Eredményt hirdettek a Gábor Dénes Diplomamunka Ösztöndíj Pályázat második fordulóján
Eredményt hirdettek a Gábor Dénes Diplomamunka Ösztöndíj Pályázat második fordulójában, amelyet négy felsőoktatási intézményben hirdetett meg a NOVOFER Alapítvány a MAVIR Magyar Villamosenergia-ipari Átviteli Rendszerirányító (MAVIR) ZRt. támogatásával. A pályázat második fordulójában a Budapesti Műszaki és Gazdaságtudományi Egyetem hallgatóit díjazták összesen 450.000 forinttal.
Eredményt hirdettek a Gábor Dénes Diplomamunka Ösztöndíj Pályázat második fordulójában, amelyet négy felsőoktatási intézményben hirdetett meg a NOVOFER Alapítvány a MAVIR Magyar Villamosenergia-ipari Átviteli Rendszerirányító (MAVIR) ZRt. támogatásával. A pályázat második fordulójában a Budapesti Műszaki és Gazdaságtudományi Egyetem hallgatóit díjazták összesen 450.000 forinttal.
A zsűrizés során külön díjazták az alap- és mesterképzésen tanulók dolgozatait. A zsűri döntése alapján a legjobb MSc szintű dolgozatot Bock Dávid nyújtotta be. A mű témája a valószínűségi alapú hálózatszámítás alkalmazása hálózattervezés során. Második helyen Orosz Tamás végzett, témája a hagyományos és szupravezetős transzformátorok összehasonlító elemzése és optimalizálása volt. A harmadik legjobb dolgozatot Polgári Beáta készítette a smart mérők alkalmazási lehetőségeiről.
A BSc szintű hallgatók dolgozatai közül a zsűri Várgedő Lajos és Ludmán Balázs munkáját találta a legjobbnak. Míg az előbbi dolgozat témája az alternatív és megújuló erőforrások, addig a másodiké a világítástechnika fejlődése a XXI. századi autóiparban. Különdíjat kapott ebben a katergóriában Elek Norbert, aki az elektromos meghajtású közlekedési eszközökről írt dolgozatot.
A beadott diplomamunkákat Dr. Gyulai József, a NOVOFER Alapítvány kuratóriumának elnöke, valamint a résztvevő egyetemek oktatóiból és a MAVIR szakembereiből álló szakmai bizottság bírálta el. „Nagy örömünkre szolgál, hogy ismét kiemelkedő dolgozatokkal pályázatak a hallgatók. Ez is mutatja, hogy a műszaki pályára készülők magas színvonalú oktatásban részesülnek. Külön öröm számunkra, hogy a MAVIR támogatásával Alapítványunk segítheti a leendő, energetikai témával foglalkozó villamosmérnökök és informatikai szakemberek pályájának indulását, amiért külön köszönet jár a támogatónak" – hangsúlyozta Gyulai József akadémikus.
A Gábor Dénes Diplomamunka Ösztöndíj Pályázatot a Budapesti Műszaki és Gazdaságtudományi Egyetem, az Óbudai Egyetem, a Pannon Egyetem és a Pázmány Péter Katolikus Egyetem villamosmérnöki valamint informatikai karának végzős hallgatói számára hirdette meg a NOVOFER Alapítvány és a MAVIR, további tanulmányaik ösztönzése érdekében.
A jelentkezők a
- fenntartható fejlődés,
- villamosenergia-gazdálkodás informatika és műszaki fejlődés adta lehetőségek kihasználása és a
- környezet védelmét szolgáló megoldások
kategóriákban nyújthatták be dolgozataikat.
A fő kategóriákon belül az alábbi tíz témakört jelölték meg a szervezők:
- árampiaci aukciók (áramtőzsde) informatikai megoldásai,
- okos hálózat,
- kritikus infrastruktúrák védelme,
- e-metering elektronikus mérés,
- alternatív, illetve megújuló energiaforrások,
- elektromos hajtású közlekedési eszközök,
- kisfogyasztói energiatárolás (akkumulátorok, 12 V-os LED technológia),
- a környezettudatos villamosenergia-felhasználást segítő, támogató, népszerűsítő módszerek,
- fogyasztói viselkedés befolyásolására alkalmas eszközök az optimális energiafelhasználás érdekében,
- villamosenergia-hálózatok üzembiztonságának növelése.
