Fordulóponton a magyar lízingpiac – A Lízingszövetség válságkezelő javaslatokat dolgoz ki
4 perc olvasásA válság a lízingpiacot sem kímélte; a 2008-as év mérföldkő volt a piac életében: az év 1.5 %-os csökkenéssel zárult 2007-hez képest. A pénzügyi lízing EU támogatásokban való elérhetővé tétele, teljes listás adósnyilvántartás, etikai szabályozás a piac tisztulása érdekében, rendszeres egyeztetések piaci társszervezetekkel, ügyféligények folyamatos nyomon követése – csak néhány a Magyar Lízingszövetség azon javaslatai, lépései közül, amelyekkel a piacon egyedülállóan konstruktív megoldásokkal reagál a válság hatásainak enyhítésére.
A válság a lízingpiacot sem kímélte; a 2008-as év mérföldkő volt a piac életében: az év 1.5 %-os csökkenéssel zárult 2007-hez képest. A pénzügyi lízing EU támogatásokban való elérhetővé tétele, teljes listás adósnyilvántartás, etikai szabályozás a piac tisztulása érdekében, rendszeres egyeztetések piaci társszervezetekkel, ügyféligények folyamatos nyomon követése – csak néhány a Magyar Lízingszövetség azon javaslatai, lépései közül, amelyekkel a piacon egyedülállóan konstruktív megoldásokkal reagál a válság hatásainak enyhítésére.
A Magyar Lízingszövetség elemzése alapján 2008 utolsó negyedévében a lízingpiac 26%-os visszaesést produkált, míg a teljes évet vizsgálva 1,5%-os csökkenés következett be 2007-hez képest.
„A piacon most először tapasztaltunk koncentrálódást; a szűkülő pénzintézeti források, csökkenő beruházási kedv, a finanszírozott eszközök leértékelődése következtében több lízingcég forgalma visszaesett, egyes részterületeken szinte megszűnt a finanszírozás, a szerződések száma pedig folyamatosan csökken. Idén előreláthatóan 25%-al csökken éves szinten a teljes finanszírozott összeg és ezen belül a gépjármű piac lesz a legérintettebb terület a maga 32%-os visszaesésével." – hangsúlyozta Lévai Gábor, a Magyar Lízingszövetség főtitkára.
A különböző lízingpiaci szegmenseket megvizsgálva, a tavalyi év utolsó negyedévében tovább csökkent a személyautó finanszírozás részesedése az újautó-értékesítések visszaesése miatt, azonban növekedés volt megfigyelhető az ingatlanok, a gépek és berendezések lízing piacán.
A gépjármű finanszírozás szenvedte el a legnagyobb visszaesést; 2008 utolsó negyedéve 28%-os csökkenéssel zárult, a szerződések száma több mint 20 ezerrel volt kevesebb, mint 2007 azonos időszakában.
Az ingatlan szegmensben hasonló tendencia következett be; a tavalyi utolsó 3 hónap 38%-os visszaeséssel zárult.
A növekedés motorját 2008 utolsó negyedévében a gépek, berendezések finanszírozása jelentette, a bővülés itt 3%-ot tett ki, míg a flottafinanszírozásnál nem volt érzékelhető visszaesés a piacon.
A Lízingszövetség előrejelzése szerint idén tovább szűkül a piac; leginkább a hitelfelvételi lehetőségek szigorodása, és az új eszközök értékesítésének akár 30%-os visszaesése miatt. Kedvező tendencia lehet a hitel finanszírozás kiváltása lízinggel, ami a finanszírozó pénzintézet számára nagyobb biztonságot, ezért az ügyfeleknek elérhető forrásokat jelent.
„Idén egyedül az ingatlanlízing és az eszközlízing finanszírozásában várhatunk növekedést, abban az esetben, ha a visszlízing illetékébe beszámítható lesz az eredeti illeték, illetve engedélyezik a pénzügyi lízing használatát az EU támogatásoknál." – tette hozzá Mészáros György, a Lízingszövetség elnöke.
A Magyar Lízingszövetség idén is egységes álláspontot képvisel a válsággal kapcsolatosan és aktív, kezdeményező szerepet vállal a lízingpiac fejlődése, stabilizációja, az ügyfelek jobb és átláthatóbb tájékoztatása és rizikóinak csökkentése érdekében.
„Folytatjuk az évek óta tartó érdekképviseleti tevékenységünket, hogy elérhetővé váljon a pénzügyi lízing az EU támogatásoknál, rendszeresen egyeztetünk különböző társszervezetekkel, a gépjárműpiac stabilizációja érdekében, az ügyféligények teljes körű feltérképezésére kutatásokat végzünk a KKV szektorban. Etikai, önszabályozó normákat dolgozunk ki a piac tisztulása, valamint az ügyfelek kockázatainak csökkentése érdekében. Kezdeményezzük a teljesebb körű ügyfél adatbázisok elterjedését; sürgetjük az adós és- zálogjogi nyilvántartás reformját." – emelt ki Lévai Gábor, a Szövetség válságra kidolgozott javaslatai közül néhányat.