EURÓPAI UNIÓS TÁMOGATÁSSAL VALÓSULT MEG HEREND VÁROS ÖNKORMÁNYZAT ÖT INTÉZMÉNYI ÉPÜLETÉNEK ENERGIAHATÉKONYSÁGI FEJLESZTÉSE
3 perc olvasás
Az Európai Unió KEOP-5.7.0/15 támogatási programjának köszönhetően valósult meg Herend Város Önkormányzat öt intézményi épületének energiahatékonysági korszerűsítése. A felújítás 150 millió forintos költségének egészét, az Európai Unió és a Magyar Állam vissza nem térítendő támogatása biztosította.
Az Európai Unió KEOP-5.7.0/15 támogatási programjának köszönhetően valósult meg Herend Város Önkormányzat öt intézményi épületének energiahatékonysági korszerűsítése. A felújítás 150 millió forintos költségének egészét, az Európai Unió és a Magyar Állam vissza nem térítendő támogatása biztosította.
Herend Város Önkormányzata sikeresen pályázott a Környezet és Energia Operatív Program KEOP-5.7.0/15 „Középületek kiemelt jelentőségű épületenergetikai fejlesztése" című konstrukció keretein belül és támogatást nyert a KEOP-5.7.0/15-2015-0204 projektazonosító szám alatt.
Az energetikai fejlesztéssel az épületek hővesztesége csökken, melynek következtében redukálódik a fűtéshez szükséges energiahordozók mennyisége és a kibocsátott üvegházhatású gázok tömege. Ezen tényezők mérséklődése hozzájárul az épületek fenntartási költségének és az Önkormányzat költségvetésének az optimalizálásához. A beruházásnak köszönhetően a megtakarított elsődleges energiahordozó mennyisége megközelíti az évi 1 180 GJ értéket, míg az üvegházhatású gázok kibocsájtása évi 84 tonnával fog csökkeni.
A beruházással érintett öt önkormányzati ingatlan:
1. Herendi Német Nemzetiségi Nyelvoktató Általános Iskola és Tornacsarnok
A fejlesztés kiterjedt az épület ablakainak és a bejárati ajtóinak cseréjére. A tornaterem kijáratai tűzvédelmi szempontokat kielégítő ajtókra lettek lecserélve, s megvalósításra került a hiányzó tűzgát is. A még nem szigetelt részeken a homlokzat leszigetelésre került, mint ahogy a teljes lábazat és az épület padlásfödémje is.
2. Herendi Hétszínvilág Óvoda és Bölcsőde
Az intézmény teljes homlokzata és a lábazat hab hőszigetelő réteggel lett ellátva, míg a fő épületszárnyak padlásfödémje szálas szigetelő réteget kapott.
3. Herendi Egészségház
A korszerűsítés során az épület átesett a nyílászárók teljes cseréjén. A homlokzata és a lábazat hab hőszigetelő réteggel lett ellátva, az ingatlan padlásfödémje szálas szigetelő réteget kapott.
4. Felső Iskola (Közösségi ház)
Az iskola épületében hat ablak, illetve a bejárató ajtó üvege került jelen beruházás során korszerűsítésre. A homlokzat szigetelését hab hőszigetelő réteg biztosítja, míg a padlásfödémre szálas szigetelő lett elhelyezve.
5. Herendi Polgármesteri Hivatal
A Polgármesteri Hivatal homlokzata egységesen minőségi hab szigetelő réteggel lett ellátva, míg a padlásfödém szigetelése ebben az esetben is szálas hőszigetelő réteggel lett megoldva.
Jelen projekt szem előtt tartja a környezetvédelmi prioritásokat, törekszik a települési környezetvédelem erősítésére és a környezetbiztonság növelésére. A fejlesztés növeli az érintett épületekben dolgozók komfortérzetét, támogatja az oda látogató helyi lakosok klímatudatosságát.
Az energetikai hatékonyság fokozása összhangban van a hazai és az európai uniós irányelvek előírásaival, megvalósítása révén mérséklődik az üvegházhatású gázok kibocsátása, mely hozzájárul mind a helyi, mind a regionális környezeti állapot javulásához.