A pályázatok elbírálásában előnyt jelentett az eredetiség, a meggyőző szakmai érveken alapuló önálló véleményalkotás, a kezdeti új tudományos eredmény, az idegen nyelven is dokumentált, részben vagy teljesen külföldön elkészített diplomamunka dolgozat.
A Gábor Dénes Diplomamunka Ösztöndíj Pályázatról további információ a http://www.novofer.hu/alapitvany/ weboldalon található.
Az 1989-ben alapított NOVOFER Alapítvány célja a holográfia elméletének kidolgozásáért 1971-ben Nobel-díjjal kitüntettet magyar tudós, Gábor Dénes szellemi örökségének ápolása. Az Alapítvány kuratóriuma évente ítéli oda a Gábor Dénes-díjat amellyel a névadó életpályájával szimbolizált innovatív magatartást valamint a széles értelemben vett innovációs folyamatban eredményesen tevékenykedő tudósok és mérnökök teljesítményét ismerik el. A díjat, amelyet az utóbbi években a közélet és a kultúra vezető személyiségei jelenlétében a Parlamentben adnak át, 2011-ig 157 szakembernek ítélték oda. A NOVOFER Alapítvány 2007-ben elnyerte a Kármán Tódor-díjat azon eredményeiért, amelyet az innovációban kiemelkedő teljesítményt nyújtó szakemberek elismerése valamint a közép- és felsőfokú képzésben résztvevő fiatalok támogatása terén ért el.
A MAVIR Magyar Villamosenergia-ipari Átviteli Rendszerirányító Zártkörűen Működő Részvénytársaság (MAVIR ZRt.) nagy hagyományokkal bíró, jelentős tapasztalattal rendelkező fiatal szervezet. A hagyomány, tapasztalat és a fiatalság ebben az esetben nem mond ellent egymásnak: a MAVIR létrehozását megelőzően az Országos Villamos Teherelosztó 1949 novembere óta látta el a rendszerirányítás műszaki feladatait. 2006. január 1-jétől pedig az integrált átviteli rendszerirányító (Transmission System Operator – TSO) létrejöttével az Országos Villamostávvezeték Rt. (OVIT Rt.) Üzemviteli Igazgatósága és a Magyar Villamos Művek Rt. (MVM Rt.) Hálózati Igazgatósága átkerült a rendszerirányítóhoz. A felkészült, szakmáját szerető és azt magas szinten művelő szakembergárda része lett a MAVIR-nak, amely több mint a régi teherelosztó volt: ma már a MAVIR
- gondoskodik a magyar villamosenergia-rendszer megbízható, hatékony és biztonságos irányításáról, a szükséges tartalékokról az erőművekben és a hálózaton,
- felügyeli és gyarapítja a hálózati vagyont, elvégzi a megfelelő, üzembiztos ellátáshoz szükséges felújításokat, karbantartásokat és fejlesztéseket,
- biztosítja a villamosenergia-piac zavartalan működését, további bővítését, az egyenlő hozzáférést a rendszerhasználók számára,
- összegzi a villamosenergia-ellátás szereplőitől kapott adatokat,
- tájékoztatja a piac szereplőit, hogy ne köttessenek megvalósíthatatlan szerződések,
- összehangolja a magyar villamosenergia-rendszer működését a szomszédos hálózatokkal,
- koordinálja a nemzetközi szakmai együttműködéseket,
- a jövőbe tekintve elkészíti a hálózatfejlesztési stratégiát és javaslatot tesz az erőműpark fejlesztésére.
A MAVIR a Magyar Energia Hivatal 2012. március 13-án kelt határozatában foglalt tanúsítás alapján az ún. ITO (Independent Transmission Operator) modell szerint működik, azaz a vertikálisan integrált villamosenergia-ipari vállalkozáson belül az átviteli rendszerirányító az átviteli hálózat tulajdonosa és üzemeltetője.