Jégkorszakok -kiállítás a Magyar Természettudományi Múzeumban 2008. április 1.- november 17.
3 perc olvasás2008. március 14-én, 9 óra 54 perckor Budapestre érkezett Gyima, a szentpétervári mamutbébi-múmia. A Magyar Természettudományi Múzeum Jégkorszak című kiállításának sztárja 40 ezer éves.
2008. március 14-én, 9 óra 54 perckor Budapestre érkezett Gyima, a szentpétervári mamutbébi-múmia. A Magyar Természettudományi Múzeum Jégkorszak című kiállításának sztárja 40 ezer éves.
A kiállítás a napjainkban is tartó legutolsó jégkorszakot, annak kialakulási okait, élővilágát, a klímaváltozásokat és az ember természet és környezetátalakító szerepét mutatja be.
Egy Jégkorszakról szóló kiállítás (2008. április 1.- november 17.) mamut nélkül elképzelhetetlen. Éppen ezért érkezett Gyima előző kiállítási helyszínéről, Koreából repülőn Bécsbe, onnan pedig kamionon Budapestre.
A lelet különlegessége abban rejlik, hogy szőröstől-bőröstől megőrződött.
Gyimát 1977-ben találták meg Szibériában. Konzerválása után a Szentpétervári Zoológiai Intézetbe került tudományos vizsgálatra.
A kiállításban speciális vitrinben, szigorú körülmények között őrzik majd Gyimát:
- – a hőmérséklet nem lehet magasabb 24 Celsius foknál
- – a fényerősség 50 luxnál (ez azt jelenti, hogy a környezetében sem lehet 150 luxnál erősebb fény)
- – a páratartalmat folyamatosan 50-60%-on kell tartani, nehogy a kiszáradás következtében megrepedjen a múmia.
Kevés ember van a világon, aki megérintheti Gyimát. A lelet kicsomagolásánál és a kiállításba való behelyezésénél éppen ezért a Szentpétervári Intézet munkatársa (Andrej Bublicsek) és igazgatója (Oleg Pugacsov) végzik majd a kényes műveletet, melyre csak a megnyitó előtti pillanatokban kerül sor. Andrej a kiállítás ideje alatt el sem mozdul majd a kis mamut mellől.
Mérete alapján a mamutborjú 6-7 hónapos lehetett. Gyomrában kevés füvet és mohát találtak, de alapvetően még anyatejjel táplálkozhatott. Gyima hossza a keresztcsonttól az ormány tövéig 1,38 m. Magassága 100 cm, a keresztcsontnál 98 cm. A fülek hosszúsága 17 cm. A lábnyomának mérete: 14×15 cm. A testtömege 95 kg lehetett, de a múmia csak 49,6 kg-ot nyom. A végtagokon világosbarna szőrzet volt. A tejfog-agyar hossza 6 cm.
1980 óta Gyimát az USA-ban, Japánban, Németországban, Franciaországban, Finnországban és Koreában láthatta a nagyközönség.
Magyarországon 2008. április 2 és június 8-a között tekintheti meg a nagyközönség.
A Jégkorszak című kiállítás 2008. április 2 és november 17. között várja az érdeklődőket. Bár Gyima hamarabb világkörüli útra indul, melynek következő állomása Spanyolország lesz, tudományosan hiteles rekonstrukcióját a kiállítás végéig láthatja a nagyközönség.
A világon megtalált mamut-múmia leletek rendkívül fontosak a tudósok számára. Rajtuk olyan részletekbe menő vizsgálatok is elvégezhetők (pl. DNS vizsgálatok), melyek pontos képet adnak az akkori élővilágról, a klíma változásairól. Ezek az eredmények a ma zajló globális klímaváltozások megértésében is segítenek.
A mamut az emberi tevékenység első áldozatai közé tartozik. Kihalásában nagy szerepet játszott a vadászata.