
Van egy ország, amelyről, ha halottunk is már, róla keveset tudunk. A belső változatosságát két adattal könnyen jellemezhetjük. Annyi különböző népcsoport él ott, hogy a hosszú gyarmati sors után először szabadon választott államelnöke úgy nevezte: „szivárvány ország”. Törvény által elfogadott hivatalos nyelvből összesen tizenegyet használhatnak lakói! Természeti szépségekben gazdag, bár tőlünk sajnos kissé messze van, mégis érdemes meglátogatni – és erre most egy újabb lehetőség is nyílik.
Afrikáról még annak is van valamilyen elképzelése, aki sohasem járt ott. Van olyan, az utazásszervezés berkeiben jól ismert szakember, aki 35 évig élt Dél-Afrikában. Most itthon van. Beszélgetésünket tehát onnan kezdjük, őbenne milyen elképzelések éltek Afrikáról korábban – és egyáltalán, hogyan került oda? Valóban – erősítette meg Magyar Piroska – negyedszázadnál is többet töltöttem ott és előtte szinte semmit sem tudtam, nem is érdekelt, nem is olvastam róla. A szüleim legjobb barátai, az én keresztszüleim, még gyerekkoromban Németországból Dél-Afrikába költöztek. Testvéreimmel megkérdeztük apukámat, mit is csinálnak ők ott, az milyen ország? Apukám – biológus volt – említette a híres Kruger Nemzeti Parkot, ahol a vadállatok szabadon szaladgálhatnak. Bennünket ez nagyon felcsigázott, hát még, amikor hozzátette, hogy sok aranybánya van Johannesburg környékén. Ám ezzel le is zártuk a kíváncsiskodást.
Manapság a hírekben gyakran hallunk Afrikáról és ezek a hírek többnyire riasztóak. A Vörös-tenger partján, a minden igényt kielégítő szállodák, a világhírű nemzeti parkok, mellette meg Csád, Ruanda, Angola belháborúi – hányféle Afrika létezik?
Igen. Afrika a világon a második legnagyobb kontinens. Egészen más az északi, a középső és a déli része. Északon főleg francia és belga gyarmatok voltak, mások a törzsek és a nyelv. Inkább az iszlám vallást követik, úgy Kenya – Tanzániáig, ott már megjelenik a kereszténység, gyakoriak az összeütközések a vallás miatt. Tanzániától délre a kereszténységé a vezető szerep és általában, nyugodtabbak az emberek. Bűnözés persze ott is van. Dél-Afrikát jobban ismerem, ott 60 millió ember él, kilenc fekete törzsben és mellettük nagy a kevert, kínai, indiai, fehér származású lakosság. Erre mondta Mandela elnök a szivárvány ország hasonlatot. A keresztszüleim gyakran hívtak magukhoz látogatóba, de sokáig nem mentem. Előítéleteim voltak fekete Afrikáról. Már felnőtt voltam, amikor egyszer elegem lett a hideg, sötét európai télből és egy karácsonykor meglátogattam őket. Egy hónapig akartam maradni. Persze nagy szeretettel fogadtak, kiterjedt baráti körük is volt, ők is hívtak-vittek sokfelé. Nagy élmény volt a télből a nyárba érkezni, hiszen Dél-Afrika a déli féltekén van, az évszakok fordítottak. A mi nyarunk ideje ott a tél, de az is egészen más. Szárazság van, reggel +3-4 fok, de már délben 24-25 fokos a meleg és naponta 8-9 óra a napsütés. Az országon belül is eltérő a tél. Az északi rész a száraz, délen, Fokváros körül viszont már, kellemetlen, nedves, esős, ködös – bár az sem hideg az óceán közelsége miatt.
Hogy lett az egy hónapból 35 év?
Dél-Afrika nyitott, barátságos, nagyon kozmopolita ország. A rokonaim látták, mennyire tetszik, megkérdezték: nem maradék-e ott? Idehaza közgazdasági technikumban tanítottam gyors- és gépírást, magyar nyelvtant, majd egy osztrák-magyar kereskedelmi kirendeltségen dolgoztam. Beszéltem németül, angolul, idegenvezető is voltam. A maradásra eleinte nemleges választ adtam, ám mindinkább megtetszett az ottani élet. Egy újabb ajánlatukra, mondtam igent, mindjárt kaptam állást az utazási biztosítójukban, náluk lakhattam, az állandó napsütés, a körülmények mind vonzóbbak lettek. Fűteni nem kell, mindig van friss zöldség, gyümölcs, az emberek barátságosak, mosolygósak, segítőkészek. Beiratkoztam egy közgazdasági egyetem esti tagozatára. Nemzetközi gazdaságtanból és munkapszichológiából szereztem diplomát. Előbb idegenvezető voltam, majd egy – szintén magyar tulajdonú – utazási irodánál foglalkoztam kiutaztatással A beutaztatásban több fantáziát láttam, önálló irodát nyitottam, 1994-ben.
Mi tette a legnagyobb hatást, hogy még mindig a turizmus területén dolgozik?
