Energiahatékonyság az iparban – megoldások Németországból
11 perc olvasás
2012. június 5-én zajlott a címadó témakörben szakmai konferencia és üzleti találkozó a Német-Magyar Gazdaság Házában, Budapesten, a Német-Magyar Ipari és Kereskedelmi Kamara (DUIHK) szervezésében.
2012. június 5-én zajlott a címadó témakörben szakmai konferencia és üzleti találkozó a Német-Magyar Gazdaság Házában, Budapesten, a Német-Magyar Ipari és Kereskedelmi Kamara (DUIHK) szervezésében.
Német és magyar szakemberek tartottak előadásokat az ipari energiahatékonyságról, különös tekintettel a folyamathő, hővisszanyerés és folyamat-automatizálás témakörére. A rendezvényen bemutatkoztak a magyarországi üzleti kapcsolatokat, együttműködő partnereket kereső német innovatív vállalatok, velük a szakmai hallgatóság egyéni megbeszélésekre is sort keríthetett.
A rendezvény ezúttal az ipari területeken lehetséges energia-megtakarításra összpontosított.
Balogh Ilona ügyvezető igazgató helyettes (DUIHK), köszöntőjében utalt a kamara feladatára; a két ország vállalatai közötti együttműködés elősegítésére, az egyes ágazatokban felhalmozott tapasztalatok kicserélésére. A konferencia a Német Gazdasági Minisztérium finanszírozásával jött létre; a német kormány kiemelt figyelmet fordít az energia-hatékonyságra, támogatja a területen működő vállalatokat a külföldi piacra-jutásban, többek között export-ösztönző programmal. Az esemény idején négy német vállalat jött Magyarországra kapcsolatok keresése céljából.
A konferenciát három hónapos előkészítő munka előzte meg, melyet a kamara egy németországi energia-tanácsadó céggel, az energiewaechter kft.-vel közösen végzett.
Aris Thomasberger, a rendezvény moderátora, az Exportinitiative Energieeffizienz megbízott tanácsadója tartott előadást „Energiahatékonyság az iparban – jelenlegi helyzet és kilátások Németországban" címmel.
A németországi energia-igényről és a lehetőségekről szólva felvázolta az ipari szektorok megoszlását:
A legnagyobb szeletet a fémipar jelenti, ezt követi a műanyagfeldolgozás, bánya-, papír-, élelmiszer-, és dohányipar.
A vonatkozó ipari területeken a felhasznált hőenergia 65%-a munkafolyamatokhoz kapcsolódik. A Német Energia-ügynökség jelentése szerint az áramtakarékosságra a háztartásokban 25%-os tartalék mutatkozik, a nagyiparban 25%, a kisiparban és a szolgáltatásokban rejlik a további 50%. Jelentős érték. Megfelelő keretek biztosításával, testreszabott intézkedésekkel jelentős energia-megtakarításra nyílik lehetőség. A megtakarításnál szóbajöhető folyamatok; világítás (70%-os megtakarítás lehetséges), szellőzőrendszerek, stb. Összességében tekintve a területet, nagy energia-megtakarítási potenciál mutatkozik.
Jelen konferencia elsősorban a folyamatokhoz kapcsolódó hőenergiával, ennek megtakarítási lehetőségeivel foglalkozik, ez jelenti a megjelent cégek elsődleges célterületét, főként a hő-visszanyerés vonatkozásában. Németországban a folyamatokhoz kapcsolódó hő-megtakarítás lehetősége összesen 15%-nyira tehető. A hő-visszanyerés területét tekintve, átlagosan számítva, a hulladékhő 40%-a még kárbavész, ennyivel lehetne az energia-hatékonyságot növelni. További lehetőségeket rejt a folyamatok hőigényének kézben tartása, a megújuló energiák használata, a hőszigetelés javítása. A folyamatok automatizálása is nagy mértékben hozzájárulhat mind a költségcsökkentéshez, mind a környezetvédelemhez, de a berendezések biztonságos üzemeltetéséhez is.
Az EU irányelvek keretet szabnak a vonatkozó fejlődésnek, fejlesztésnek, ezek azok a mozgások, amelyekhez előbb-utóbb Magyarországon is igazodni kell.
Az energia-hatékonyságról mindenki beszél, de itt vannak az üvegház-hatást okozó gázok, a klímavédelem, környezetvédelem, fenntartható gazdálkodás kérdései is, ezek befolyásolják a következő generációk életminőségét.
Az érvek első sorában állnak az árak, Németországban az ipari áram ára 2007 és 2011 között óriási mértékben emelkedett. Ez a vállalatokat érintette erőteljesen, s jelentősen növeli energia-hatékonysági fogékonyságukat. Nagy jelentősége van még annak is, hogy Németország, Magyarországhoz hasonlóan, fosszilis energiahordozókban erősen, mintegy 75%-ban függ a behozataltól. A hatékony energiagazdálkodás ezt a nemzeti függőséget is csökkentheti.
