Huszáros iramban kezdte az arany a júniust
6 perc olvasásA befektetési piacok elmúlt hetére rányomták bélyegüket a pénteken közzétett amerikai foglalkoztatási adatok. Ezek messze alulmúlták a várakozásokat, ami növeli a valószínűségét a további gazdaságélénkítésnek tengeren innen és túl. Ezért most az arany és az ezüst piacán a befektetők arra spekulálnak, hogy a Fed és az EKB ismét megnyithatja a pénzcsapokat, hogy olajozza a gazdaság motorját. Az arany ára ennek következtében a kereskedési hét záró napján három és fél éve nem látott meredek emelkedésbe váltott – tájékoztat a www.aranypiac.hu
A befektetési piacok elmúlt hetére rányomták bélyegüket a pénteken közzétett amerikai foglalkoztatási adatok. Ezek messze alulmúlták a várakozásokat, ami növeli a valószínűségét a további gazdaságélénkítésnek tengeren innen és túl. Ezért most az arany és az ezüst piacán a befektetők arra spekulálnak, hogy a Fed és az EKB ismét megnyithatja a pénzcsapokat, hogy olajozza a gazdaság motorját. Az arany ára ennek következtében a kereskedési hét záró napján három és fél éve nem látott meredek emelkedésbe váltott – tájékoztat a www.aranypiac.hu
Egy izgalommentes hét közbeni kereskedés záróakkordjaként múlt pénteken néhány órán belül 5%-kal, 1.550 dollárról 1.630 dollár közelébe szökkent fel egy uncia színarany azonnali árfolyama New Yorkban. Az ezüst hasonlóképpen emelkedett, és így ismét a lélektanilag fontos 28 dollár fölé került. A hirtelen emelkedés hátterében az Amerikában csalódást keltő munkerőpiaci adatok álltak. Az USA munkaügyi statisztikai hivatalának (Bureau of Labor Statistics) legfrissebb adataiból sokan a gazdaság megtorpanását olvassák ki, ami növeli egy újabb jegybanki élénkítés (QE3) lehetőségét az Egyesült Államokban.
A májusban 8,1-ről 8.2%-ra növekvő munkanélküliségi ráta arra utal, hogy továbbra sem képes meggyőző lendületet venni a világ legnagyobb nemzetgazdasága, amely súlyának köszönhetően megadja a ritmust az egész világgazdaság számára. A globális növekedésre vonatkozólag a második legnagyobb gazdaság, Kína lassulása sem jelent semmi bíztatót, arról nem is beszélve, hogy Európa már egyenesen a recesszió felé tart. Az USA jegybankjának szerepét betöltő Fed korábban többször is kilátásba helyezte, hogy készen áll monetáris lazítással beavatkozni a konjunktúra menetébe, amennyiben ez szükségessé válna. Ezért most, amikor az amerikai foglalkoztatási adatok romlásával az egyik legfontosabb makrogazdasági mutató jelez hibát a rendszerben, érik a valószínűsége egy újabb kötvényvásárlási programnak az USA-ban. Ez azért hozza lázba az arany piacának szereplőit, mert korábban hasonló intézkedések valósággal szárnyakat adtak a nemesfémek árfolyamának.
A pénteken látott meredek hegymenet figyelemre méltó a tekintetben is, hogy az arany újbóli magára találására utal. A válság valutájaként elhíresült nemesfém látványos emelkedése kitűnik a kőolaj és az ipari nyersanyagok többségének változatlanul leszállóágon lévő teljesítménye közül. Miután az utóbbi időszakban a fémek királya többnyire párhuzamos mozgást mutatott a csökkenő részvény- és árupiacokkal, most önálló életet élve ellentétes irányt vett fel a többi eszközzel szemben. Ezzel az arany ismét kitölti a hagyományos kockázati biztosíték szerepét, amit mi sem igazol fényesebben, mint például az uncia forintban kifejezett árfolyama, amely a Magyarországra és a hazai fizetőeszközre nehezedő nyomás eredményeként alig néhány százalékkal marad csak el az eddigi történelmi csúcsától.
Mindez azonban még messze nem jelenti az immár hónapok óta tartó korrekció végét. Annak ellenére, hogy az arany egy ideje már túladott állapotba került, és se fundamentális, se technikai tényezők nem indokolnak kényszerítő erővel egy elhúzódó árfolyamesést, a sárga nemesfém jegyzése már jó ideje konszolidál. Ez a tendencia akár még folytatódhat is, hiszen a tőzsdei árfolyamoknak sajátja a túlzásra való hajlam, mind pozitív, mind negatív irányba. Továbbá tény, hogy a válság megléte önmagában még nem elégséges feltétele az aranyár tartós emelkedésének. Ehhez sokkal inkább a válság leküzdésére tett intézkedések szolgáltatnak alapot. Hogy a piacok várakozása a mennyiségi lazítással kapcsolatban ezúttal beteljesül-e, és ha igen, milyen formában, arról a Fed nyíltpiaci bizottságának június 20-ai ülése szolgáltathat majd közelebbi információt. Addig viszont fennáll a veszélye annak, hogy az egyre erősödő dollár szüntelenül sakkban tartja az aranyat.
Miközben tehát Amerikában viharfellegek gyülekeznek, továbbra sincs megnyugvás az eurózóna válságában. Az állampapírpiaci befektetők javában mentik a tőkéjüket az eurózóna magországainak és az eurón kívüli országok biztosnak vélt kötvényeibe, aminek következtében a spanyol és az olasz kötvényhozamok egy rövid átmeneti megnyugvást követően mostanra ismét kritikus magasságokba érkeztek meg. Történjék az elkövetkezendőkben bármi is az Unió szuverén adósságproblémáinak kezelésében, valamint a bankmentő csomagok és az európai gazdaságélénkítés háza táján, egy biztos, az euróválság egy újabb mélypont felé közeleg. Ennek része lehet Görögország kilépése az euróból, miközben a megszorítások kényszere politikai instabilitást okoz Európa szerte. A pénzpiacok tehát egy forró nyárra készülhetnek, és pedig nem feltétlenül meteorológiai értelemben.
Arany, ezüst – technikai elemzés
Bár a technikai erőviszonyok az arany grafikonján a jobbra fordulás jeleit mutatják, mégsem árt az idén egy a tavalyihoz képest rázósabb nyári menetrendre felkészülni. Ha meg is torpan most az Amerikából érkező hírek hatására a rövidtávon tapasztalt csökkenő tendencia, egy küszöbön álló trendfordulónak a középtávon kirajzolódó lejtmenetben egyelőre nem sok jelét látni. Ugyanakkor megnyugtató lehet sokak számára, hogy az 1.530 és 1.550 dollár közötti tartomány láthatóan erős technikai bázisként terül el a korrigáló piac alján. Az 1.600 dollár pedig fontos ellenállás illetve majdani támaszszint lehet, amennyiben a pénteki nap folyamán az e fölé került spot árfolyam fellángolása kitartónak bizonyul. Ha viszont kiderül, hogy hamar kialvó szalmalángról van csak szó, akkor ismét tesztelésre kerülhetnek az 1.530 dollár környéki árszintek valamint az e mögött húzódó mély szakadék.
Az ezüst árfolyama technikai értelemben sok újat nem mutatott az elmúlt héten. Mindössze a volatilitás növekedett valamelyest az utóbbi időkben. Az aktuális támaszszint 26 dollár felett helyezkedik el, ellenállással pedig 28 dollár környékén kell számolni.
© www.aranypiac.hu – Magyar Aranypiac Kft.