerészben a vallás, a biblia és a mitológia tárgyköréből került ki. Másik fele portrék, életképek, csendéletek, tájképek, csatajelenetek, történelmi események, Ritkán fordul elő, hogy beteget, vagy orvost ábrázolnak. Azóta sem találkozhattunk olyan festménnyel, mint amelyet a holland festőóriás, Rembrandt készített 1632-ban. Ez a remekmű a „Tulp doktor anatómiája” címet viseli.
A különlegességet az is fokozza, hogy a középkorban a boncolást tiltotta az egyház és az állam. Állítólag azért, mert a tudatlansággal könnyebben lehet uralni az embereket. A festmény központi alakja a boncasztalon fekszik.
Rembrandtot az amszterdami sebészek céhe kérte fel a festmény elkészítésére, amelyen az ábrázolt összes személy híres korabeli orvosprofesszor. A szakértők szerint a magyarázatot dr. Nicolaes Tulp, Amszterdam városának anatómusa tartja, míg a boncasztalon Aris Kindt, egy bűnöző holtteste fekszik, akit fegyveres rablásért ítéltek kötél általi halálra.
Akkoriban az orvosok nem szerettek boncolni, szívesebben bízták a műveletet egy preparátorra (boncmester?), akinek a holttest előkészítése, feltárása volt a feladata. A preparátor, nem szerepel a festményen. ez lehet az oka annak, hogy egyetlen érfogón kívül nem látunk sebészeti eszközöket az alkotáson, A mai kórboncnokok úgy vélik, hogy a Rembrandt kimagasló anatómiai ismeretekkel rendelkezett.
A festmény Hágában, a Mauritshuis királyi képgalériában látható. A nagy holland múzeumok mellett ez kisebb, önmeghatározása szerint ritkaságok gyűjteménye. Évente negyedmillióan látogatják, sokan csak a Tulp doktor miatt keresik fel.