Ismert továbbá az EU 2020-ig érvényes irányelvei a 20-20-20%-os széndioxid kibocsátásról, primér energia-fogyasztásról és a megújuló energiaforrásokról. Időközben az EU bizottság is rájött, hogy a tagállamok nem veszik ezt kellő komolysággal, s ha az eddigiek szerint folytatjuk, akkor jó, ha a célkitűzések felét elérjük, ezért kevésbé ambiciózus, de megvalósítható célokat kell kitűzni. Az EU emisszió kereskedelemre vonatkozó irányelve, amely a következő évben kezd új ciklusba, valószínűleg szigorúbb felállásra lehet számítani, kevesebb tanúsítvány kiadásra lehet számítani, inkább a kereskedelemre fog összpontosítani Európa. A 2020-as évek 75%-os célszámait szeretnénk elérni, ebben elég nagy nyomás nehezedik az országokra és a vállalatokra. Hasonló gondok és gondolatok merültek fel az EBF irányelvekkel kapcsolatban.
A németországi célkitűzéseket jórészt ezekből a közösségi célokból vezették le. A szövetségi kormány, tekintettel a fukushimai atomerőmű-balesetre, úgy döntött, hogy végleg kiszáll az atomenergiából. 2022-ben kell kikapcsolni az utolsó atomerőművet, addig pedig még sok megoldandó feladat adódik. A megújuló energiákat erősen előtérbe kell helyezni, ebben jól áll Németország, de szükség van új elektromos hálózatok kiépítésére észak felé, ahol a szélerőmű parkok elhelyezkednek, mivel a nagyobb ipari területek az ország déli részén találhatók. Az üvegház hatású gázok kibocsátását 2020-ig 40%-al, 2030-ig 50%-al, 2040-ig 70%-al kell csökkenteni. Növelni kell az energia-hatékonyságot is, erre Németországban vannak gazdasági ösztönzők, ezen túl létezik erre megtakarítási rendelet is, nagyobb megtakarítási kritériumokkal számolnak a közbeszerzéseknél is. Az állami és középületeknél mindenképpen törekszenek a magasabb szintű előírások érvényesítésére, minta-adó szerepük miatt is. Energia-menedzsment rendszerek bevezetésére törekednek az iparban is, ez fontos lépés, mivel az energia-hatékonyság az iparban központi kérdés, s egyre inkább a figyelem középpontjába kerül. 1997-hez képest 2050-ig meg kell kettőzni a hatékonyságot, az erőműveket hatékonyabb működésre kell állítani, a kapcsolt hő- és áramtermelő erőműveket kell előtérbe helyezni. Mindez napirenden van az országban.
Központi szerepet kap a Nemzeti Hatékonysági Irányelv. Magyarországon is vannak hasonló célkitűzések, a célkitűzésekről, ill. az elérés lehetőségeiről be is kell számolni az EU felé. A németországi iparban az intézkedéseket lépcsőzetesen szigorítják, itt fontos szerepet játszik a támogatási lehetőségek igénybe vétele és a kommunikáció. Természetesen az ellenőrzés is fontos. Az ipar egyik hatékonyságot befolyásoló tényezője az un. KC energia-hatékonysági program, amely minden vállalatot támogat majd, mérettől függetlenül. Az épületgépészet, energia-technika, géppark, hűtés mérés-, és vezérléstechnika azok a területek, ahol beruházásokat kívánnak támogatni legalább 20%-os megtakarítás esetén, ill. az energia-hatékonysági beruházásokat ezzel az eszközzel mindenképpen segíteni kívánják. Ezen kívül vannak környezetvédelmi és energia-hatékonysági programok, az újjáépítési banknak pedig külön alapja létezik középvállalatok energia-hatékonysági beruházásai számára.
Szeretnék a kis- és középvállalatok számára anyagilag lehetővé tenni, hogy jól képzett tanácsadókkal elemeztessék folyamataikat és azonosítsák a megtakarítási lehetőségeiket. Ez a bank egy külön alapot hozott létre, hogy az energia-hatékonyságra irányuló motiváció ne lanyhuljon a kis- és középvállalatoknál. Vannak környezetvédelmi, innovációs programok, létezik egy un. friss-levegő kampány, energiahatékonysági és klímavédelmi hálózatok. Tanulóhálózatokat is létre akarnak hozni, a témakörben működő vállalatok részvételével, hogy egymásnak is megfelelő információval tudjanak szolgálni.
A jelen rendezvény tehát az energiahatékonysági kezdeményezés része, a Német Szövetségi Gazdasági Minisztérium támogatja, a kapcsolatos stratégia egyik eleme, hogy az energia-hatékonyságot ne csak Németországban fejlesszék, hanem, azon kívül is. Természetesen német cégek vesznek részt benne, de nagyon fontos ebben a szakismeretek megosztása tájékoztató rendezvényekkel, vagy üzletemberek utaztatásával, de vannak képzések és un. multiplikátor utak is, ahol a területen érdekelt vezetőket viszik csoportosan Németországba tanulmányútra.
