Ifjúságért 2016: Tűzoltóság
4 perc olvasás2016-ban az ifjúsági bélyeggyűjtés támogatására megjelenő feláras bélyegkisív témája a tűzoltóság.
2016-ban az ifjúsági bélyeggyűjtés támogatására megjelenő feláras bélyegkisív témája a tűzoltóság.
Az újdonságon a magyar tűzoltók történetéből a kezdetektől napjainkig került megörökítésre néhány jelentős személy, találmány illetve jármű. A kisív két címletéhez kapcsolódó felár összegét, összesen 150 Ft-ot a Magyar Posta az ifjúsági bélyeggyűjtés támogatására fordítja. A bélyegblokkot Svindt Ferenc bélyegtervező grafikusművész tervei szerint 40.000 példányban a Pénzjegynyomda gyártotta. Június 22-től kapható az elsőnapi postákon, valamint a Filapostán, de megrendelhető a Magyar Posta internetes áruházából is.
Kőszeghi-Mártony Károly (1783-1848) táborszernagy, hadmérnök. 1829-ben készítette elsűrített levegővel működő légzőkészülékét az erődítményeket felrobbantó aknászok védelmére. A háton hordott kovácsoltvas légpalackból a kecskebőr sisak ormányába áramló levegő a kilélegzett gázzal keveredve széndioxiddal dúsult, ezáltal kedvező légzési körülmények keletkeztek. A készüléket egy feltöltéssel 30 percig használhatták és az erre a célra tervezett légsűrítővel a palackot a helyszínen újratölthették. A hadseregen kívül a tűzoltók már a XIX. század közepén alkalmazták. A találmány a bányászok, könnyűbúvárok, tűzoltók által ma használatos sűrített levegős légzőkészülékek ősének tekinthető.
Gróf Széchenyi Ödön (1839-1922) a budapesti tűzoltóság főparancsnoka, a Magyar Országos Tűzoltó Szövetség első elnöke. 1862-ben ismerte meg a világviszonylatban első londoni tűzoltóság munkáját. Ennek hatására kezdte el a főváros korszerű tűzoltóságának megszervezését. A kancellária 1868-ban hagyta jóvá a tűzoltóegylet alapszabályzatát. Kezdetben a Nemzeti Tornaegylettel egyesülve önkéntes tűzoltó egyletként működtek, majd 1870. február 1-jén létrejött a 12 fős fizetett tűzoltóság is. Mindkét szervezet főparancsnoka gróf Széchenyi Ödön lett. 1874-ben a török szultán kérésére Törökországba ment, hogy megszervezze a helyi tűzoltóságot. Haláláig Konstantinápolyban maradt. Kiváló teljesítményéért 1880-ban – keresztény vallása ellenére – pasává nevezték ki.
Szilvay Kornél (1890-1957) a Fővárosi Tűzoltóság műszaki főtisztje, 1945 után ideiglenesen annak parancsnoka, a hazai tűzoltóügy egyik jelentős alakja, a magyar technikatörténet kiemelkedő egyénisége. Számtalan találmány és szabadalommal védett technikai újítás kötődik nevéhez. Legjelentősebb munkái a szárazoltó-gép és annak továbbfejlesztett változata, a gázturbinával működtetett szárazoltó.
A Heros Aquadux-X 4000 tűzoltógépjármű fecskendő száz százalékig hazai fejlesztésű felépítmény, korszerű, korrózióálló alumínium és rozsdamentes acél anyagokból áll össze. A jármű alváza, hátsó felépítménye és tűzoltás-technikai rendszere magyar fejlesztés, továbbá a kor igényeit szem előtt tartva érintőképernyős vezérlőrendszerrel rendelkezik.
1955-ben alapították meg a Tűzoltó Múzeumot, amely a 2012. január elsejével létrejött egységes állami katasztrófavédelmi szervezet szerint új néven, Katasztrófavédelem Központi Múzeumaként működik Budapesten, a X. kerületben a Martinovics tér 12. szám alatt.
Forrás: Katasztrófavédelem Központi Múzeuma
- Megjelenés: 2016. június 22.
- Névérték:
150 Ft
belföldi nem elsőbbségi egyéb levél 50 g-ig - Nyomdai eljárás: ofszet
- Példányszám: 40 000 db
4 bélyegkép/kisív - Perforálási méret: 40×31,667 mm
- Kisív vágási méret: 120×80 mm
- Papírfajta: enyvezett bélyegpapír
- Gyártó: Pénzjegynyomda Zrt.
- Fotó:
Katasztrófavédelem Központi Múzeuma, Mélykúti Zsolt
Rozgonyi Dezső - Tervezőművész: Svindt Ferenc