Egyetlen dolgot lehetetlen megnevezni. Aki egyszer belekóstolt, nem tudja abbahagyni. Az állandó változatosság annyira érdekes. A káprázatos vadvilág, de főleg az afrikai életszemlélet fogott meg. Magam is nagyon megváltoztam, mert a feketékből hihetetlen életszeretet árad, amit Európában soha nem éreztem! A külföldiek is nagyon jól érzik magukat. A szellemiséget a 11 hivatalos nyelv mutatja legjobban. Kilenc különböző törzs él együtt, ezért Mandela elnök az egyenjogúság kifejezésére mindnek megadta a hivatalos nyelv minősítést. A holland gyarmati időkből megmaradt az afrikaans keveréknyelv és jön hozzá még az angol, amit már az iskolában tanítanak mindenkinek. A közoktatás általánosan kötelező, az osztályok vegyesek. A bukási arányt 50-ről levitték 30 %-ra és az egyetemeken is már igen sok fekete tanul. Új társadalom alakul ki!
Miért érdemes most Dél-Afrikába látogatni?
Ennek sok oka van. Nagyon szép ország. Nem véletlenül mondják róla, hogy benne van az egész világ! Háromezer kilométeres óceánpart övezi. Szépek a hegyvonulatok a Kruger park fölött, Világhírű a Blide River Canyon. Ez a harmadik legnagyobb kanyon a Földön. A száraz Grand és Fish River kanyonokkal ellentétben a Blyde River Canyon az egyetlen „zöld kanyon”, amelyet szubtrópusi növényzet borít. A 29 hektáron elterülő természetvédelmi terület csodákat foglal magába. A Panoráma útvonal kiinduló vagy végpontja az őslakosok méhkas alakú kunyhóit formázó „Három Rondavel” hegycsúcsra nyíló gyönyörű kilátás. Az „Isten ablaka” Dél-Afrika egyik legnépszerűbb természeti látványossága. Azt mutatja: „mit lát isten, miközben a reggeli kávéját kortyolja!” A kanyon közelében van a világhíres Kruger park. Az ország legnagyobb természetvédelmi területe. Több, mint 1900 növényfaj, 517 madárfaj él benne, a fő látványosság a „nagy ötös”. Az orrszarvú, a leopárd, a bivaly, az oroszlán és az elefánt! Egészen más megélni a találkozást az állatokkal olyan környezetben, ahol a saját világukban szabadon mozognak. Ez nem állatkert és a turisták gyakran nem is értik, hogy itt nekik kell alkalmazkodni. A szervezett szafarikra nyitott gépkocsin utaznak, valamennyin fegyveres kísérő vadőr is van. A mindenkire kötelező viselkedési szabályok közül a legfontosabb, hogy az autóról leszállni még a legcsodálatosabb fotó lehetőségéért sem szabad!
Fokváros, Cape Town, az ország legrégebbi városa – San Francisco és Rio de Janeiro után – a világ a harmadik legszebb városa. Ott az egyik legnagyobb élmény a hajókirándulás naplementekor. Ha az idő megengedi, drótkötélpályán, kabinokban fel lehet menni a mellette emelkedő, 1000 méter magas, lapos tetejű Táblahegyre, páratlan onnan a kilátás. Közel van a Jóreménység foka, a tovább hajózás itt nyitotta meg az utat India és a fűszerkereskedelem felé. Ritka látványosság a szabadon élő, kistermetű, afrikai pingvinek telepének meglátogatása a fából épült, magasított sétaútvonalakon. A várostól 12 kilométerre, az öbölben van a híres Robben-sziget, börtönében éltek az apartheid idején a politikai foglyok. Mintegy 400 évvel ezelőtt elsüllyedt a sziget mellett egy aranypénzekkel megrakott hajó. Néhány érem olykor előkerül, de a hajót máig sem találták meg.
Ismét elkezdtem itthonról utazásszervezéssel foglalkozni. Összeállítottunk túrákat motorosoknak. Gyönyörű helyeken haladnak, 12-14-18 napon át, különböző, 2-3000 kilométeres útvonalon. Vízeséseknél, hegyszorosokon, nem autópályákon! A motorokat helyben bérlik. Az első két csoportunk Harley Davidson-os volt, a harmadik BMV-t használt. A csoportokat egy kiváló helyismerettel bíró, volt motoros rendőr vezeti. Kicsit vigyázni kell, mert angol rendszerű, baloldali a közlekedés. A másik vonzó programunk a golf, itt egész évben, bármikor lehet játszani. Az országban 450 regisztrál golfpálya van, a mi programunkban 4 szerepel, más-más helyszíneken, gyakorlott oktató irányítása mellett. Különleges ajánlatunk van horgászok részére is, egy hatalmas tavon, jacuzzival felszerelt lakóhajón utazgatva hódolhatnak szenvedélyüknek. Vannak védett halak, például a Tiger fish, ami csak itt él. Kifogható, de mérés, fényképezés után vissza kell dobni. A nászutas programoknak pedig kedvelt helyszíne valamelyik híres, vörösbortermelő borászat. A borkóstolások csokoládéval párban zajlanak, mostanában pedig előtörőben van a brandy. A kóstolás itt is csokoládéval párban történik. Akinek mindez felkeltette az érdeklődését, még többet megtudhat a PiroskaM@twf.co.za email címen.