A németországi helyzetet ismertető további előadások:
Dipl.-Kfm. Felix Seibl, a ZVEI (Zentralverband Elektrotechnik- und Elektronikindustrie e.V.):
Nagyobb energiahatékonyság folyamatautomatizálással: „a vállalat megtakarít, az éghajlat nyer"
Michael Jung, energia-hatéjonysági szakmérnök (ING-JUNG) : Folyamathő és hővisszanyerés az iparban
A vonatkozó technológiákat és termékeket bemutató német vállalatok:
3s sensors systems solution GbR – www.3sberlin.de
Kínálata: a 2003-ban alakult mérnökiroda az energiatermelés területén folyamatok elemzésével, szabályozásával, optimalizálásával illetve modellezésével foglalkozik, elsődleges célja a folyamatok energiahatékonyságának növelése. A cég projektfejlesztési és mérnöki szolgáltatásokat kínál; döntéstámogató rendszerek és mérési módszerek fejlesztését és adat-kiértékelést, foglalkozik folyamatok szimulációjával, szabályozásával és optimalizálásával is, szennyvizek, ivóvizek, felszíni vizek, iparvállalatok vagy akár bioreaktorok esetében is.
A vállalat teljes körű szolgáltatást nyújt már a kezdetektől, kezdve a gyenge-pontok felderítésétől és elemzésétől egészen a megoldások javaslatáig, végigkísérve az egész folyamatot. Egyedi, speciális OpenSource Standard szoftvere segítségével a monitorozás és távvezérlés is szolgáltatását képezi.
Együttműködésre keres Magyarországon: független tanácsadó cégeket, regionális megújuló energiatermelő vállalatokat, ill. biogáz erőművek üzemeltetésével, létesítésével foglalkozó cégeket.
Hock GmbH & Co. KG – www.thermo-hanf.de
Kínál: saját gyártású környezetbarát építőanyagokat, melyek alkalmazásával, az éghajlat védelme mellett, egészséges élet biztosítható a káros anyagoktól mentes házakban.
Termékei: kenderből készülő Thermo-Hanf® szigetelőanyagok – falak, homlokzat, tető és padló szigeteléséhez,
valamint fugázó anyagok. A szárazépítés területén vályog építőelemeket kínál burkolatok, előtétfalak, válaszfalak stb. készítéséhez, építéséhez. További termékei: vályog téglák és vakolatok, nádszövetek, szilikátalapozók, tömítések és szerszámok. A cég már rendelkezik nagykereskedelmi partnerrel/importőrrel hazánkban.
A Hock GmbH kapcsolatot keres: építőanyag kiskereskedőkkel, tetőfedő cégekkel, építészekkel, faházgyártókkal.
Karl Heuft GmbH – www.heuft-backofenbau.de
A 100 éves múlttal rendelkező Karl Heuft GmbH családi vállalkozás energia-hatékony sütőipari kemencéket gyárt.
A német vállalat az elsők között kezdte el „termo-olajos" kemencék gyártását az 1960-as években, azóta ezen berendezések vezető gyártójává vált. A termo-olajjal fűtött kemencék energiahatékonyság szempontjából felülmúlják a hagyományos sütőipai berendezéseket, mivel a sütés során minimális a fellépő hőveszteség. A német vállalat az elmúlt években kifejlesztett alternatív tüzelőanyagokkal (pellett, faforgács, biomassza) fűthető termo-olajos kemencéket is. A Karl Heuft GmbH a világ számos országában értékesíti termékeit. Magyarországon több mint 10 éve van jelen, a cég rendelkezik egy képviselő partnerrel hazánkban.
Kapcsolatot keres: pékségekkel.
Ulrich Müller GmbH – www.u-mueller.de
A cég 30 éve kínál teljeskörü szolgáltatásokat a szellőzés- és hűtéstechnika, valamint a légkondícionálás területén, a tervezéstől kezdve, a javításon és karbantartáson keresztül a kivitelezésig. A vállalat ezen berendezések energia-takarékos felújítására specializálódott.
Az újonnan létrehozott „geff" márkanév alatt kiemelkedő szerepet kap a cég filozófiájában az ökológiai felelősségvállalás, valamint a Föld erőforrásaival való fenntartható gazdálkodás alapgondolata. (www.g-eff.de)
A cég iparvállalatoknak kínálja szolgáltatásait, és kooperációs partnert is keres hazánkban.
A hazai helyzetet példázó előadók:
Fürjes Balázs (http://virtualiseromu.hu ): Az ipari, intézményi energiahatékonyság ösztönzése Magyarországon
Gábor Lőrinc, Takács Péter (AUDI Hungaria Motor Kft.): Energiamenedzsment az AUDI Hungaria Motor Kft.-nél
Az elhangzott előadások a www.duihk.hu honlapon folyamatosan elérhetővé válnak.
http://www.energiewaechter.eu/en
http://de.wikipedia.org/wiki/Zentralverband_Elektrotechnik-_und_Elektronikindustrie
www.efficiency-from-germany.info/
www.efficiency-from-germany.info/EIE/Navigation/EN/root.html
http://virtualiseromu.hu/virtualis-eromu-programtm
http://audi.hu/hu/profil/kornyezetvedelem/intezkedesek/
Harmat Lajos