Első Magyar Tűzzománc Jelvénygyár
3 perc olvasásVan a Király utcában egy kis gyártó üzemmel rendelkező boltocska, mely 1899 óta működik. Első ő hazánkban, több, mint 100 éve működik, készítik itt a jelvényeket, kitűzőket. Idén 109 éves az Első Magyar Tűzzománc Jelvénygyár.
Van a Király utcában egy kis gyártó üzemmel rendelkező boltocska, mely 1899 óta működik. Első ő hazánkban, több, mint 100 éve működik, készítik itt a jelvényeket, kitűzőket. Idén 109 éves az Első Magyar Tűzzománc Jelvénygyár.
Az apró helyiségbe lépve Berényi Zsuzsanna Ágnes fogadott, aki igen sokoldalú személyiség. Matematikai nyelvészetből rendelkezik doktorátussal, történelemből kandidátus, eszperantó szakmegbízott matematikából és egyedül Európában szabadkőművességből, valamint számos könyvet írt, és adatott már ki.
Mindenhol jelvény, kitűző vesz minket körül, melyek közül néhány ismerőset is találhatunk. A falon régi képek, a mostani tulajdonos Dr. Berényi Zsuzsanna Ágnes nagypapájának Berger Márkusnak, édesapjának Berényi Lajosnak, és édesanyjának, Berényi Lajosnénak, Barta Líviának képe.
Látható még egy régi kézi lemezvágó is, hisz minden jelvény alapja a lemez, készítésének első lépése pedig egy megfelelő méretű lemez levágása.
Érdekes negatívok -stancák.- közül lehet válogatni, ezek a jelvények már elkészültek, de a minta alapján ismét elkészíthetők.
Az Első Magyar Tűzzománc Jelvénygyár mindig a Berényi család tulajdonában volt. A vállalkozást Berger Márkus -a mostani tulajdonos nagyapja- alapította 1899-ben. Akkor még Elsõ Magyar Tûzzománc Kézelõgomb és Jelvénygyár volt a becsületes neve. Vallják, kitűnő a termékeik minősége, és kedvezőek az áraik. Megrendelésre készítenek jelvényeket, plaketteket, érmeket.
Dr. Berényi Zsuzsanna Ágnes elmesélte, hogy a gyár először Erzsébetfalván volt, innen költözött a Kazinczy utcába, majd a Holló utcába, és 1957-ben mostani helyére a Király utcába. Zsuzsanna most csak reméli, hogy maradhat ezen a helyen, megvásárolhatja a helyiséget, és bízik abban is, hogy ha engedélyezik, az Első Magyar Tűzzománc Jelvénygyár múzeummá alakulhat. Érdemes lenne, hisz történelmet mesélnek a betérőknek ezek az apró kitűzők, és gyártójuk is.
Az Első Magyar Tűzzománc Jelvénygyár címe: VII. Király utca 27.
Németh Krisztina