Forró a helyzet – Tűzvédelem és biztonsági óvintézkedések otthonainkban
3 perc olvasásBekapcsolva hagyott vasaló, a tűzhelyen felejtett fazék, a konnektorban hagyott elektromos töltők vagy épp a garázsban tárolt lakkok és más gyúlékony anyagok – a mindennapokból jól ismert tűzesetek okozói. A tűzesetek nagyja sajnos emberi mulasztás vagy gondatlanság miatt következik be, de vajon hogyan küzdhetünk ellene? Hogy tehetjük otthonunkat a leghatékonyabban tűzbiztossá?
A Központi Statisztikai Hivatal adatai szerint a lakóháztüzek száma 2015-ben, a 2014-ben mért 5 825-ös adathoz képest majd hétszázzal megugrott, egészen pontosan 6 512-re. 2016-ban 6 534 lakástűz-esetet regisztráltak, ami továbbra is kis mértékű romlást mutat. „Évente átlagosan 6 500 lakástűzhöz riasztják a tűzoltókat, naponta átlag 15 ilyen eset van” – foglalja össze a magyarországi lakástűz-statisztikákat Mukics Dániel tűzoltó őrnagy, az Országos Katasztrófavédelmi Főigazgatóság helyettes szóvivője. „A lakástüzeket leggyakrabban a nyílt láng használata, a meghibásodott elektromos eszközök, fűtőeszközök, vagy ezek helytelen használata, a sütés-főzés, illetve a dohányzás okozza. A családi házak esetében gyakoriak a kéménytüzek is, amelyek jellemzően a nem megfelelő tüzelőanyag elégetésére vezethetők vissza” – részletezi Mukics.
Az első gondolatunk az volna, e tűzesetek jelentős részét a karácsonyi időszakban keletkezett tüzek teszik ki. Ez a feltételezés azonban téves. Otthonunkban számos olyan helyiségben keletkezhet tűz az év bármely szakában, melyre tűzbiztonsági szempontból kevésbé számítanánk. Ilyen például a garázs. Gyakran tárolunk itt tűzifát, téli- és nyárigumikat, netán az autóba vagy a fűnyíróba szánt benzinnel teli kannákat, melyek könnyen lángra kapnak. Szintén veszély forrása lehet az alagsorban berendezett hobbiműhely, ahol rendszeresen dolgozunk lakkokkal, festékekkel. Az alagsorban így keletkezett tüzet ráadásul többnyire csak akkor fedezik fel, miután a tűz és a füst átterjedt az alagsori vagy akár a lakóházi folyosókra is.
„Tűz esetén, ha már megtörtént a baj, komoly fizikai védelmet biztosítanak a tűzgátló nyílászárók. Válasszunk bevizsgált, építésfelügyeleti jóváhagyással rendelkező tűz- és füstgátló ajtókat a tűzvédelmi szempontból kényes helyiségekhez (ilyen például a kazánház, a műhely vagy a garázs), melyek az európai szabványoknak és nemzeti követelményeknek is megfelelnek. Ezek olyan tűz- és füstgátló, füstgázt is elzáró biztonsági acélajtók, mint például a Hörmann HH30-A1 tűzgátló ajtók, melyek használatával az esetlegesen bekövetkezett szerencsétlen balesetekkor is biztonságban tudhatjuk otthonunkat” – monda el Szujó László, a Hörmann Hungária Kft. cégvezetője.”
Mivel a lakástüzek majd száz százalékát emberi mulasztás vagy gondatlanság okozza, mi magunk tehetünk a legtöbbet otthonaink védelméért. Legyünk ezért elővigyázatosak, gondoskodjunk otthonunk és lakókörnyezetünk biztonságáról az év minden szakában!