Honfoglalás határok nélkül
A 40 éves Honfoglalás szvit a Budapest Parkban. A P.Mobil öttételes Honfoglalás szvitje hét évvel az István, a király rockopera bemutatóját megelőzően született, majd 1996-ban elkészült a dalmű szimfonikus változata, amely az Állami Hangversenyzenekar és más neves művészek közreműködésével a Budapest Kongresszusi Központban debütált.
A 40 éves Honfoglalás szvit a Budapest Parkban. A P.Mobil öttételes Honfoglalás szvitje hét évvel az István, a király rockopera bemutatóját megelőzően született, majd 1996-ban elkészült a dalmű szimfonikus változata, amely az Állami Hangversenyzenekar és más neves művészek közreműködésével a Budapest Kongresszusi Központban debütált.
Az ezeregyszázhuszadik évfordulós ünnepi megemlékezés helyszíne ezúttal a főváros legexkluzívabb szabadtéri helyszíne, a Budapest Park lesz.
A Honfoglalás, mint összefüggő zenedarab ötlete először 1976 nyarán vetődött fel Schuster Lórántban, amelyet turnéról hazafelé tartva egy csillagfényes éjszaka látványa ihletett.
Hobo Földes László akkoriban gyakorta szerepelt a zenekar vendégeként, sőt néhány dalszöveg megírásával is igyekezett nyomot hagyni maga után. A zenekarvezető kérésére az ő verseivel (Schuster Lóránt ötletéből, valamint a Mondák Könyve alapján) hamarosan elkészült az öttételes mű, amelynek zeneszerzői Cserháti István billentyűs, Bencsik Sándor gitáros, valamint Kékesi Bajnok László basszusgitáros. Még azon a nyáron bemutatták a Budai Ifjúsági Parkban Vikidál Gyula énekével, ahol az előadást nagyjából öt-hatezer ember térdelte (!) végig, és adta át magát a katarzisnak.
Ám a hivatalos megjelenés még nyolc esztendőt váratott magára.
A Honfoglalás csupán 1984-ben jelenhetett meg a Hanglemezgyártó Vállalat gondozásában bakelit albumon, immár Tunyogi Péterrel a fronton. És egy évvel az István, a király városligeti bemutatóját követően…
Nyolc és fél éves kényszerű leállás után a P.Mobil 1994. július 11-én tért vissza a magyar rockzenei életbe. A mintegy három és fél órás monstre Fradi-pálya koncerten természetesen a Honfoglalás is helyet kapott. Kiderült: a dalmű mit sem vesztett értékéből, mondanivalóját, üzenetét tekintve még a XX. század alkonyán is aktuális. Sőt, talán aktuálisabb, mint valaha…
A nagy visszatérést megelőző dupla digitális korongon még az eredeti verzió szerepel, ám 1995-ben újra gondolják az akkor már csaknem húsz éves anyagot. Előbb elkészül az új rockváltozat, majd a következő évben az Állami hangversenyzenekarral (vez: Wolf Péter) a szimfonikus átirat. Ebben számos vendég-ütőhangszeres mellett egy tárogatóművész, Sebestyén Márta énekesnő, valamint Tunyogi Bernadett is közreműködik. A művet az év december 28-án a Kongresszusi Központban mutatják be – frenetikus sikerrel.
1996. év végén a Honfoglalás 1100. évfordulójára még előkerül a darab, ám onnantól csak elvétve, és a legtöbb esetben mindössze részleteiben tűzi műsorra a P.Mobil.
2016. augusztus 13-án – több éves szünet után – a P.Mobil sztárvendégekkel megerősítve, ünnepélyes körülmények között mutatja be a felújított Honfoglalást. A jeles történelmi esemény ezeregyszázhuszadik (valamint a rockszvit negyvenedik) évfordulójának tiszteletére rendezett előadáson Rossa Levente, tárogató- és hegedűművész, Kovács Nóra népdalénekesnő, Török Ádám fuvolista, továbbá az egykori P.Mobil-énekes lánya Tunyogi Bernadett, valamint a zenekar korábbi dobosa Pálmai Zoltán is közreműködik.
A látványt háttérvetítések színesítik.
2016. augusztus 13.
P.Mobil – Honfoglalás határok nélkül
Budapest Park
https://www.facebook.com/events/235668743463642
https://www.facebook.com/Schuster-L%C3%B3r%C3%A1nt-PMobil-159716160717467/?fref=ts
Lantai József